Beraber Kaymak Birası İçmek İstediğimiz Seherbazlar

Hadi hemen bir bardak kaymak birası kapıp gelin, Harry Potter evrenindeki seherbazlarımızdan bazılarını yakından tanımak için güzel bir yolculuğa çıkıyoruz!

Kara büyüyle uğraşan büyücüleri yakalamakla yükümlü bu insanlar hakkında tahmin edebileceğimizden çok daha fazlası var. Yine de bu, araştırmaya çalışmayacağımız anlamına gelmiyor – köpüklü fincanlarımızla beraber. Pottermore‘un hazırladığı bu içeriğe hep birlikte göz atalım!

Büyücülük dünyasında, Seherbazlık‘tan başka hiçbir meslek aynı seviyede huşuya ve saygıya sahip olmamıştır. Harry ve Ron’un seherbaz olmak istemesine şaşırmamak gerek. Peki neden olmasınlar? Bu asil büyücü ve cadılar, Kara büyücülerle yüzyüze çarpışıyor ve sayısız hayatı kurtarıyor.

Ayrıca eğitimleri sırasında en zor antrenmanlara ve testlere tabi tutuluyorlar. Ayrıca sadece bize mi öyle geliyor bilmiyoruz fakat göze çarpan tarzlara sahip olmak gizli bir gereklilik olabilir mi? (Evet, size bakıyoruz Tonks ve Shacklebolt.)

Kaymak Birası

Fakat hakkında bütün bildiğimiz şeylere rağmen, bilmediğimiz bir o kadar şey daha var. Seherbazlar genelde gizemlidir ve tanıdığımız birkaçı hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyoruz. Eğer birkaç Kaymak Birası kapıp sohbet etme şansımız olsaydı, bazı seherbazlarla takılmak gerçekten heyecan verici olabilirdi – ayrıca bütün Seherbazlık dedikodularını da öğrenirdik.

Alastor Moody

Deli Göz Moody, şüphesiz ki konuşmaktan çektiğimiz bir büyücü. Burnundan koca bir parça eksik ve elektrik mavisi, dönüp duran gözü ve hepsi… Ayrıca kim Charlie Weasley‘nin söylediği “Azkaban’daki hücrelerin yarısı onun sayesinde dolu” cümlesini unutabilir ki?

Kaymak Birası

Fakat Moody ne kadar sert görünürse görünsün kalplerimizde onun için bir yer her zaman var oldu. Dumbledore‘un eski bir arkadaşı ve emekli seherbaz olarak, Moody kendi hayatını Harry’yi korumak için tehlikeye attı. Onu bu kadar az tanıyabildiğimiz için üzgünüz. Dahası kendisi Ateş Kadehi kitabının çoğunda bir sandıkta kilitliydi. Beklenmedik ölümüyle birlikte, sorulacak birçok soru cevapsız kaldı.

Bacağını ve gözünü nasıl kaybetmişti? En kayda değer savaşı hangisiydi? Daima ihtiyatli olarak mı geziyordu, yoksa Barty Crouch Jr. tarafından abartılmış mıydı?

John Dawlish

Becerikli bir seherbaz olarak Dawlish kesinlikle sık sık lanetlenmiş ve dövülmüştü. Kitaplarda sahneye çıktığında ya Albus Dumbledore tarafından susturuluyordu, ya Şaşırtma (Confundus) Laneti tarafından hedef alınıyordu, ya da Neville’in büyük annesi tarafından St. Mungo Hastanesine gönderiliyordu.

Bütün aksiliklerine rağmen, Dawlish’te bizim gördüğümüzden daha fazlası olduğu kesin. Mutlaka mükemmel bir seherbaz olmalı çünkü genellikle zor işleri yapmak için görevlendiriliyordu. (Eh, pek az cadı ya da büyücü Dumbledore’un ya da Bayan Longbottom’ın kötü tarafına çatmak ister.) Dumbledore bile, ki kendisi hayatında sayısız öğrenci görmüş biridir, Dawlish’in bütün FYBS’lerinden Olağanüstü aldığını hatırlıyordu.

Dawlish kesinlikle kitaba uygun davranan biri, bu “kitap” alçak kişiler tarafından yazılmış olsa bile. Fakat Sihir Bakanlığı’na olan bu eşi görülmez sadakatini düşünürsek, kendisiyle olan sohbetlerimizde sadakat, pişmanlık ve doğal olarak başarısızlık hakkında oldukça derin sohbetlere dalabilirdik. Ayrıca, Augusta Longbottom ne yapmıştı da Dawlish’i hastanelik etmişti?

Tina Goldstein

Kaymak Birası

Bütün bunlar arasında, daima hırslı olan Tina Goldstein da 1920lerde bir seherbaz olarak MACUSA‘da çalışıyordu – ’20lerin ortasına doğru kovulmuştu. Fantastik Canavarlar  filmlerindeki maceraları yeni başladı fakat çok farklı bir zaman diliminde, Amerikalı bir seherbaz olarak yaşamı hakkında daha fazla şey duymak isterdik – ayrıca Amerika büyücülük okulu Ilvermorny’deki günleri de merak uyandırıcı. Belki de Kör Domuz’da otururken birer fincan Kıkırtı Suyu‘yla birlikte güzel bir sohbet olurdu?

Alice ve Frank Longbottom

İşte kaymak birası içmek isteyeceğiniz bir çift. Neville’in ebeveynleri hakkında çok fazla şey bilmesek bile, bildiğimiz kadarıyla ikisi Büyücülük Dünyası’nın en cesur seherbazlarından.

Alice ve Frank, kaybedecek çok fazla şeyleri olmasına rağmen orijinal Zümrüdü Anka Yoldaşlığı‘na katılmışlardı. İkisi de işkenceye uğtamıştı ve birbirlerini Cruicatius Laneti altında acı çekerken çok uzun süre görmüşlerdi – o kadar uzundu ki akıllarını yitirmişlerdi. Bu ünlü ve saygı duyulan çiftle konuşmak eğlenceli olurdu, özellikle Neville ve büyük annesinin ne kadar sevilesi olduğu düşünüldüğünde.

Artı olarak, kalpleri dağlayacak son anlarında bile birbirinden ayrılmayan bu çiftten baya güzel ilişki tavsiyeleri alabilirdik gibi.

Nymphadora Tonks

Vuhu. Tonks sadece bir Metamorfagus değildi, ayrıca zamanının en genç seherbazlarından biriydi.

Hogwarts yıllarındaki Hufflepuff zamanlarından bir şeyler duymak çok güzel olurdu. Sonra biricik Deli Göz Moody gözetimindeki seherbazlık eğitimini dinlerdik. Kendisinin iç gıcıklayıcı birçok hikayesi olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kitaplarda kendisi muhteşemdi ve ayakları yere basan gerçekçi bir kadındı.

Kingsley Shacklebolt

Heybetli Kingsley ile tanışmayı kim istemez? Büyücülerden nefret eden Dursleyler bile, ustalıkla Muggle gibi giyinen ve davranan bu yüksek rütbeli seherbaza karşı daha az saldırgandı.

Kingsley, İkinci Büyücülük Savaşı’nda, Voldemort’a karşı olan direnişte büyük bir silahtı. Bakanlık’tan bilgi topluyordu ve Sirius Black’in bulunmasında yanlış yönlendirmeleri sağlıyordu. Ayrıca Harry ile birlikte birkaç tehlikeli savaşta yan yana savaşmıştı. Marietta Edgecombe’un Dumbledore’un Ordusu‘yla ilgili anısını değiştirirken hızlı düşünmüştü. Son olarak, Bill ve Fleur‘un düğününe kendi Patronus’unu bir uyarı mesajı olarak göndermişti.

Fakat Kingsley’nin geçmişi ve kişisel hayatı, kitaplar boyunca bir gizem olarak kaldı. Adil olmak gerekirse, müstakbel Sihir Bakanı’nın özel ilişkilerini gizli tutmak muhtemelen mantıklı bir fikir. Yine de kendimizi bu bilge ve ağırbaşlı adamın hayatını merak etmekten alıkoyamıyoruz. Bir ailesi var mıydı? James Potter’ı nereden tanıyordu? Hiçbir şey olmasa bile, Kingsley’nin derin ve sakinleştirici sesini bütün bir gün boyunca dinleyerek sohbet etmek isterdik.

Sizlerin daha yakından tanımak istediğiniz ve birlikte kaymak birası içmek istediğiniz seherbazlar var mı? Onlar hakkında neleri merak ediyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

Remus Lupin’in Çapulcular’ın En Kralı Olduğunun 7 Kanıtı

Potter Dünyasının Dev Trajedilerinden: Tonks ve Lupin’in Aşkı