Remus Lupin’in Çapulcular’ın En Kralı Olduğunun 7 Kanıtı

WB F7 RemusLupinAndNymphadoraTonks HPDH1 06585 e1491009664523

Çapulcular’ın arasında muhtemelen yeri en ayrı olan Remus Lupin’dir. İşte karşınızda Lupin’in kahramanımız olmasının nedenleri!

James Potter ve Sirius Black, Harry Potter dünyasındaki hayranların favori karakterleri. Öz güvenleri ve asilikleri onları birçok hayranın idolü haline getirmekle kalmamış, aynı zamanda Harry Potter’dan önce Hogwarts’ta okumanın nasıl olacağına dair upuzun hayallere daldırmıştır.

Remus’a hiçbir zaman hak ettiği değer tam olarak verilmemiştir. James veya Sirius’un aksine çekingen, kitap kurdu ve sessiz sakin biriydi ancak tüm bunları bir kenara bırakırsak, en iyi Çapulcu’nun esasen Remus Lupin olması için oldukça geçerli sebepler var.

1. Gerçekten Kibar Biri

Azkaban Tutsağı filminde Remus, Harry’nin annesi için “olağanüstü kibar” ifadesini kullanmıştı –  pek tabii aynısı kendisi için de geçerli.

Tekrar tekrar gösterdiği üzere Remus oldukça düşünceli, ilgili ve şefkatli biriydi. Hogwarts’taki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma derslerinden biri sırasında Snape, Neville Longbottom hakkında aşağılayıcı ve acımasız bir yorum yaptığında Remus incelikle Neville’ın arkasında durmuş ve Snape’i dut yemiş bülbüle döndürmüştü.

 “Muhtemelen kimse seni uyarmadı, Lupin, ancak bu sınıfta Neville Longbottom var. Ona zor hiçbir konuda güvenmemeni tavsiye ederim sana, tabii Miss Granger kulağına talimatları fısıldamadıkça.”

Nevile kıpkırmızı oldu. Harry Snape’e ateş saçan gözlerle baktı; başka öğretmenlerin önünde yapması şöyle dursun, Neville’a sınıfta zorbalık etmesi bile yeterince kötüydü.

Profesör Lupin kaşlarını kaldırdı.

“Ben Neville’ın uygulamanın ilk aşamasında bana yardımcı olmasını umuyordum,” dedi, ” ve eminim ki bunu muhteşem bir şekilde gerçekleştirecek.”

– Harry Potter  ve Azkaban Tutsağı

RemusLupin PM B3C12M1 LupinTeachingHarryToRepelDementorsWithABoggart Moment

Remus her zaman mazlumun yanında olurdu. Belki de içindeki kurttan dolayıdır, sürü halinde dolaşıyorlar ne de olsa.

2. Dışlanmanın Ne demek Olduğunu Biliyordu

Remus’un gençlik yıllarında, o ve ebeveynleri Lyall ve Hope her zaman konar-göçer haldeydiler ve bir yerde hiçbir zaman çok uzun kalmıyorlardı. Remus saldırıya uğradıktan ve aylık dönüşümleri daha da tehlikeli hale gelmeye başladıktan sonra ailesi, oğullarının sırrını koruyabilmek için her şeyi yaptılar ki bu aynı zamanda hiç kimseyle çok fazla yakınlaşmama anlamına da geliyordu.

Remus Hogwarts’a davet edildiğinde hayatında ilk defa arkadaşlara sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu keşfetmişti. Ancak Remus yalnızlığın nasıl hissettirdiğini asla unutmamış ve dışlanmış kişilere karşı James veya Sirius’tan daha fazla sempati göstermişti.

Hogwarts yıllarında James ve Sirius, Snape’e işkence etmekten mutlak bir zevk alırken Remus, arkadaşlarının zorba davranışlarına eşlik etmeyi reddetmişti. Dumbledore, belki de James ve Sirius üzerinde daha fazla kontrol sağlaması umuduyla, onu Sınıf Başkanı bile yapmıştı. Tamamen işe yaramasa da arkadaşlarının yaptıklarına göz yummaması, Remus’un doğru ile yanlış hakkındaki güçlü duyguları hakkında kanıt niteliğindeydi.

SiriusBlack WB F5 MaraudersMoonyPadfootProngsWormtail Still 080615 Land

3. İkinci Şanslara İnanıyordu

Beşinci Harry Potter kitabında Zümrüdüanka Yoldaşlığı tekrar toplandığında, Hogwarts’taki Çapulcular döneminden kalma eski yaralar tekrar açılmıştı. İki yetişkin olarak birbirlerinden nefret eden Sirius ve Snape, birbirlerini hala kinle selamlıyorlardı. Snape’in genel popülaritesi de – oldukça bariz sebeplerden ötürü – buna pek yardımcı olmuyordu çünkü diğer üyeler onun bir zamanlar Voldemort’u desteklediğini biliyordu.

Snape’in James ve Sirius’tan farklı olduğunu bilmesine rağmen Remus, içinde Snape’e ikinci bir şans verme isteği buldu. İnsanların değişebileceğini biliyor ve geçmişte kim olsalar da veya ne yapsalar da onlara ikinci şansın verilmesi gerektiğine inanıyordu. Dumbledore’un etkisi açıkça anlaşılıyordu. Kurtadam sorununa rağmen Remus’u öğrenci olarak Hogwarts’a davet eden oydu sonuçta.

4. İnsanların En İyi Yanlarını Ortaya Çıkarırdı

Remus hemen hemen her şeyde iyiydi. Hogwarts’tayken mükemmel notlar almış, Sınıf Başkanı olmuş, inanılmaz derecede detaylı olan sihirli Çapulcu Haritası’nın yapımına yardım etmişti ve hiç çaba göstermeden Patronus büyüsü yapabiliyordu.

Ancak yetenekli bir büyücü olmasının da ötesinde, Remus’un en harika özelliklerinden biri başkalarının potansiyellerini fark etmelerini sağlamasıydı. Harry’nin zamanında, öğrenciler tarafından Hogwarts’taki gelmiş geçmiş en iyi Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olduğu düşünülüyordu. Lupin’in Hogwarts’tan ayrılacağı zamana kadar Harry üst düzey koruma büyüleri yapabiliyordu. Öğretmeni Remus olmasaydı Harry hiç Seherbaz olabilir miydi?

Ayrıca bahsetmeden olmaz, Remus’un öğrencileri için hazırladığı final sınavı bir engelli parkurdu. Tam not Profesör Lupin, ya da diğer bir deyişle, Olağanüstü!

WB F3 RonsBoggart SpiderBoggartRiddikulus HP3 FX 39

5. Sevdiklerini Korumak İçin Her Şeyi Yapardı

Remus, karısı Nymphadora Tonks’u ve yeni doğmuş bebeği Teddy’yi Hogwarts Savaşı’nda savaşmak için terk ettiğinde bunu ailesi için daha iyi bir gelecek yaratmak amacıya yapmıştı. Oğlunu Voldemort’un iktidarda olduğu bir dünyadan korumak istemişti.

Harry Diriltme Taşı’nı kullandığında kısa süre önce ölmüş olan Remus da Harry’nin sevip de kaybettiği kişiler arasında ortaya çıkmıştı. Remus Harry’yle yeni doğan oğlu hakkında konuşmuştu.

“Ben de üzgünüm… Onu asla tanıyamayacağım için üzgünüm… ama neden öldüğümü bilecek ve umuyorum ki anlayacak. Onun daha mutlu bir hayat süreceği bir dünya yaratmaya çalışıyordum.”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

6. Çapulcular’a Özel Espri Anlayışı

James ve Sirius, Çapulcular arasındaki çekici ve kayıtsız olanlar olarak düşünülebilir ancak Remus da az değil. Profesör Snape, Azkaban Tutsağı’nda Harry’nin Çapulcu Haritası’nı taşıdığını fark ettiğinde kapalı parşömene sırlarını açığa çıkarmasını emreder. Cevap olaraksa harita, Snape’e Remus’un sözleriyle hakaret eder:

“Mösyöler Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak, Profesör Snape’e saygılarını sunar ve o anormal derecede büyük burnunu başkalarının işine sokmamasını rica ederler.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Ayrıca Peeves’in “Çatlak, üşütük Lupin” şarkısına Remus’un bir tomar sakızı onun burnuna atarak cevap verdiğini de unutmayalım.

7. Çikolatasını Her Zaman Yanında Taşırdı

Son olarak, Remus aynı zamanda, bir Ruh Emici’yle karşılaştıktan sonra toparlanmaya ihtiyaç duyabilecek öğrenciler için cebinde her daim çikolatası olan bir öğretmendi. En iyi olmasının bir diğer sebebi.

Sizler bu fedakar baba, vefakar dost ve cefakar insan Remus Lupin hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

J.K. Rowling’in Yeni Kitabından “Remus Lupin Hakkında Bilinmeyenler”

J.K. Rowling’in Remus Lupin’i Öldürdüğü İçin Özür Dilediğini Biliyor muydunuz?

Potter Dünyasının Dev Trajedilerinden: Tonks ve Lupin’in Aşkı

Site Yorumları
4 Yorum