Esrar Dairesi Hakkında En Çok Merak Edilen 7 Bilinmeyen

Kafamızda dünya kadar soru var desek?

Esrar Dairesi beklenildiği üzere son derece esrarengiz: Evrenin sorgulanmasına, yaşamın, sihrin ve ölümün incelenmesine adanmış çok gizli bir Sihir Bakanlığı birimi. Bu birim tabii ki de Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda Harry ve arkadaşları dairenin acayiplikleri arasında kaybolup gittiği zaman gözümüze ilişmişti. Ama bu sadece kısa bir süreliğineydi, ancak bizde merak uyandırmaya yeten ve cevap almaktan çok sorularla baş başa bırakan cezbedici bir karşılaşmaydı. Aklımıza hangi soruları mı getirdi…

1. Orada Kim Çalışıyor ve Ne Yapıyorlar?

Esrar Dairesi‘nin yaptığı iş o kadar hassas ki çalışanları Adı-Ağza-Alınmayanlar olarak bilinir: görevleri, çalıştıkları birim veya yaptıkları iş konusunda detay vermesi yasaklanan büyücü ve cadılar. Hâl böyle olunca da görevlerinin inceliklerine dair çok az şey bilinmekte. Fakat çalışanların, Harry ve arkadaşlarının Daire’yi ziyaretinde kendilerini buldukları odalardaki konulardan bazıları üzerinde inceleme yapmaları gerektiği biliniyor. Bu konular arasında sevgi, ölüm ve eeh, beyinlerle alakalı bir şeyler de var…

2. Kehanetlerin Amacı Nedir?

İlk olarak birimin en iyi bilinen unsurlarından birini ele alalım: Kehanet. Kehanetler bildiğiniz üzere Görücüler tarafından yapılan tahminler olup sonrasında bir şekilde cam telden yapılmış kürelere kaydedilir ve Esrar Dairesi’nin Kehanet Holü‘nde muhafaza edilir. Ama neden? Neden bu kehanetler toplanıp muhafaza edilir ve onları raftan alabilecek olan tek insanlardan, yani kehanetin kendisi hakkında olan kişilerden saklanır? Bunun sebebi büyücülerin kehanetleri doğa dışı yollarla kaderle oynanabilecek bir araç olarak görmesi mi? Yoksa başka bir sebebi mi var?

3. Peki Beyinlerin Olayı Ne?

Esrar Dairesi’nde gördüğümüz tüm şeyler enstantane, tuhaf, gizemli ve daha büyük bir resmin bir parçası. Bunlardan en çarpıcısı ise ölümcül asma bıyıklarının sarktığı yeşil sıvıda yüzen bir depo dolusu agresif beyinlerdi. Beyinlerin düşünceyi incelemek için kullanıldığı belirtilmişti ama nasıl ve neden? Peki beyinlerin kendisine ne demeli? Onlar yeni varlıklar mı yoksa birilerine mi aitti? Öyleyse kimlereydi? Ayrıca neden bu kadar öfkeliler? Onların büyük aptal beyinler olması Ron’un suçu değildi herhalde.

4. Zaman Döndürücü Nasıl Yapılır?

Zaman Odası saatlerle bezeli, Zaman Döndürücülerle kaplı ve döngü hâlinde içinde bir kuşun yumurtadan çıktığı, yaşadığı ve öldüğü bir fanus barındırmakta. Burası elbette zamanı incelemeye adanan ve Zaman Döndürücülerin buradan çıktığı düşünülen oda. Örneğin Esrar Dairesi’nin, yasalarından birkaçını çiğnemeyi başaran Adı-Ağza-Alınmayan Eloise Mintumble ile 19. Yüzyıl’da zamanda yolculuk denemesi yaptığı biliniyor. Bu gibi olayların Zaman Döndürücüleri büyücüler arasında bir tabu hâline getirdiği ve Esrar Dairesi’ni o odadan teknolojiyi uzak tutmaya mecbur ettiği sanılıyor. Bir de işin içine giren sihri düşünün.

 5. Büyücüler Uzay Hakkında Ne Biliyor?

Harry Potter serisi pek çok şeyi ele alıyor ancak yıldızların ötesinde ne olduğu bunlardan biri değil. Yasak Orman’ın at-adamlarının, “Mars bu gece parlak,” dediğini saymazsanız tabii. Dolayısıyla büyücülerin uzay boşluğunu incelediği, gezegenlerin birer kopyasının havada süzüldüğü karanlık bir oda olan Uzay Odası ilgi uyandırıyor. Peki bu oda tam olarak neleri barındırıyor? Göklerde de sihir var mı? Büyücülerin diğer gezegenlerdeki uzaylı yaşamından haberi var mı? Bu uzaylılar da büyücüler mi peki?

Bildiğimiz tek şey hemen bilimkurgu türünde Harry Potter devam filmi istediğimiz.

6. Sevgi Nedir?

“Esrar Dairesi’nde hep kilitli tutulan bir oda var,” dedi Albus Dumbledore. “İçinde ölümden, insan zekâsından, doğanın güçlerinden hem daha harikulade hem de daha korkunç olan bir güç var. Belki, aynı zamanda, oradaki pek çok inceleme konusunun en esrarengiz olanı.”

Dumbledore kuşkusuz Esrar Dairesi’nin olağanüstü derecede gizli odasında incelenen konu olan sevgiden bahsediyor. Doğal olarak asıl oda hakkında çok az şey biliniyor, ancak büyücü dünyasındaki en güçlü aşk iksiri olan Amortentia’nın çeşmesinin orada olduğu söylentileri ortada. Burası aşk iksirlerinin ilk yaratıldığı yer mi? Ve nasıl yapıldı? Adı-Ağza-Alınmayanların keşfettiği gizli malzemesi nedir?

Foreigner müzik grubunun 1984 yılında çıkardığı romantik parçasının “I Want to Know What Love Is” (Aşkın/Sevginin Ne Olduğunu Bilmek İstiyorum) arkasındaki esrarı çözmüş olabilirler mi? Sevginin gücüne ne demeli: Harry Potter‘ı öldüren lanetten korumayı başaran sihrin gücü nereden geliyor? O kilitli kapılar arkasındaki sırları bir düşünün bakalım!

7. Tülün Ötesinde Ne Bulunmakta?

Sonuncu ama kesinlikle en önemlilerinden olan Ölüm Odası. Ölüm elbette bizim büyük Muggle esrarlarımızdan biri: Büyük bilinmeyen. Ancak büyücüler bizim bilmediğimiz bir şey biliyormuş gibi görünüyor. Harry Potter‘ın Harry Potter ve Ölüm Yadigârları‘nda garip araf hayalinde Diriltme Taşı‘ndan çıkan ruhlara bir bakın. Ama hepsinden önce Ölüm Odası’nın ortasında herkesin bildiği üzere Sirius Black‘in içinden geçip bir daha dönmediği tülü bulunan eski taş kemere bakın. Bu dışarıdan ölülerin fısıltılarının duyulabildiği bir kapıydı.

Nedir bu tül? Bu Harry Potter serisinin en büyük sorularından birisi. Burası yaşayanlar ve ölüler arasında bir geçit olabilir mi? Öbür dünyanın girişi mi? Oradan girince Black’e ne oldu? Öldü mü yoksa tek yönlü bir seyahat mi yaptı? Eğer bu bir geçitse neden insanlar diğer tarafa çıkamıyor?

Bunları bilseydik adına Esrar Dairesi denmesinin pek bir anlamı olmazdı, değil mi?

Siz en çok hangi odayı merak ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
1 Yorum