Ev Cini Dobby’den Öğrendiğimiz 5 Arkadaşlık Dersi

dobby

Harry, Ron ve Hermione, Voldemort’la olan savaşlarında birçok yerden yardım aldılar; ancak muhtemelen bu üçlüye yardım ederken kimse Dobby’den daha fedakâr değildi.

Bu cesur ev cini arada sırada tam bir kabus olmuş olabilir. Dursley’lerin mutfağını kek ile kaplayıp kendine göre mutfağı yeniden dekore etmesi, Harry’nin mektuplarını saklaması, neredeyse Harry’yi okuldan attırması… Bunların hiçbiri tabii ki Harry’nin isteyeceği durumlar değildi. Ancak Dobby’nin hiçbir zaman iyi bir arkadaş olmadığını da söyleyemeyiz!

Tatlılara karşı şiddeti ve kafanızı lambaya tekrar tekrar vurmayı tabii ki de hoş görmüyoruz; ama hepimiz nasıl iyi bir arkadaş olunacağına dair birkaç ders almak için Dobby’ye bakabiliriz.

3oEjHFESACZOlwAFWg

Haydi, büyü dünyasının en cesur ev cini bize arkadaşlık konusunda neler öğretti, bir bakalım!

1. Bazen arkadaşlarınızın iyiliği için onlara istemediğiniz şeyler yapmanız gerekebilir

Arkadaşlarınızla aynı fikirde olup onları desteklemek iyi hoş tabii, ancak bazen istedikleri şeyler aslında ihtiyaçları olan şeylerle aynı değildir. Sırlar Odası’nda Dobby’nin Harry’yi Hogwarts’tan uzak tutmak için yaptığı şeyler belki de çok da harika fikirler değildi (önceden de bahsettiğimiz kek düşürme vak’asını hatırlayalım); ancak bunları yaparken Dobby’nin niyeti her zaman iyiydi.

Harry’nin tek istediği şey okula dönmekti, ancak Dobby Hogwarts’ın tehlikeli bir yer olduğunu ve son derece sıkıcı olmasına rağmen Dursley’lerle kalmanın daha güvenli olduğunu biliyordu. Tabii ki bunun yanında, katı olması gerektiğini ve Harry’yi korumak için çok da hoş olmayan şeyler yapması gerektiğini de biliyordu.

Dobby_WB_F2_DobbyAndHarryInHospitalWing_Still_080615_Land

2. İhtiyaçları olduğu her zaman dostlarınıza yardım etmelisiniz

İyi bir arkadaş, dostlarına yardım etmek için her şeyi yapar. Yapması gereken şey sabahın dördüne kadar oturup sevgilileriyle ilgili dert dinlemek de olsa, arkadaşlarınızı havaalanından almak da, ya da bir profesörün özel deposundan arkadaşınızın su altında nefes almasına yardım etmek için Galsamotu çalmak da… Sonuncusunu büyük ihtimalle yapmanız hiç gerekmedi tabii, ancak sadece Muggle’lar mı arkadaş olabiliyor sanki?

Dobby, Deli-Göz Moody’nin Galsamotu hakkındaki konuşmasına kulak misafiri olduğu anda Snape’in deposundan bu otu çalmaya koşmuştu. Dobby’nin amacı, yakalanırsa kendisine büyük ihtimalle zarar geleceği halde, arkadaşı Harry Potter’ın Üçbüyücü Turnuvası’ndaki ikinci görevi başarıyla tamamlayacağından emin olmaktı.

Tabii ki size arkadaşlarınız için her şeyi çalmanızı söylemiyoruz, ama burada önemli olan niyet. Dobby, iyi bir arkadaş olmak için her şeyi yapardı.

dobby

3. Her zaman arkadaşlarınızı savunmalısınız

Okuldaki kötü birine karşı durup arkadaşınızın onurunu savunmak da olsa, arkadaşınızı ağlattığı için erkek arkadaşının ağzının payını vermek de olsa; arkadaşlarınızı savunmak sinir bozucu olabilir.

Dobby, Harry’yi savunmaya kendini o kadar adamıştı ki, özgür bir ev cini olduktan sadece kısa bir süre sonra korkutucu bir insan olan Lucius Malfoy’a karşı durdu.

Kendinizden çok daha uzun bir büyücüye karşı sihir kullanmak korkutucu bir şey olmalı; ancak Dobby, Malfoy’un Harry’ye zarar vermesini engellemek için elinden gelen her şeyi yaptı.

4. Arkadaşlarınızın sırlarını tutmalısınız

Dobby’nin ağzını tutma konusunda sıkıntıları olduğunu hepimiz biliyoruz, ama arkadaşlarının utanç verici anlarını örtbas etmesi gerektiği zamanı da biliyordu.

Arkadaşı olan ev cini Winky, Barty Crouch Sr.’ın yanında işini kaybettikten sonra yıkılmıştı ve kendini Hogwarts’ta içmeye vermişti. Onu utançtan kurtarmak için Dobby, Winky ne zaman içkiyi biraz fazla kaçırsa onu İhtiyaç Odası’na taşırdı ve bu üzüntülü zamanlarında Winky’yi hep mutlu etmeye çalışırdı.

Belki de hepimiz Dobby’yi örnek alıp arkadaşlarımızın utanç verici anlarında çektiğimiz fotoğrafları Facebook’tan kaldırmalıyız, ne dersiniz?

5. Sevdiğiniz insanların zarar görmesine asla izin vermemelisiniz

Hiçbirimiz arkadaşlarımızın zarar görmesini istemeyiz, ancak Dobby arkadaşlarını kurtarmak için kendini tehlikeye sokmayı bile göze alıyordu. Ölüm Yadigârları’nda Dobby kendini Bellatrix Lestrange ve Harry’nin arasına atıp şöyle demişti:

“Dobby, Harry Potter ile arkadaşlarını kurtarmaya geldi!”.

Bu sarsılmaz bağlılığı Dobby’nin inanılmaz üzücü ölümüne neden oldu ancak sonuna anına kadar Dobby tam anlamıyla sadık bir arkadaştı.

dobby

Peki, siz Sırlar Odası’nda başta biraz sinirlendiğimiz, ama sonradan kalbimizde büyük bir yer edinen ev cini Dobby hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunlar dışında Dobby sizlere ne kazandırdı? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz!

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir