Grindelwald’ın Suçları Filminde Karşımıza Çıkacak “Nagini” Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

nagini

Lord Voldemort’un ürkütücü yılanı ve de nadide hortkuluğu Nagini, Harry Potter kitaplarında müthiş bir gizem kaynağıydı. Şimdiyse ortaya çıktı ki Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminde de karşımıza çıkacak. Üstelik son derece tuhaf bir şekilde! Pottermore’dan dinleyelim.

Dün yayınlanan fragmanla keşfettiğimize göre Harry Potter maceralarından başka bir karakter daha yeni Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları filminde boy gösterecek- ancak tam olarak aynı manada değil.

Bugün yayımlanan yeni fragmanda Claudia Kim’in canlandıracağı karakter bize gayet tanıdık bir isim… Nagini.

Harry Potter hayranları bu adı çok iyi bilir: Lord Voldemort’un pek çok ürkünç anın yaşanmasından sorumlu olan ölümcül yılanı.

Şimdiye kadar Claudia Kim’in karakteri yalnızca “Maledictus” olarak biliniyordu. “Maledictus” ise sahibini sürekli olarak bir canavara dönüştüren taşıyıcı bir kan laneti, yani bir çeşit lanetli hastalık.

Fragman ortaya çıkarıyor ki yılan Harry Potter’daki yılan Nagini eskiden aslında korkunç bir lanet taşıyan bir kadındı. Ve fragmanda şahit olduğumuz üzere Credence ile olan arkadaşlığına bakılırsa yalnızca Voldemort’un işlerini yaptırdığı şeytani bir karakterden ibaret değildi. Öyleyse, ne oldu?

Biz Nagini’nin geçmişi hakkında kafa yorarken, işte Nagini’yle ilgili Harry Potter kitaplarından öğrendiğimiz her şey ve onun Lord Voldemort’la bağlantısı üzerine küçük bir hatırlatma:

“Sanırım, bir şeyi ne kadar sevebilirse, onu da o kadar seviyor…”
– Albus Dumbledore, Harry Potter ve Melez Prens

nagini fantastik canavarlar

Nagini İlk Kez Ateş Kadehi’nde Karşımıza Çıktı

Lord Voldemort’la Felsefe Taşı’nda tanışmış olmamıza rağmen yılan Nagini Ateş Kadehi’ne dek ortaya çıkmadı. Kitapta Nagini’yle ilk defa açılış bölümünde, Riddle Evi’nde tanıştık, tam da o zavallı yerli Muggle Frank Bryce’ın ölüsünü yerken. Ne sevimli ama. Nagini, Voldemort bedenini toparlamadan önce onun kurtuluşunun yegane parçasıydı gibi görünüyor, ve öğrendik ki oldukça garip bir şekilde Voldemort Kılkuyruk’u Nagini’yi “sağmakla” görevlendirmişti zira Voldemort onun zehriyle beslenip gücünü yerinde tutabiliyordu. Ölümüne kankalık değil de ne? (Üzgünüz)

Lord Voldemort ve Nagini’nin Özel Bir İlişkisi Vardı

Voldemort ve Nagini’nin çok yakın oldukları kesin. Bir Çatalağız olarak, (yılanlarla konuşma yeteneği) Voldemort onunla iletişim kurabiliyordu ve ikili sıklıkla birbirlerine mesajlar gönderiyordu, bu bazen telepatik bir iletişime bile dönüşebiliyordu. Voldemort aynı zamanda da Arthur Weasley’nin Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda saldırıya uğradığı gecede olduğu gibi Nagini’yi kumanda ediyordu. Harry’nin Voldemort’la arasındaki istenmeyen zihinsel bağdan ötürü Harry yılanın bakış açısından dehşetli sahnelere şahit oldu. Görülüyor ki Voldemort ve Nagini’nin arasında hayal edebileceğimizden öte bağlar mevcuttu- tıpkı Dumbledore’un Harry’ye gözlemini aktardığı gibi, “onu yakınında tutmaktan kesinlikle hoşlanıyor ve, bir Çatalağız için bile, üstünde olağanüstü bir kontrol sahibi.

ClaudiaKim Maledictus fantastik canavarlar

Nagini Voldemort’un İşlediği Birçok Cinayete Yardım Etti

Voldemort çoğunlukla Nagini’yi kendi pis işlerini yapması için gönderir yahut kumanda ederdi ve pek çok kilit karakter onun yüzünden eziyet çekti. Bahsedildiği gibi yılan, Arthur Weasley’yi öldürmeye çok yaklaşmıştı, ki adamcağız Noel’i St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’nde geçirmek zorunda kaldı ve Nagini’nin zehri de yaralarının iyileşmesine engel oluyordu. Bariz belli ki Nagini asla sıradan bir yılan değildi.

Arthur hayatta kalıp da hikayeyi anlatacak şansı bulurken diğerleri onun kadar talihli değildi. Voldemort, üzerinde Öldüren Lanet’i kullandıktan sonra Muggle Araştırmaları hocası Charity Burbage’i Nagini’ye umarsızca yem etti. Voldemort bazen Nagini’nin kafasına göre pis işler yapmasına da izin verirdi. Bunun en meşhur örneği Severus Snape’in katlidir. Snape’i kendisi öldürmek yerine Karanlık Lord Nagini’yi onun üzerine saldı ve yılan tam anlamıyla dehşet verici bir ölüm sahnesinin müsebbibi oldu. Açıkça söyleyebiliriz ki Voldemort Snape’i kendi elleriyle öldürmeyi seçmedi…

nagini 2

Nagini Serideki Pek Çok Korkutucu Anın Başrolü Oldu

Harry Potter serisinde pek çok ürkünç an var, ve son kitaplar bizi Ron’un sümüklüböcek kustuğu o masum günlerden çok uzağa taşıdı. Bunlardan hafızalara en çok kazınanı ise Harry ve Hermione’nin Bathilda Bagshot’ı ziyaret ettiği zamandı, kadının aslında uzunca bir süredir ölü olduğunu keşfetmişlerdi ve Nagini onun cesedinin içinde saklanıyor, onların gelişini bekliyordu. Hmm, evet. Bu anı hatırlamakta asla güçlük çekmeyeceğiz.

“Hayır,” dedi. “O yılandı… ya da yılan oydu… başından beri.”
– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

lord voldemort olum yiyenler

Nagini Seride Bahsi Geçen Pek Çok Yılandan Sadece Biriydi

Biz Nagini’yle tanışmadan evvel yılanlar Harry Potter’da çoktan öne çıkan bir temaydılar. Hatta Harry’nin içindeki sihri sergilediğini gördüğümüz o ilk zamanlardan birinde onlardan biriyle konuştu bile- gerçi o Brezilya’yı ziyaret hayalleri kuran arkadaş canlısı bir taneydi. Slytherin binasının maskotu olarak seri boyunca sürekli onlardan bahsedildi- sıklıkla da uğursuz bir tasvir yaparken. Sonuç olarak, Sırlar Odası’ndaki muazzam Basilisk Salazar Slytherin’in Muggle doğumluları yok etme arzusundan beslenen dev bir yılandı. Karanlık İşaret, yani Voldemort’un “damga”sı da yılan dilli bir kafatasıydı. Voldemort’un ataları Gaunt’ların bile kapılarına çivilenmiş bir yılanları vardı.

Nagini Son Hortkuluk’tu

“İleride LordVoldemort’un yılanının hayatı için endişeleniyormuş gibi göründüğü bir an gelecek.”
– Albus Dumbledore, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Nagini yalnızca öldürülmesi gereken bir son Hortkuluk değildi, aynı zamanda meydana getirilecek son Hortkuluk’tu da. Bir röportajda J.K. Rowling Bertha Jorkins’in ölümünün Nagini’yi son Hortkuluk yaptığını açıkladı. Voldemort Hortkuluk’larının tehlikede olduğunu keşfettikten sonra Nagini sihirsel koruma altına alındı, tarif edildiği üzere parıldayan, yarı saydam bir kürenin içinde yaşıyordu. Dumbledore Snape’e Voldemort’un Nagini hakkında daha korumacı hale geleceği zaman hakkında çoktan ön bilgi vermişti, işte o zaman Harry’ye Voldemort’un ellerinde ölmesi gerektiğinin söyleneceği zaman olacaktı. Harry’nin “ölümünden” hemen sonra, Voldemort Harry’nin geri dönebilme ihtimalini düşünmeyerek Nagini’yi koruyucu küresinden salıvermek gibi ölümcül bir hata yaptı ve ruhunun son parçasını öldürmekle görevlendirilmiş olan Neville’ın eline fırsat verdi.

Sonuç Olarak…

Tüm bu söylenenlerden sonra Nagini’yle yeni filmde ve o tamamen farklı bir formdayken ne şekilde tanışacağımız daha da etkileyici bir merak uyandırıyor, ki onun insan şekline bürünmüş hali konusunda bir şeyler öğrenmeye ve Maledictus’un tam olarak ne demek olduğunu anlamaya son derece hazırız.

Nagini’nin üçüncü fragmandaki görünümüne dair daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.


* “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Filminin Son Fragmanından 11 Merak Uyandıran An

Claudia Kim’in Nagini açıklamaları için buraya tıklayabilirsiniz!