Fantastik Canavarlar’ın Son Fragmanından Öğrendiğimiz 16 Şey

FB-TRL2-1_NH

Çıktı! Sonunda çıktı! Evet, hepimiz Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ın fragmanını izledik ve şimdi işe koyulma zamanı: Derinlemesine bir analize hazır mısınız!

Fantastik Canavarlar’la ilgili sürekli sağdan soldan bilgi topluyorduk ancak şu yeni, taptaze fragman sağ olsun, elimizde bir göz kırptınız mı kaçıracağınız yepyeni ipuçları var. Peki, bu fantastik sahneler nelerdir ve onları nerede buluruz? İşte fragmanın derin analiziyle gün yüzüne çıkan detaylar!

1. Newt Okuldan Atılıyor!

ljh

Newt Scamender Hogwarts’tan ‘bir  canavar yüzünden insan hayatını riske atmak’ gerekçesiyle atıldı ve bu Hagrid’in Aragog’la boy göstermesinden yıllar önceydi. Ancak ilginç bir şekilde gerçek bir centilmen olan Albus Dumbledore onun okuldan atılmasına karşı çıktı.

Dumbledore filmde muhtemelen 40’lı yaşların ortasında . Henüz müdür değil, sadece bir Biçim Değiştirme öğretmeni. Kendimizi 1920’lerde bulmamıza rağmen genç Dumbledore’un Hogwarts’ta sorun çıkartmakta olduğunu görüyoruz.

2. Bu Newt’un Amerika’ya İlk Gidişi

FB-TRL2-3

Amerika’ya ilk gidişi olmasına rağmen Newt şimdiden Gümrük’te endişeye sebebiyet veriyor. Müthiş kılık değiştirme, Newt. Amerika’ya kocaman bir gemiyle gitmesi ise her şeyi daha kötü yapıyor. Sadece Cisimlense olmaz mıydı? Belki de çok uzaktır ya da tıpkı Hogwarts’ta olduğu gibi gideceği yer için belirlenmiş Cisimlenme kanunları vardır. Belki de sadece ilgi toplamak istemiştir.

3. Bavul Tam Anlamıyla Güvenli Olmayabilir

khv

Ah, Newt’un yanından ayırmadığı, adeta “bütünleştiği” şu baş belası, oynak bavul! Film boyunca pek bir sorun çıkartmayacağını zannediyoruz. Aynı zamanda öğrendik ki Newt’un bavulunun bir ‘Muggle İkna Edici’ (Muggle Worthy) ayarı var, kontrol etmekte zorlanılan hayvanlar için pek kullanışlı olsa gerek.

lkl

Bavulun içi bize ortalama bir İngiliz seyyahın görüntüsünü sunuyor: pijamalar, büyüteç, haritalar, mendil. Bununla birlikte sarı-siyah bir atkı da var ve bu sadece tek bir anlama gelebilir: Newt Hufflepuff rüyasını hâlâ yaşıyor!

4. Bitki Yetiştirme Belirtisi?

lhj

Hufflepuff rüyasından konu açılmışken, bir sahnede Newt, bir oda dolusu bitkiden bir şeyler özütlüyor gibi görünüyor. Demek ki bitki yetiştirme becerisi olan tek Hufflepuff Profesör Sprout değilmiş.

5. Döşemelerde -muhtemelen- Yasadışı Bir Gece?

FB-TRL2-7

Nedir bu? Kasalarca alkol? Sigara dumanı dolu odalarda eski moda kıyafetli insanlar? Bu büyücü hipsterlar’ın şafağı olmalı. VEYAHUT, bulunduğumuz tarihi göz önüne alırsak muhtemelen o tarihlerde Kuzey Amerika’da yer alan içki yasağından kaçınan bir bar. Newt ve yeni arkadaşları merdiven altından içki satan yerlere mi dadanıyor yoksa?

6. MACUSA’da Bir Şeyler Oluyor

FB-TRL2-8

Bu sahnede ise Birleşik Devletler Sihir Bakanlığı’nı (US Ministry of Magic, MACUSA) köşede bütün şiddetiyle duran Sihir Bakanı Seraphina’yla beraber görüyoruz. Aynı zamanda bir şeye doğru koşan (ya da bir şeyden uzaklaşan) kalabalık bir Seherbaz grubunu da görebiliriz. Belli ki Bakanlık’ta Cuma günü sakin bir öğleden sonrası geçirmiyorlar.

FB-TRL2-9

Daha sonra Newt ve Tina’yı endişeli bir şekilde Bakanlık’ta dolanırken görüyoruz. Ne bu ciddiyet? Ayrıca bir kolu herhangi bir sayıyı işaret etmeyen şu köşedeki saatle ilgili acayip bir şey de var. New York’un orta yerinde bu saatin pek de yardımcı olacağını sanmıyoruz. Kesinlikle bir randevunuzu kaçırmanıza sebep olurdu. Siz ne düşünüyorsunuz gençler, belki de amacı bize saati söylemekten fazlasıdır?

7. Amerikan Büyücü Gazetesi Bize Gerçekten de Zamanı Gösteriyor

FB-TRL2-10

Bu gazete muhtemelen Gelecek Postası’nın Amerika’daki dengidir.

Pek çok başlık boyunca ‘Uluslararası Büyücü Avı Güçleniyor’ başlığı ile altında bulunan ve başına 3,500 Dragot konan Alberto Macellarus adlı pek güvenilir görünmeyen yoldaşın resmi öne çıkıyor. Bu bizim Amerikan tarihinde tanımlanan büyücü-türünün ayrımını anlamamıza da olanak sağlıyor. Ayrıca ‘Büyücülük İfşası’ ve ‘Büyü İfşası’ hakkında ne kadar çok korkunun olduğunu da görüyoruz. Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi’nden öğrendiğimiz üzere Amerikan büyücüler Avrupalılar’ın aksine büyü dışı halktan izole bir şekilde yaşıyorlardı ve görülüyor ki bu izolasyon onların haberlerinde ve kültürlerinde oldukça baskın bir rol oynamış.

8. Bir Aday Amerika’nın Geleceği İçin “ÇALI” (SHAW) Vadediyor

FB-TRL2-11

Ah bakın, bir başka Amerikan seçimi. Görünüşe göre ‘Shaw’ denilen adam o zaman en popüler adaymış, peki ama neyin peşinde? ‘Amerika’nın Geleceği’ ile (nasıl olduğunu merak ediyoruz!) süslenmiş bir posterle Shaw’ın kampanyasının bazı karışıklıklar nedeniyle yıkılmış görülüyor olmasının üzerinden çok zaman geçmemiş. Sandalyeler devrilmiş! Tam bir kaos! Ama neden?

FB-TRL2-12

9. Bu Küçük Kız Ne Yapıyor?

FB-TRL2-13

Ya gizli bir büyü yapıyor, bir şeyi yakalıyor, ya da Macarena dansı yapıyor. Emin olamayız ama hiçbir şeyi göz ardı etmiyoruz.

10. Kuş mu O?

FB-TRL2-14

A-ha, işte gerçek bir fantastik canavar! Filmin başlığını düşünürsek oldukça mantıklı tabii. Newt’un fırlattığı bir objeden ortaya çıkan sevimli, mavi, kanatlı bir tavuskuşu –hiç tanıdık gelmedi…

11. Cisimlenme Zamanı

FB-TRL2-15

Oo, demek Newt cisimlenebiliyor ve gayet ustaca hareket ediyor. Kendinizi havada o şekilde sektirmek istemezsiniz. Unutmayın Newt der ki: “Hedef, Kararlılık ve Temkin.”

12. Mezara Götür Onları Grave!

FB-TRL2-16

Percival Graves rolünde gördüğümüz Colin Farrell’i dramatik bir büyü yaparken görüyoruz. Her iddiasına varız ki bu kesinlikle Wingardium Leviosa’dan başka bir büyü!

13. Bu Minik Dostumuzun Görünüşünü Sevdik

FB-TRL2-17

Para kesesine yapışmış küçük, hortumlu arkadaş da neyin nesi? Her ne ise, koltuğumuz altındaki bozuk paraları bulmamıza yardım etmesi için bir tane ödünç almak kesinlikle iyi olurdu. Ayrıca bu yaratık bize bir şeyi hatırlatıyor gibi…

14. Seraphina’dan Ofis Şıklığı Dersi

FB-TRL2-18

Seraphina filmdeki en heyecan verici karakterlerden biri gibi görünüyor ve eğer hikayesi ince çizgili takım elbisesi kadar iyiyse, özel bir şeylerin içinde olduğumuzu zannediyorum. Seraphina’nın gardırobunu derhal daha çok görmeliyiz.

15. Sadece Nolur Nolmaz Diye

FB-TRL2-19

‘Muggle İkna Edici’ ayarı devre dışı bırakıldığında, Newt dibi sonu belli olmayan bavuluna tırmanıyor. Bunun aynısını Hermione’nin Ölüm Yadigarları’ndaki boncuklu çantasında ve Deli-Göz Moody’nin  Ateş Kadehi’ndeki küçük bir bodrum katına açılan sandığında görmüştük. Biri sizi bir bavulun içine doğru götürmeye çalışıyorsa asla evet demeyin, bizden söylemesi.

16. Ve Ardından Karanlık…

black

Bu siyah ekran. Ne anlama geliyor bu?!

Bir kez daha izlemek istiyorsunuz, değil mi? Öyleyse sizi hemen aşağıya alalım:

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir