Fantastik Canavarlar’ın Son Fragmanından Öğrendiğimiz 8 Şahane Olay

fb-trl3-87903

Heyecanla beklediğimiz Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar‘ın son fragmanı da yayınlandı. Filme dair pek çok ipucunu içinde barındıran bu fragmanla ilgili bakalım Pottermore ne söylemiş?

Sonuncu Fantastik Canavarlar fragmanı bize sihirli yaratıklar, büyücü dünyası ifşaları ve büyücülerle No-Maj’ler arasındaki gerilimin gerçek kapsamıyla ilgili bilgiler veriyor

Son Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar fragmanında göz açan yeni birçok sahne var demek kesinlikle abartı olmayacaktır. Bir de kendiniz göz atın:

Newt Scamander’ın maceralarına yaptığımız bu son baskın bize daha fazla sihirli yaratık, New York’ta daha fazla yıkım ve, belki de en önemlisi, 1920ler’in Kuzey Amerikası‘nda büyücülerin dünyasıyla büyücü olmayanların dünyasının gerçekten de nasıl ayrıldığına ilişkin daha derinlemesine bir bakış sunuyor.

Havada büyük bir düşmanlık var ve iyi ile kötü arasındaki tanımı daha net görmeye başlıyoruz. İşte belirlediğimiz bazı büyük temalar ve gözümüzden kaçmayan birkaç özel an…

1. Yeni Büyü

fb-trl3-88333r

Harry Potter kitapları, Harry büyürken bizi de pek çok büyüyle tanıştırmıştı. Ancak Fantastik Canavarlar’da daha çok yetişkinin olduğu bir büyücülük dünyasındayız ve görünen o ki Harry ya da sınıf arkadaşlarının kullandığını hiç görmediğimiz büyülerin örnekleriyle karşı karşıyayız.

Eğlenceli bir sahnede Newt, Tina ve Queenie sihirle kıyafetlerini değiştiriyor. Keşke Ron da Noel Balosu için biliyor olsaydı bu büyüyü…

2. Yeni Canavarlar

fb-trl3-88080

Bir Fantastik Canavarlar fragmanı daha fazla sihirli yaratık olmadan olmazdı. Burada Okami, Kabuluk ve küçük tapılası Burnuk’a yeni bir bakış atıyoruz.

fb-trl3-89309

Peki sahneye yeni çıkan yaratıkları da fark ettiniz mi? Bir Sap Boynuz (küçük, bebek bir Sap Boynuz’la birlikte!) gördüğümüzden eminiz, ayrıca şu gergedan-vari canavar, bize görkemli Paldıran’ı oldukça hatırlatıyor. Peki ya kirpi balığı tarzı savunma tekniği olan şu sivri uçlu yaratık? Bir Nundu olabileceğinden şüpheleniyoruz…

fb-trl3-87890

3. No-Maj’ler ve Büyücü Dünyası Çatışıyor

fb-trl3-87326

Bu çağ boyunca Kuzey Amerika büyücülerinin paranoya halinde olduğuna dair belirgin ip uçları görüyoruz. MACUSA’nın lobisinde duran, çalışanlarının ‘sihirsel teşhir tehdit düzeyi’ söyleyen şu büyük alete bir bakın sadece.

Ayrıca No-Maj topluluğunun kendisi var bir de. Nihayet ilk defa bir No-Maj olan Mary Lou Barebone’un (Samantha Morton) konuştuğunu duyuyoruz ve ‘Cadılar aramızda yaşıyorlar’ı söyleme şeklinden yola çıkarak bu durumla ilgili bir sorunu olmadığını pek sanmıyoruz.

fb-trl3-88292

Düşmanca hisseden yalnızca No-Maj’ler değil. Percival Graves’i (Collin Farrel), üzerinde ‘Amerika’yı cadılardan… Ordumuza katılın’ yazan bir postere suratsızca bakarken buluyoruz.

Daha yakından incelendiğinde, bizce ‘Amerika’yı cadılardan kurtarın.’ yazıyor gibi. Ayrıca ‘yeni Salemciler’ ifadesini de görüyoruz. Biliyoruz ki İkinci Salemciler, başında Mary Lou’nun olduğu, Amerika’daki cadılığı ifşa etmeye azmetmiş fanatik bir örgüt.

Örgütün isminin Salem Cadı Mahkemeleri’nden, Yeni Dünya’ya seyahat eden cadılar ve büyücüler için yakın zamandaki Kuzey Amerika tarihinin karanlık zamanlarından, geldiğini kabul etmek doğru olacaktır. Muggle-karşıtı olan bu düşmanca tutumu daha önce Harry Potter hikayelerinde görmüştük fakat Fantastik Canavarlar bu konuyu çok daha keskin bir şekilde ele alıyor.

4. Caz Çağı

fb-trl3-87121

Ancak büyücü dünyasındaki görünür çatışmalara rağmen, fragman ayrıca 1920ler’in ihtişamını da kutluyor. Açılış sahnesindeki ışıklı ‘Squires’ işaretinden gizlice içki satılan duman altı The Blind Pig’e, New York’un kükreyen çağının bazı enfes detaylarına daha yakından bakıyoruz.

Colleen Atwood’un Tina’nın elbiselerindeki kendini adamışçasına yaptığı tasarımlara ya da şehir boyunca yayılmış posterlerin yazı tiplerine bir göz atın sadece. Gangster gibi giyinmiş cin cüceler bile var. O, Newt’un talihsiz vaziyetini çoşkulu şekilde anlatırken duyduğumuz oldukça önemli bir cincüce, bilginiz olsun. Adı Gnarlak ve Ron Perlman tarafından seslendiriliyor.

5. Yeni Bir Devrim?

fb-trl3-88448

Burada Percival Graves’i  ‘İkinci Salemciler’in posterine liderlerinin oğluyla, Credence Barebone (Ezra Miller) ile, bakarken görüyoruz. Üvey annesinin bir No-Maj olduğunu göz önünde bulundurursak ki kendisinin İkinci Salemciler’e dahil olduğundan bahsetmiyoruz bile, neden Percival Credence’la ‘gölgelerde çok uzun zaman yaşamak’la ilgili konuşuyor?!

6. Grindelwald

fb-trl3-88384

MACUSA’nın dişli Seraphina Picquery’si oldukça tanıdık bir isimden bahsediyor: Grindelwald 1920ler’de Avrupa’da oldukça aktif bir büyücüymüş. Seraphina’ya göre, Fantastik Canavarlar’da meydana gelen olaylar Grindelwald’ın Muggle-karşıtı saldırılarıyla ‘ilişkili’ olabilirmiş ve ‘bu savaş anlamına gelebilir’miş.

Son zamanlarda Çikolatalı Kurbağa kartlarını okumayanlar için söyleyelim, Karanlık büyücü Grindelwald neredeyse zamanının Voldemort’u olarak görülüyordu. Uluslararası Gizlilik Nizamnamesi’ne bir son verip büyücülerin Muggle’lara hükmettiği bir yeni dünya düzeni yaratmaya adamıştı kendini. Onun bu terör saltanatı, o ve çocukluk arkadaşı Albus Dumbledore arasındaki muhteşem düelloyla son bulmuştu. O adamı hatırladınız mı?

Grindelwald’ın Avrupa’daki hareketlerinin bu hikayeyi nasıl etkilediğini merak etmeliyiz. En nihayetinde, Avrupa’da da büyücülerle Muggle’lar arasındaki ilişki mükemmel sayılmazdı ama Amerika’nın büyücülerle No-Maj’ler arasındaki etkileşimi yasaklayan gerçek yasaları vardı. Aslında, Grindelwald’ın tutumu America’ya daha uyumlu gözüküyor. Eminiz ki kendisi okyanus ötesine minik bir yolculuk düşünmüyordur.

7. Aşk ve Arkadaşlık

fb-trl3-89383

Ancak her şey öyle korkunç değil. Fragman bize ayrıca Newt ve Jacob arasındaki arkadaşlığı da gösteriyor. Newt’un belli ki bir No-Maj’le arkadaş olmakla ilgili bir sorunu yok, ayrıca Newt’un bavulunun içine ilk bakışımızı Jacob’ın büyülenmiş gözlerinin içinden yapıyoruz. Ah ve Newt’un bavulunun tüm canavarların kendi başlarına yaşayabileceği sihirli bir cennet olduğunu ortaya çıkıyor, ideal bir habitat.

fb-trl3-88016

Ayrıca dört lider arasında kurulan ilişkiyi de görüyoruz. Sırasıyla Newt ve Tina ile Jacob ve Queenie arasında geçen birçok yüze dokunmalı an var. Ve o çağı göz önünde bulundurursak, Queenie ile No-Maj Jacob arasında geçen ne olursa olsun büyük bir olay.

fb-trl3-89638r

8. Kötü Olmuş İyi Bir Adam?

Ve son olarak, ‘Daha fazla boyun eğmeyi reddediyorum’ gibi oldukça kaygı verici şeyler söyleyen Percival Graves var. Kime boyun eğmek?

Graves’in bir Seherbaz ve Başkan Picquery’nin sağ kolu olduğunu biliyoruz. Collin Farrel, San Diego’daki Comic-Con 2016’da onu FBI ajanı olarak tanımlamıştı. Oysaki sırlarla dolu bir hayat inancını yitirmesine sebep olmuş gibi geliyor kulağa.

Kargaşa içindeki New York, şehri tüketen devasa koruma büyüleri ve başıboş gezen canavarlarla, Percival bunlardan pek de hoşnut gibi durmuyor. Acaba bu kaosa nasıl tepki verecek?

fb-trl3-89568

Bir şekilde, tüm bunların Newt Scamander’ın bavulundan bile derin bir yere gideceğine dair bir hissimiz var ve neler olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar 18 Kasım’da gösterime girecek. Büyünün yeni çağına hazır mısınız?

Dünden Bugüne Fantastik Canavarlar Filmine Dair Her Şey yazımıza da mutlaka göz atın!

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir