Dünden Bugüne “Fantastik Canavarlar” Filmine Dair Her Şey

eddie-redmayne-fc-16

Fantastik Canavarlar‘ın ilk filmine sayılı günler kala, sizler için filmin ilk duyurulduğu günden bu ana neler yaşanmış tek tek anlatmak istedik!

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? hepinizin bildiği üzere bir ders kitabı. Potter dünyasındaki canavarları inceleyen bu rehber kitap, bir büyüzoolog olan Newt Scamander tarafından yazılmış. Hogwarts‘ta da derslere konu olan bu kitabın yazarının hikâyesi; daha en başından beri Rowling’in aklındaymış!

Elbette Newt Scamander‘ın maceralarını anlatan 3 filmlik bir seri yaratma fikri Rowling’i ne zaman cezbetti bilmiyoruz ama, bizler filmin ilk haberlerini 2013 yılının sonbaharında almaya başlamıştık!

Newt Scamander rolü için Oscar’lı Eddie Redmayne kesinleşmişti. Ardından da Newt’in yol arkadaşları belli olmaya başladı. Bir Muggle olan Jacob rolüne Dan FoglerGoldstein Kız Kardeşler için Katherine Waterston ve Alison Sudol isimleri netleşti. Ardından Ezra Miller‘ı Credence Barebone rolünde göreceğimizi öğrendik. Collin Farrell‘ı Percival Graves rolüyle; Seraphina Picquery karakterini ise Carmen Ejogo‘nun canlandıracağını öğrenmemizle; kadromuz hemen hemen tamam olmuştu. (İsimlerin üzerindeki bağlantılara tıklamayı unutmayın!)

Film yaklaştıkça tanıtım videoları da gelmeye başlamıştı:

Hikayenin Amerika’da geçeceğini duyduğumuzda, büyü dünyasının hiç bilinmeyen bir kapısının daha aralandığını da hissediyorduk. En basitinden Amerika’daki Muggle’lara No-Maj (no-mage / büyücü-değil) dendiğini bile bu yeni macera sayesinde öğrendik!

Kuşkusuz Rowling de bizleri bu dünyanın içine bodoslama sürüklenmemizi istemediğinden; filmden önce Amerika’nın büyü dünyasına dair bizlere verebileceği her şeyi vermeye çalıştı.

Öncelikle bizleri Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi adlı bir kitapla tanıştırdı. Bunu da harika bir animasyonla yaptı!

Ilvermorny’yi, Skin-Walkers kızılderili efsanesini, cadı mahkemelerini ilk olarak bu videoda gördük. Ardından da Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi adlı bölümlük bir yazı dizisi hazırladı:

1. Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi #1: “On Dördüncü Yüzyıl – On Yedinci Yüzyıl”

2. Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi #2: “On Yedinci Yüzyıl ve Ötesi”

3. Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi #3: “Rappaport Yasası”

4. Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi #4: “1920’lerde Amerika’da Büyü”

Biz Kuzey Amerika’da büyünün tarihi neymiş, ne değilmiş iyice öğrenirken Amerika Yerlileri de Rowling’e tepki göstermekle meşguldü. Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz kaosa fazla kendimizi kaptırmadan, konumuza geri dönüyoruz!

Tüm bunlar devam ederken bir yandan da Rowling dünya üzerinde Hogwarts, Durmstrang, Beauxbatons dışında da pek çok büyü okulu olduğunu duyuruyordu. Biz heyecanla, Amerika’daki büyü okulu Ilvermorny‘yi beklerken Rowling bizlere dünyanın başka yerlerindeki okulları tanıtarak heyecanımızı iyice arttırma niyetindeydi:

Diğer Büyücülük Okulları #1: Uagadou

Diğer Büyücülük Okulları #2: Castelobruxo

Diğer Büyücülük Okulları #3: Mahoutokoro

Tüm bunları zevkle takip etsek de, Ilvermorny’nin hikâyesinin gelmesi aylar sonraya kalacaktı. Fakat Ilvermorny geldiğinde de bir süre başka hiçbir şeyle ilgilenemedik. Şahane bir animasyonla bizleri selamlayan büyü okulu, Fantastik Canavarlar‘ın Amerika’daki yolculuğu için önemli bir kapı görevindeydi.

Videonun ardından okulun tarihi de uzun uzun anlatıldı:

Harry Potter Dünyası Genişliyor: Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu Hakkında Her Şey

Yetmedi bir de Ilvermorny’nin hikâyesini sevgili Nilüfer’den dinleyelim dedik:

Şimdi Ilvermorny‘yi bir kenara bırakıp kahramanımız Newt Scamander‘a odaklanalım. Yeni Bir Kahramanın Doğuşu adıyla yayınlanan video ile Rowling ve Eddie Redmayne bizlere yeni kahramanımızı tanıtıyordu:

J.K. Rowling’in Newt Scamander’a olan sevgisine ve Potter serisini bitirdikten sonra neden bu karakter hakkında bir şey yazmak istediğini detaylarıyla öğrendikten sonra bir de MTV Film Ödülleri gecesinde yayınlanan ikinci Fantastik Canavarlar fragmanına bir göz atalım:

Fragmanlar, tanıtım videoları, Rowling’in açıklamaları ve yazıları derken Harry Potter aşkımızın iyice kıvılcımlandığı o günlerde, bir yandan Harry Potter ve Lanetli Çocuk haberleriyle meşgul olmaya çalışıyor, bir yandan da yeni film için geri sayıyorduk.

Tabii tüm bu süreçte canavarlara olan sevgisinden dolayı Newt’in asasının vejetaryen olduğundan tutun da Fantastik Canavarlar’dan sonraki olası Potter filmlerine kadar yaptığımız sayısız haberi de sizlere ilk elden ulaştırmayı ihmal etmiyorduk.

Ayrıca Pottermore Muhabiri köşesinde filmin yapım sürecine dair harika bilgiler alıyorduk:

Pottermore Muhabirinin Film Yapma Kılavuzu: “New York Gökyüzünü Baştan Yaratmak”

Tina ve Queenie Goldstein’in Dairesine Hoş Geldiniz!

Pottermore Muhabiri ile Adım Adım Film Yapımı: Bu Peynir Gerçek Mi?

Pottermore Muhabirinin Film Yapma Kılavuzu: Gece Yarısı Çekimleri

Fantastik Canavarlar Fragmanında Gördüğümüz O Cihaza Yakından Bir Bakış

Yapım Tasarımcısı Stuart Craig ile MACUSA’nın İçine Doğru Bir Adım

Ve sonra San Diego’da gerçekleştirilen Comic-Con 2016 geldi. Önce çok havalı bir afişle karşımıza çıktı:

fantastik-canavarlar-yeni-afis-ust

Sonra da fragmanı patlattı:

Oyuncuların ve yapımcıların hep birlikte katıldığı paneller ve etkinliklerle Comic-Con bizleri bir süre daha oyalamayı başardı.

Biz ilk filmi beklerken, ikinci filmin de detayları belli olmaya başlıyordu. Ve hatta yönetmen David Yates‘ın, ikinci filmde eski filmlerden tanıdık bir ismi görme ihtimalimiz üzerinde durması; hepimizi iyice delirtmeyi başarmıştı. Yates’ın açıklamalarını da buradan okuyabilirsiniz.

Son darbeyi ise Entertainment Weekly dergisinin, Fantastik Canavarlar’a özel yaptığı sayıdan yedik diyebiliriz. Eddie Redmayne’in açıklamalarından, Yates’ın Rowling’in filmin taslağını beğendiğini söylemesine kadar pek çok değerli bilgi edindiğimiz EW haberlerine de şuradan göz atmanız mümkün.

Evet, işte böyle. Aşağı yukarı film haberlerini aldığımız ilk günden, bugüne Fantastik Canavarlar‘a dair tüm gelişmeleri tek bir yazıda toplamak istedik. Daha fazlası için nereye bakmanız gerektiğini biliyorsunuz!

Bugün itibarıyla filme son 90 gün kaldı. Siz de heyecanlı mısınız?

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir