Fantastik Canavarların Harry Potter’ın Hayatını Kaosa Sürüklediği 7 An

harry-ve-sahgaga

Büyücü dünyası, ortalığı biraz karıştıracak büyülü yaratıklar olmadan gerçekten de büyücü dünyası olmazdı. Ne şanslıyız ki, Harry Potter evreni bu tarz canavarlar ve hikayelerle dolup taşıyor. Büyük ya da küçük, tüylü ya da ateş püskürten fark etmeden, Harry ve arkadaşları bu tarz fantastik yaratıklarla yıllar boyunca birkaç kaotik an yaşamıştı. Fantastik Canavarlar vizyona girmişken, Harry’nin başına dert açmış 7 hikaye ve bir ek hikayeye hep birlikte göz atalım!

1. Doksiler

Bu mahluklar gerçek anlamda baş belası. Bir piksi değiller, bir peri değiller, bu kanatlı küçük yaratıklar her yere giderler. Ve her şeyin ötesinde çok zehirli ısırıkları vardır. Bir doz Doksisit çok yardımcı olabilir.

Pekâlâ millet, dikkatli olmanız gerek. Doksi’ler ısırır, dişleri de zehirlidir. Yanımda bir şişe panzehir var, ama kimseye vermek zorunda kalmasam daha iyi.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

2. Errol

Errol, Weasley ailesinin sadık aile baykuşu, çok yıpranan ve yorgun bir baykuştur. Fakat hala postaları iletmektedir. Üzücü olan tarafıysa her zaman varış noktasına ulaşamayabilir.

Büyük, yamru yumru bir paket Neville’in başına çarpıp zıpladı, bir saniye sonra ise kocaman, kurşuni renkte bir şey hepsinin üstüne süt ve tüy saçarak Hermione’nin sürahisinin içine düştü. “Errol!” dedi Ron, ıslanmış pejmürde baykuşu ayaklarından tutup çekerek. Errol baygın halde masaya yığıldı, bacakları havadaydı, gagasında da ıslak, kırmızı bir zarf vardı.

Ron’un nefesi kesildi. “Ah, hayır…” Hermione, parmağının ucuyla yavaşçacık Errol’ı dürttü, “Tamam, tamam, yaşıyor.”

Harry Potter ve Sırlar Odası

errol

3. Piksiler

Piksiler sevimli ve küçük yaratıklar gibi görünüyor, değil mi? YANLIŞ. Piksiler, küçük ahlaksız şeytanlardır ve eğer kafeslerinden çıkmalarına izin verirseniz hayatınızın hatasını yapmış olursunuz.

“Peki öyleyse,” dedi Lockhart, yüksek sesle. “Bakalım onlarla nasıl başa çıkacaksınız!” Sonra da kafesi açtı.

Pandomimden farksızdı. Cinperiler roket gibi her yöne fırladı gitti. İkisi Neville’i kulaklarından yakalayıp havaya kaldırdı. Birkaçı dosdoğru pencereden dışarı fırlayıp arka sırayı kırık cam parçalarına buladı. Geri kalanı da, saldıran bir gergedandan daha etkin biçimde sınıfı dağıtmaya koyuldu.

Harry Potter ve Sırlar Odası

doxy-harry-potter

4. Patlak Uçlu Kelekerler

Ah şu kelekerler. Hagrid tarafından (başka kim olabilirdi ki?) mantikorlar ve ateş yengeçlerinin yavrulamasıyla oluşan yüksek derecede tehlikeli yaratıklar. Bu kabuksuz, sümüksü ıstakoz tipi yaratıklar kesinlikle kimsenin kalbini kazanamadı.

Hagrid dehşete düşmüş olan sınıfa, Kelekerler’in birbirlerini öldürme nedeninin fazladan enerji birikmesi olduğunu, çözümün de her öğrencinin bir Keleker’e tasma takıp kısa bir yürüyüşe çıkarmasında yattığını açıkladı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

5. Burnuklar

Bu çok güzel, uzun burunlu hazine detektörleri Hagrid tarafından Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde öğrencilere öğretilmişti. Ron onları çok sevmiş görünüyordu, ya da daha çok onların kazıp çıkardığı altınları mı sevmişti?

“Bunlar Burnuk,” dedi Hagrid, sınıf çevresine toplandığında. “Onları genellikle madenlerde bulursunuz. Parıltılı şeylerden hoşlanırlar… İşte, bakın.”

Burnuklar’dan biri aniden zıplayarak Pansy Parkinson’ın kol saatini ısırıp koparmaya çalışmıştı. Pansy çığlık çığlığa geri sıçradı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

burnuk

6. Norbert

Sadece Hagrid bir ejderhaya Norbert gibi bir isim verebilir. İlk başlarda Harry’ye ‘buruşuk, siyah bir şemsiye’ gibi görünmüştü. Norbert çok kısa sürede Hagrid’in kulübesine sığamayacak kadar büyüdü ve aleacele Romanya’ya gönderildi.

“Sizi içeri alamam,” diye pofladı. “Norbert’ın sağı solu belli olmuyorama ben başa çıkabilirim.”

Charlie’nin mektubunu söylediklerinde gözleri yaşardı- tam o sırada bacağını ısırmıştı Norbert, belki de o yüzden yaşarmıştı. “Aah! Zararı yok, çizmemi ısırdı sadece -oynuyor- ne de olsa, daha bebek.”

Bebek kuyruğunu duvara öyle bir vurdu ki, bütün pencereler zangırdadı.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

norbert-harry-potter

7. Gringotts Ejderhası

Gringotts’ta güvenliğin sıkı olduğunu duymuştuk, fakat bu tamamen gülünç. Gringotts ejderhası yüksek öncelikli banka kasalarını korur, fakat talihsiz yaratık, Harry ve arkadaşları onu serbest bırakmadan önce goblinler tarafından çok kötü bir muamele görüyordu.

“Hiç bir şekilde çıkamayız, o çok büyük!” diye çığlık attı Hermione, ama ejderha ağzını açtı ve yine alev püskürttü. Tünelin tavanı ve tabanında çatlaklar oluşarak tahrip oldu.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Dragon_PM_B7C26M1_DragonInGringotts_Moment

7.5 Trevor

Neville Longbottom’ın çok sevgili kurbağası Trevor, sadık bir evcil hayvandır. Kendi özgürlüğü için kaçmaya sadık bir kurbağa.

Onlar karaya ayak basarken kayıkları denetleyen Hagrid, “Hey, sen! Senin kurbağan mı bu?” dedi.

Neville, ellerini uzatarak, “Trevor!” diye haykırdı sevinçle.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Sizler daha ilginç ya da daha ‘kaotik’ anlar hatırlıyor musunuz? Peki ya Fantastik Canavarlar filmindeki yaratıkları nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir