Harry Potter’ın Dursleylerin Hayatını Mahvettiği 15 An

Privet-Drive-pottermore

Harry Potter‘ın Privet Drive‘a Dumbledore tarafından bırakılması sonrası yeni ‘ailesi’ ile başı dertten hiç kurtulmadı.

Dursley’lere göre Harry Potter onu kapı eşiğinde buldukları andan itibaren bir baş ağrısıydı. Mümkün olduğunca zaptedilmesi gereken tam bir felaket.

Harry’ye Dudley’in eskilerini verip onu dolapta yaşamaya zorladılar ve onların yüzünden zavallı Harry çocukluk eğlencelerinin çoğunu kaçırdı. Harry sadece kendisi olduğu için onları öfkelendiriyordu.

İşte size Harry’nin Dursley’lerin sabrını zorladığı 15 olay!

harry-potter-ve-felsefe-tasi-ilk-anlardan

1. Geldiği Gün

Dursley’lerin kapılarını açıp kendilerinin yok kabul ettikleri, bir yaşındaki yeğenlerini kapı eşiğinde yanında ailesinin öldüğü ve artık bebeğin onlara teslim edildiği yazan bir not ile yatarken buldukları gün. Vernon ile Petunia Dursley’nin ne kadar heyecanlandıklarını tahmin ediyorsunuzdur mutlaka.

2. Vahim Hayvanat Bahçesi Gezisi

Sanki Dudley’nin doğum gününde Harry’yi de hayvanat bahçesine götürmeleri yeterince kötü değilmiş gibi çocuk gitti bir de yanlışlıkla boğa yılanını serbest bıraktı, iyi mi!

3. Vernon Dursley’nin Postaların Hayatını Kontrol Etmesine İzin Verdiği Gün

Harry’nin ilk Hogwarts mektubunu açmasına izin vermeyen Vernon, gelecek olan mektupları da yok etmeye kararlıydı. İşin kötü yanı, gelen mektup sayısı yüzleri buldu. Hepimiz bunun sonunu biliyoruz, Vernon kapıyı çiviler, olmadı ailesini bir adanın ortasındaki kulübeye kilitler.

4. O Çok Kaba Uyandırma Merasimi

Arkadaş, kör itin öldüğü, şimşeklerin bir bir çaktığı bir yeri büyücülerin ziyaretinden uzak, korunaklı sanırsın! Vernon, Petunia ile Dudley’nin, Hagrid kulübenin kapısını yıkıp “Harry, sin bir biyicisin” diye kükrediğinde pek de eğlenmediklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

5. Dudley’nin Sonu Hiç de Hoş Bitmeyen Sihirli Bir Uzantısının Olduğu Vakit, İlk Kısım

Onca gürültü patırtı yetmedi Hagrid’e bir de Dursley’lerin yavrucakları Dudley’e sonradan ameliyatla alınan bir domuz kuyruğu hediye etti.

PrivetDrive_PM_B2C2M2_DobbyDroppingPuddingInTheKitchen_Moment

6. Bir Ev Cininin Tatil Planlarını Mahvettiği Gece

Vernon’un bir iş anlaşmasını bağlayıp ailesini Mayorka’da alışverişe götürme planları ev cini Dobby Petunia’nın tatlısını tuzla buz ederken suya düştü. Pençeleri arasında Harry’ye yaşı tutmadığı için büyü yapmamasını söyleyen bir yazı ile havada süzülen baykuş olmasaydı her şey sona erebilirdi aslında, ama bu Bayan Mason’ın kuşlardan ölesiye korkuyor oluşunu tetikledi. Aferin mi bekliyorsun Dobby?

7. Daha da Çok İstenmeyen Gece Ziyaretçileri

Harry’yi tam teşekküllü bir mahkum haline getirdiğini ve okula dönmesini engellediğini düşünen Vernon gecenin bir yarısı, onca şey varken bir Ford Anglia ile Harry’nin odasından Weasley delikanlıları tarafından kurtarıldığını görünce az biraz şok oldu tabi. E normal canım.

8. Marge Hala’nın Çenesinin Düştüğü Akşam

Vernon’un kız kardeşi Marge hiç akıl kârı bir hareket yapmayıp Harry’nin ailesini aşağılayınca Vernon da ablasının sıcak hava balonu gibi şişip tavana yükselişini izlerken bundan hiiiiç de hoşnut gözükmüyordu (öyle öfkelendi ki sağlığından bile endişe duyduk).

Marge-Dursley-ucuyor

9. Harry’nin Bir Vaftiz Babası Olduğunu Öğrendikleri Gün

Harry’nin bir vaftiz babası olduğunu öğrenmek Vernon için başlı başına bir şok darbesiydi. Ama bir de Harry pişmiş kelle gibi bu vaftiz babanın büyücü hapishanesinden kaçan bir katil olduğunu söylediğinde küçük eniştenin suratındaki ifade Munch’un ünlü çığlık tablosundan halliceydi. Harcanan bir gün daha..

10. Oturma Odasının Patladığı Gün

Evlerini yere göğe konduramayan aile, Weasley’ler uçuç tozuyla Harry’yi almaya geldiklerinde adeta şok oldular çünkü evde açık bir ateş yuvası yoktu ve bu yüzden de oturma odası, bum oldu. Her büyücünün başına gelir böyle basit şeyler canım.

dursleysLivingRoom_Moment

11. Dudley’nin Sonu Hiç de Hoş Bitmeyen Sihirli Bir Uzantısının Olduğu Vakit, İkinci Kısım

Biliyoruz çok üzgünsünüz sizde, maalesef Fred ile George ‘yanlışlıkla’ Ton-Tongue Şekerlerini bıraktıktan hemen sonra Dudley’nin dili fırıncı küreği gibi oldu, kıyamam.

12. Dudley’nin Yanlış Zamanda Yanlış Yerde Olduğu O Yanlış Zaman

Bizim Dudders için yanlış zaman tanımı tam olarak bu olmalı çünkü bahsettiğimiz olay Harry ile birlikte olduğu ve Ruh Emicilerin Little Whinging’e süzülüp Harry’yi ararken ilk darbeyi onun yediği olay.

13. King’s Cross İstasyonundaki O Garip An

Deli-Göz Moody’nin Dursley’lere, Harry’nin arkadaşlarının Privet Drive’ı gözlediklerini söyleyip Harry’ye karşı akıllı olun dediği akşam.

‘Siz beni tehdit mi ediyorsunuz, efendim?’ diye öyle bir yüksek sesle sordu ki gelen geçenler kafayı ona çevirdi. ‘Evet ediyorum’ diye cevapladı Deli-Göz, bunu Vernon eniştenin bu kadar çabuk algılamasından memnun bir vaziyette. 

14. Petunia’nın Bir Ev Cini İle Tanıştığı Gün

Dumbledore’dan beklenmedik bir ziyaret sırasında Kreacher’ın uzun tüylü halısı üzerinde cisimlenmesi Petunia için bardağı taşıran son damlaydı. Aynı hafta halıyı üzerinde sihirli bir kalıntı (yada kir) kalmış olma ihtimali yüzünden parçalattığından şüphe duyuyoruz.

15. Vernon İle Petunia’nın Harry’yi Son Kez Gördükleri Zaman

Harry ile yollarının ayrılıyor olmasının bu küçük enişte ile teyze müsveddesi için hoş bir olay olacağını sanırsınız değil mi? Ama bu evlerini tamamen terk etmeleri anlamına geldiğinden ve güvenliklerini sağlamak amacıyla yol boyu sihirli eskortları olduğundan beklenildiği kadar mutlu mesut bir ayrılık olmadı bu. Eh neyse bari.

harry-petunia-silinen-sahne

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir