Hogwarts’ın 10 Gizli Köşesi ve Saklı Geçidi

Hogwarts WB F3 HogwartsStaircases Illust 100615 Land

Hogwarts Şatosu kocaman, gizemli ve muazzam. Ayrıca sadece bilenlere ya da tesadüfen öğrenenlere açtığı birçok sırra da sahip.

Hogwarts’ın gizemlerini hatırlamak için bizimle gelin!

1. Yalaka Gregory

Fred ve George Weasley Hogwarts’taki çoğu gizemli mekanı ve geçidi biliyordu ve bunlardan bir tanesini Felsefe Taşı’nda bizlere de göstermişlerdi:

“Her neyse bizim gitmemiz gerekiyor. Lee Jordan okulun dışına çıkan yeni bir geçit bulduğunu sanıyor. Bahse varım ilk haftamızda bulduğumuz Yalaka Smarmy heykelinin arkasındakidir. Görüşürüz.”

 – Harry Potter ve Felsefe Taşı

2. Kupa Salonu’yla Tılsım Sınıfının Arası

Ron ve Harry, Malfoy’yla yapacakları düelloyla giderken (ki kendisi asla ortaya çıkmadı, tipik Malfoy hareketi) neredeyse Filch tarafından yakalanacakları esnada Kupa Salonu’nun yanındaki bir goblenin arkasında gizli bir geçit keşfetmişlerdi.

… Bir goblenin altını üstüne getirdiler ve kendilerini gizli bir geçitte buldular, oradan son sürat ilerleyince de kupa salonundan çok uzakta olduğunu bildikleri Tılsım sınıfının yanına geldiler.

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

3. Birinci Kattaki Kızlar Tuvaleti

MoaningMyrtle PM B2C9M2 MoaningMyrtleInHerBathroom Moment

Hogwarts’ın belki de en gizli mekanı o kadar da sır olmayan Sırlar Odası’dır. Hogwarts’taki herkesin Oda’nın farkında olmasına rağmen kimse tam olarak nerede olduğunu, kimin açtığını ya da içine nasıl girileceğini bilmiyordu – elbette ki Harry’ye kadar…

… musluk beyaz parlak bir ışıkla parladı ve dönmeye başladı. Ardından lavabo hareket etmeye başladı ve arkasında içerisinden bir adamın kayabileceği kadar geniş bir boru bırakarak battı.

– Harry Potter ve Sırlar Odası

4. Bağıran Baraka

ShriekingShackInSnow 1

Şamarcı Söğüt, Remus Lupin’in ilk senesinde dolunayın etkilerini atlatabileceği bir yer olan Bağıran Baraka’ya erişim sağlaması amacıyla dikilmişti. Kökeni unutulalı çok uzun zaman olmuş, yalnızca üçüncü kitapta yeniden bahsedilmişti.

Lupin:

“…En küçüğümüz olan Peter Söğüt’ün saldıran dallarının altından kayıp ağacı donduran yumruya dokunabiliyordu. Ardından tünelden aşağı kayıp bana katılırlardı.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

5. Çapulcu Haritası’ndaki Her Şey

Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak tarafından yaratılan Çapulcu Haritası’nda tüm ciddiyetiyle hayırlı bir şey düşünmediğine yemin edenler için neredeyse tüm geçitler yer almaktadır.

Harita Harry’nin girmeye yeltendiği ve hiç girmediği birçok geçidi gösteriyor.

“Doğruca Hogsmeade’e,” dedi Fred, parmağıyla bir tanesini takip ederek. “Toplamda yedi tane var. Şimdi, Filch şu dördünü biliyor –‘ bir tanesi gösterdi, ” – ama şunları yalnızca bizim bildiğimizden eminiz…bu ise doğruca Balyumruk’un kilerine gidiyor.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

6. Hogwarts’ın Kendisi!

Hogwarts PM B1C14M3 HarryDeliversNorbertTheDragonToCharlieWeasleyAtHogwartsTower Moment

Peki Mugglelar nasıl oluyor da kazara Hogwarts’ın arazisinde başıboş dolaşmıyorlar?

“Efsunlanmış,” dedi Hermione. “Eğer bir Muggle bakarsa, tüm görecekleri girişinde “TEHLİKE, GİRMEYİN, GÜVENLİ DEĞİL,” yazan eski çürük bir harabe olacak.

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

7. Devasa Armut

Gece acıkmalarını bastırmanın en garanti tek bir yolu var: armudu gıdıklamak. Hani, gerçekten. Hogwarts mutfağının girişi oldukça masum görünen bir meyve kasesi resminin arkasında ancak eğer biri kasedeki armudu gıdıklarsa armut, gıdıklayan kişinin okulun sihirli yemeklerinin zenginliğine ulaşabileceği bir kapı koluna dönüşüyor.

… Hermione Harry’yi yeniden kolundan yakaladı ve onu dev bir meyve kasesi resminin önüne çekti, işaret parmağını uzattı ve devasa yeşil bir armutu gıdıkladı. Armut kıpırdanmaya ve kıkırdamaya başladı ve aniden kocaman yeşil bir kapı koluna dönüştü. Hermione kapı kolunu tuttu  ve çekip açtı, Harry’yi arkasından iterek içeri girmeye zorladı. Bir an için öbek halinde parıldayan pirinç çanaklar, taş duvarlara asılmış tavalar ve öteki uçta büyük tuğladan bir şömineyle yüksek tavanlı, üzerindeki Büyük Salon kadar geniş bir oda görmüştü…

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

8. İhtiyaç Odası

HarryPotter PM B6C24M1 HarryLookingForDiademInRoomOfRequirement Moment

Okulun belki de en gizli yeri, İhtiyaç Odası, kendisini belirli bir ihtiyaca göre değiştirebiliyor. Harry ve Dumbledore’un Ordusu’na yardım etmiş ve hatta son sene Hogwarts’ta kim kaldıysa onlara sığınak bile vermiştir.

“Dobby harika bir yer biliyor, efendim!” dedi mutlu bir şekilde. “Dobby Hogwarts’a geldiğinde diğer ev cinleri konuşurken duydu, efendim. Gelen Giden Odası diye bilinir ya da diğer adıyla İhtiyaç Odası!”

“Neden?” dedi Harry merakla.

“Çünkü o bir insanın yalnızca ona gerçekten ihtiyaç duyduğunda girebildiği bir oda. Bazen oradadır bazen değildir ancak ortaya çıktığında arayanın her zaman ihtiyacı olan şeylerle doludur.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

9. Kaybolan Dolap

draco malfoy kaybolan dolap

Teknik olarak Hogwarts’ın resmi bir gizli geçidi olmasa da İhtiyaç Odası’ndaki Kaybolan Dolap, Malfoy onun Borgin&Burkes’teki başka bir dolapla bağlantılı olduğunu fark ettiğinde gizli bir geçit haline geldi. Montague, Fred ve George tarafından dolaba tıkıldığında iki yer arasındaki sesleri duyabiliyordu ve bu Malfoy’a Ölüm Yiyenler’i Hogwarts’a sokma fikrini verdi.

“… Diğeri Borgin & Burkes’te,” dedi Malfoy,” ve ikisi arasında bir tür geçit var. Montague Hogwarts’takinin içine sıkışıp kaldığında bana arada bir yerde kaldığını ama bazen okulda ve bazense dükkanda neler olup bittiğini duyabildiğini söylemişti, sanki Dolap ikisi arasında yolculuk yapıyormuş gibi, ama kimseye sesini duyuramamış…”

– Harry Potter ve Melez Prens

10. Domuz Kafası ve İhtiyaç Odası

Harry’nin Ravenclaw’un Kayıp Diademi’ni bulmak için Hogwarts’a döndüğünde ve Azgın Kedi Büyüsü’yle harekete geçen Ölüm Yiyenler’den Aberforth tarafından kurtarıldıklarında, Domuz Kafası’ndaki Ariana portresinin arkasında Neville belirmişti. Okula açılan bir bar: Hogwarts gerçekten de en iyisi.

… Ariana, yaklaştıkça büyüyerek geriye, onlara doğru yürüyordu. Fakat şimdi yanında biri daha vardı, ondan daha uzun boylu biri, topallayarak gelen ve heyecanlı görünen biri…İki şekil büyüdü de büyüdü, ta ki başları ve omuzları portreyi doldurana kadar. Sonra tablo küçük bir kapı gibi duvarda ileri savruldu ve gerçek bir tünelin girişi ortaya çıktı…

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Sizin favori saklı mekânınız hangisi, bizimle paylaşmayı unutmayın!

Hogwarts’ın Gizli Geçitleri ve Saklı Yerleri İçin Hazırlanmış Bu İnfografiğe de Mutlaka Göz Atın!