İhtiyaç Odası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

harry ve neville pottermore

Özel bir İleri-Seviye İksir Yapım Kitabına ve Hortkuluklardan birine ev sahipliği yapan bir oda düşünün. Karanlık Düzene kafa tutan genç sihirbazların karargâhı olduğu gibi, Karanlık Düzene hizmet edenlerin de tercihi olan gizemli bir yer. Evet, İhtiyaç Odası’ndan bahsediyoruz! Pottermore ile birlikte bu gizemli yeri tekrar keşfetmeye ne dersiniz?

Karşınızda Hogwarts’ta gizlilik içinde yürütülmesi gereken her şey için en iyi yer.

Dobby’ye göre, bazıları orayı ya “Gelen Giden Oda” olarak biliyor ya da her şeyin gizlendiği yer olarak biliyor.

Hogwarts’ın en gizemli yeri; İhtiyaç Odası’nı çok kısa zaman içerisinde öğrenmiştik. Gözden kaybolmak için son derece uygun bir kuytu köşeydi. Karşınızda, Hogwarts’ın belki de en gizemli yeri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Dumbledore’un Odaya Rastlaması

Üç büyücü turnuvası sırasında, Dumbledore okulun içinde yürürken nefis orantıları olan bir oda bulduğunu, içinde hayli görkemli bir lazımlık gördüğünü, sonra tekrar incelemek için gittiğinde odanın yerinde yeller estiğini söylüyordu. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ise Dobby, Harry’e oda hakkında detaylı bilgiler veriyordu. Gerçekten Dumbledore Hogwarts kalesinin en heyecan verici yerine sadece rastlamış mıydı? Sonuç olarak, oda sadece ona gerçekten ama gerçekten ihtiyacı olan birine görünüyor ve bu kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda onu karşılıyor, arayanın amacı ne olursa olsun.

Michael Gambon dumbledore

Oda Hakkında Bize Açıklama Yapan İlk Dobby Olmuştu

Harry oda hakkındaki ilk bilgileri Dobby’den almıştı; Dobby, arkadaşı Winky son derece sarhoşken onu buraya saklamış, odanın içinde kaymak birası panzehri ve ev cinlerinin boyuna göre tasarlanmış harika bir yatak bulduğunu söylemişti. Bu bilgi, kahramanımız için son derece önemliydi zira Profesör Umbridge’in ve tüm şüphelerinin burnunun ucunda Dumbledore’un Ordusu çalışmalarını yürütebilirdi.

Harry’nin İlk Öpücüğü de Bu Odadaydı

Evet, Harry’nin Dumbledore’un Ordusu toplantısından sonra Cho Chang ile ihtiyaç odasındaki gözyaşları ile süslenmiş öpüşmesini kim unutabilir?  Yani, ergen bir çocuk, aşık olduğu kızdan biraz ilgi görmekten başka ne isteyebilir ki?

Harry Cho Kiss e1481498728630

Odanın Kendi Kuralları Vardır

İhtiyaç Odasının güzelliği detayları ayarlamadaki ustalığıdır. Çapulcu Haritası bile size kimin içerde olduğunu gösteremez. Odanın ihtiyaç halindeki insana verdiği yanıtlar son derece spesifiktir, öyle ki içerdekinin öğrenilebileceği tüm gözetlenme imkanlarının ortadan kalktığından emin olur.

Başka İnsanların Odalarına Farklı Versiyonlar ile Girebilirsiniz

İhtiyaç Odasının tüm ihtiyaçlara çabucak adapte olma yeteneği düşünülürse odanın tüm kullanıcılar için farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, kimi zaman farklı insanlar aynı şeye ihtiyaç duyabilirler.

Örneğin, Harry, Draco ve hatta Voldermort bile odayı bir şeyler saklamak için kullanmıştı. Böylece “her şeyin gizlendiği oda” oluyordu. Daha şaşırtıcı olan ise, Harry bir keresinde sakladığı bir şeyi, Voldemort’un sakladığı şeyin çok yakınına koymuştu ki bu da bizi oda hakkındaki diğer konumuza götürüyor.

Diadem ihtiyac odasi

Harry Hortkuluk’un Farkına Varmamıştı

Tom Riddle son derece kendini beğenmiş bir şekilde, odayı tek keşfedenin ve orada çalışanın kendisi olduğunu düşünüyordu ve Rowena Ravenclaw’un kayıp tacı ile yaptığı hortkuluku saklamak için odanın mükemmel bir yer olduğu kanısındaydı. Son derece garip şekilde, Harry’de, Profesör Snape’e ait olan İleri-Seviye İksir Yapımı kitabını, diademin bir hortkuluk olduğunu bilmediği için, onun çok yakınına saklıyordu. Hogwarts Savaşı sırasında bu gerçeği öğrenecekti. Çok meşgul olmasaydı bunun için kendine kesin bir tokat atardı.

“Nefesi kulaklarına gürültülü geliyordu ve sonra ruhunun titrediğini hissetti. Oradaydı, sağda, içinde eski İksir kitabını sakladığı büfe ve üstünde o vardı, tozlu, eski bir peruk ve çok eski, renksiz görünen bir sarık giyen izli taştan büyücü.”
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Draco’nun Lord Voldemort’dan Aldığı Görevi Tamamlamak için Yaptığı Planda Oda Çok Önemli Bir Rol Oynamıştı

Hepimizin üzüntü içerisinde bildiği gibi, Dumbledore’u öldürmek üzere Lord Voldemort tarafından görevlendirilen Draco, okuldaki altıncı yılının neredeyse tamamını odada geçirmişti.

Draco onu bulmadan önce, İhtiyaç Odasında çürümeye bırakılan Kaybolan Dolabı keşfeden Malfoy, dolabın Borgin ve Burkes’ta bulunan ikizi sayesinde, Ölüm Yiyenlere Hogwarts’a giriş için serbest bir yol bulmuştu.

Draco’nun odayı keşfi, olaylar arasında bir domino etkisi yaratmış, Ölüm Yiyenler kalenin her tarafına doluşmuş ve sonunda Okul Müdürü failleri ile yüzleşmek durumunda kalmıştı.

draco malfoy aglarken

Fakat Oda Voldemort’tan Kurtulmaya da Yaradı

Neville Longbottom kendini keşfetmeye ve lider olmaya ihtiyaç duyana kadar durum böyle değildi. Ölüm Yiyenlerin kontrolü altındaki Hogwarts’ta Carrow’lara karşı direnişe geçen öğrencilere liderlik eden Neville, odayı bir karargah olarak kullanmaya başlamış, oda onlara uyuyacak, gizlenecek ve yiyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamak için Hogwarts’tan dışarı çıkacakları bir tünel sağlamıştı. ( Eğer Gamp’in Beş Temel Biçim Değiştirme Yasasını biliyorsanız, Odanın tek başına yiyecek yaratamayacağını da bilirsiniz. ) Neville ve Oda sayesinde, Harry, Dumbledore’un Ordusu ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri okula giriş yapıp, Voldemort’a karşı mücadele edebiliyordu.

dumbledoreun ordusu

Oda Artık Var Olmayabilir

Harry hortkuluk olan tacı ele geçirdiğinde, tüm Oda, Malfoy’un arkadaşı Vincent Crabbe tarafından yapılan Zebaniateşi büyüsü ile kavrulmuştu. Alevler sersem Crabbe’i öldürdüğü zaman, Ron büyücülerin ihtiyaçlarına göre var olan Odanın, zebaniateşi yüzünden sonsuza kadar hasar alıp ortadan kaybolduğunu düşünmüştü.

Harry Kafasız Avı geçince etrafına baktı ve ayakları üzerinde sendeledi. Hala savaş devam ediyordu. Geri çekilen hayaletlerinkinden daha fazla çığlık duydu. Birden içinde bir panik patlak verdi.

“Ginny nerede?” dedi sertçe. “Buradaydı. İhtiyaç Odası’na geri gideceğini sanıyordum.”

“Vay canına, o yangından sonra hala böyle olacağını sanıyor musun?” diye sordu Ron.

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Amacı ne olursa olsun, onu arayana kucak açan, Hogwarts’ın belki de en gizemli odasını Pottermore ile hep birlikte tekrar hatırladık. Sizin aklınızda kalan neler var? Bizimle paylaşın.

Site Yorumları
4 Yorum