J.K. Rowling’in “Harry Potter ve Lanetli Çocuk” Ekibiyle Tanışma Anı

jk-rowling-jack-thorne-john-tiffany-cursed-child

Bu akşam Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un galasında perdeler açılacak. Hazır Lanetli Çocuk’un açılış gecesine yaklaşırken bu yıl şubat ayında oyuncuların ve yaratıcı ekibin ilk kez bir odada beraber bulunduğu andan bahsedelim. Hazır mısınız? Başlıyoruz!

Aktörler, yönetmen, yazar, yapımcılar, set/kostüm/ışık tasarımcıları, besteci, faaliyet yönetmeni, illüzyonist, özel efekt yönetmeni ve yazar, J.K. Rowling.

Kocaman bir prova alanında etrafta dağınık bir şekilde duran sahne malzemeleri vardı ve daha yarısı inşa edilmiş iki tarafında da iskeleti olan bir setti. Noma Dumezweni (Hermione), Paul Thornley’nin (Ron) kulağına fısıldayarak espri yapıyordu. Jamie Parker (Harry) Ugg botlarını giyiyordu ve sessizce duruyordu, duruşunda Harry Potter’ı andıran bir şey vardı. Oyuncular sohbet ediyordu ve çocuk oyuncular da sanki hayatları değişmek üzere değilmiş gibi soğukkanlı bir şekilde oturuyordu.

lanetli cocuk ekibi

Saat 11 gibi sahnede herkes karmaşık bir daire şeklinde toplandı. Yeni bir yapımda böyle toplanmak bir tiyatro geleneğidir, dairede herkes sırayla kendisini tanıtır. “Adım Steven ve faaliyetin başında ben varım.”, “Merhaba, ben Paul ve Ron’u oynuyorum.”, “Ben Christine, set tasarımcısıyım.”. Bu böyle devam etti.

Kendisi tanıtma dairesi son kişi olan J.K. Rowling’e ulaştı ve Rowling şöyle dedi: “Ben Jo… Ne yaptığımı biliyorsunuz.”.

Herkes durup Rowling’in tam olarak ne yaptığını ve neden herkesin burada olduğunu düşünürken uzun, tatlı ve samimi bir duraksama oldu. Ekipteki herkes heyecanlanmaya başladı.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk, hayranların Ölüm Yadigarları’ndan beri istediği, hayalini kurduğu ve olması için yalvardığı sekizinci hikaye. Harry, Ron ve Hermione’nin yetişkin hayatını görüyoruz, bu zamana kadar bunu sadece kendimiz hayal edebiliyorduk. Gerçekten geri döndüler.

Şimdi Lanetli Çocuk’a yaklaştık ve sonra ne olacağını bilmenin zevkini yaşıyoruz. Ve bunu canlı bir şekilde, bir de tiyatro dünyasının kalbi olan West End’de göreceğiz! Bu deneyim gerçekten müthiş.

J.K. Rowling kendisine yeni bir Harry Potter hikayesi ihtimali hakkında bir şey sorulduğunda hep gizemli bir şekilde ‘asla asla demeyin’ demiştir. Sonia Friedman ve Colin Callender adındaki yapımcılara suratında bir inanmazlık ifadesiyle bakarak ‘…bu ikisi bana gelene kadar’ demişti J.K. Rowling.

Hayal bile edilemeyen şeyi gerçekleştiren tabii ki Sonia ve Colin idi. J.K. Rowling’e karakterleri geri getirmesi ve bu karakterleri muhteşem John Tiffany’nin yönettiği iki bölümlü bir oyunda sahneye çıkarma konusunda yardım ettiler. Birlikte – başta yazar Jack Throne olmak üzere – çok yetenekli bir ekibi bir araya getirdiler.

J.K. Rowling, odanın diğer ucunda duran ve kendisinden çok daha kısa iki kadının arkasında saklanmaya çalışan çok uzun bir adamı, Jack’i, göstererek; “Bu adam olmasaydı bunların hiçbirinin olması mümkün olmazdı.” dedi. Jack, Rowling’e bakarak çok tatlı bir mütevazılıkla gülümsedi, bu mütevazılığı yaptığı bu inanılmaz önemli işle gerçekten ters düşüyordu. Sonuçta Jack; Harry, Ron ve Hermione’yi tekrar hayata geçirmesi konusunda dünyada güvenilen tek insandı.

Şubatta bu odada bulunan insanlar için bu güzel, eğlenceli ve korkunç senaryonun ilk performansı daha aylar sonraydı ve provalar daha on dakika sonra başladı. Bugün, bu oyun inanılmaz bir şekilde gerçeğe dönüştü.

Oyunun hikayesinin tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

lanetli cocuk

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir