Molly Weasley’nin Tüylerimizi Ürperten 10 Eşsiz Çıkışı

Gilderoy Lockhart hakkındaki düşünceleri ve müzik zevkini tartışsak bile asla tartışamayacağımız bir yanı daha var Molly Weasley’nin; azarlamaları. Kendi adımıza bizi paylamasını pek istemezdik. Gelin, Pottermore ile o anları bir kez daha hatırlayalım.

Molly Weasley’nin kendisi kadar muhteşem olan çıkışları; saçları tutuşturan, gözleri parlatan ve, “Benim kızım olmaz seni…” deyişi.

Öfkenin kızıl saçlı halinin kraliçesi Molly Weasley. Bizi bazı sıkıntılı durumlardan kurtarması için keşke onu yardıma çağırabilseydik. Molly’nin gücünü tekrar hatırlamak ve kutlamak adına; işte onun bazı fantastik ve hafızalara kazınmış çıkışları.

Molly Weasley karşımıza kızıl saçları ve yumuşak kalbiyle karşımıza çıkmıştı. Harry’ye dokuz üç çeyrek peronunda yardım etmiş ve çocuklarına karşı son derece sıcak ve fedakardı. Neredeyse Harry’yi de kendi çocukları kadar sevmiş ve yılbaşında ona da bir kazak örmüştü. Tatlı ve nazik olan bu kadın Harry hiç sahip olmadığı bir anne modeliydi.

Fakat, Fred, George ve Ron babalarının uçan arabasını çaldıklarında, Molly tarzı hakkında bize ilk sinyalleri vermeye başlamıştı.

Ron pis yeşil bir renge büründü, gözleri eve dikildi. Öbür üçü hızla geriye döndü. Mrs Weasley tavukları ürküterek bahçeyi geçmiş, geliyordu Doğrusu, kısa, tombul, müşfik yüzlü bir kadın olarak, kılıç dişli bir kaplana inanılmayacak kadar benziyordu.  “Ah,” dedi Fred. “Eyvahlar olsun,” dedi George

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Bu sadece ısınma.

Yataklar boş! Not yok! Araba gitmiş… çarpabilirdiniz… üzüntüden deliye döndüm… sizin umurunuzda mı?., asla, ömrüm oldukça… bekleyin hele, babanız eve gelsin, Bili ya da Charlie ya da Percy’de başımıza hiç böyle şeyler gelmemişti…”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Molly’nin bu çıkışları ile pek de baş edemeyen Arthur Weasley’yi ayrı bir seviyoruz.

Mrs Weasley, elinde kılıç gibi tuttuğu uzun bir ateş karıştıracağıyla görünmüştü. Mr Weasley yerinde zıpladı, gözleri bir anda açıldı. Suçlu suçlu karısına baktı.

“Ara… arabalar mı, Mollyciğim?”

“Evet, Arthur, arabalar,” dedi Mrs Weasley, gözlerinden şimşekler saçarak. “Düşün şimdi, bir büyücü paslı eski bir araba alıyor, karısına bütün yapmak istediğinin arabayı parçalarına ayırarak nasıl çalıştığını görmek olduğunu söylüyor, oysa aslında uçsun diye ona sihir yapıyor.”

–  Harry Potter ve Sırlar Odası

Altın değerinde başka bir olay ise; Weasley Büyücü Şakaları dükkanının doğuşu esnasında, Fred ve George’un kaos yaratan denemeleri sırasında baş gösteriyordu. Alışılmadık iş alanları sayesinde annelerine karşı bir round kazanan ikizlerin Dolma-Dil Şekerleme denemeleri pek de iyi gitmiyordu.

O, “Accio! Accio! Accio!” diye bağırdıkça, George’un ceketinin astarıyla Fred’in kot pantolonunun paçaları da dahil olmak üzere, en beklenmedik yerlerden şekerlemeler fırlıyordu.

Annesi şekerlemeleri atarken, Fred, “Onları yapmak için altı ay uğraştık!” diye bağırdı.

“Aman, altı ay geçirmek için ne güzel bir yol!” diye bağırdı Mrs. Weasley. “Daha fazla S. B. D. alamamanıza şaşmamalı!”

Sonuçta, evden ayrılırlarken ortada çok hoş bir hava esmiyordu. Mrs. Weasley, Mr. Weasley’yi yanağından öperken yüzü hâlâ sinirden kıpkırmızıydı.

–  Harry Potter ve Ateş Kadehi

 

Molly, Fred ve George’un çocukluklarını ele avuca sığmayan zamanlar olarak düşünse de, ikizler büyüdükçe daha da neşeli olmaya başladılar. Az önce neşeli mi dedik? Endişe verici şekilde demek istedik.

“Tanrı aşkına!” diye haykırdı Mrs Weasley. Ne gerek vardı, yettiniz artık! Büyü kullanmanıza izin var diye en ufacık şey için bile asalarınızı çekiyorsunuz.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Peki ya çalıntı mallar ile ortaya çıktığı zaman Molly’nin keskin dilinden payını alan Mundungus’a ne demeli?

“Burada çalıntı mal deposu işletmiyoruz!”  “Annemin başkasına bağırmasına bayılıyorum,” dedi Fred, yüzünde memnun bir gülümsemeyle. Mrs Weasley’nin sesi daha iyi gelsin diye oda kapısını birkaç santim araladı. “Güzel bir değişiklik oluyor.” “-Sorumsuzluğun daniskası, sanki yeterince sorunumuz yokmuş gibi bir de kalkıp çalıntı kazan getiriyorsun!”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Sihirle taşıdıkları sandıklar Ginny’e çarpıp onu merdiven aşağı yuvarladıkları zaman, çok sevdiğimiz Fred ve George, Molly’nin ateş hattına bir kez daha girmişti? Şaka bir yana, aslında Molly haklıydı.

Hem Mrs Black, hem de Mrs Weasley avazları çıktığı kadar bağırıyorlardı. “Ahmaklar, ya ciddi bir sakatlık çıksaydı! –pis melezler, ceddimin evini kirletiyorsunuz.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Belki de en güzel anılardan biri, Molly’nin, Voldemort’un yılanının ısırıkları üzerine Muggle tipi dikiş yöntemi deneyen Arthur’a çıkıştığı andı.

“Adına bakılırsa, derini yırtık kuması diker gibi dikmeye çalışmışsın,” dedi Mrs Weasley, burnundan neşesiz bir kahkaha koy vererek, “ama sen bile o kadar aptal olamazsın, Arthur -” “Ben de bir fincan çay istiyorum,” dedi Harry, ayağa fırlayarak. Hermione, Ron ve Ginny de onunla birlikte neredeyse koşarak odadan çıktılar. Kapı arkalarından kapanırken, Mrs Weasley’nin tiz çığlığı kulaklarına geldi: “NASIL YANİ AŞAĞI YUKARI ÖYLE?”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

“Senin de gitmeni gerektirecek bir sebep göremiyorum!” diye patladı rol yapmayı bırakarak. “Yeni reşit oluyorsun, hepiniz öyle! Tam anlamıyla saçmalık, eğer Dumbledore bir işin halledilmesini istediyse emri altında çalışan koca bir Yoldaşlık vardı! Harry, onu yanlış anlamış olmalısın. Büyük ihtimalle sana bir işin yapılmasını istediğini söylüyordu ve sen, senin yapmanı istediğini sandın-”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Her sihirbazın, cadının ya da Muggle’nın bam teline basılınca olduğu gibi, Molly o müthiş öfkesini ve tüm yeteneğini Hogwarts savaşı sırasında Bellatrix Lestrange’e yöneltiyordu. Sırada ne var biliyorsunuz..Bir! İki! Üç!

“BENİM KIZIM OLMAZ, SENİ SÜRTÜK!”

–  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Ollleeyyyy!!!!!

Potter serisinde hikayeye damga vurmuş çok güçlü ve eşsiz kadınlar olsa bile Molly’nin yeri her zaman ayrıdır. Sonsuz sevgisi, şefkati ve kocaman kalbi ile herkesi kuşatan bir anne Molly. Siz onun hakkında neler düşünüyorsunuz? Paylaşmayı unutmayın.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Molly Weasley İle Onu Canlandıran Julie Walters Arasındaki 3 Şaşırtan Benzerlik

Molly Weasley Hakkında Yeniden Hatırlamak İsteyeceğiniz 14 Şey

Molly Weasley’nin Bir Norveç Pütürlüsü’nden Bile Daha Korkutucu Olduğu 7 An

Harry Potter Serisindeki Ebeveynlerden Aldığımız 7 Harika Ders

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!