Ocak Ayının O Kadar da Kötü Olmayacağını Gösteren 7 Hogwarts Tavsiyesi

harry potter hedwig

Yılbaşı çoktan mazi oldu, onca koşuşturma sona erdi. Güldüğümüz eğlendiğimiz dakikalardan sonra, dondurucu soğuklar ile beraber hayatın gerçekliğine, bozulan psikolojimiz ile döndüğümüz şu günlerde, Pottermore bizler için derlediği tavsiyelerle hepimize ilaç gibi geliyor.

Kışın hüznünü Harry Potter ve arkadaşlarından öğrendiklerimizle üzerimizden silkeliyoruz.

Ocak hiç şüphesiz yılın en boğucu aylarından biri. Yılbaşı belli belirsiz bir tarçın kokusu bırakarak çoktan anılarımız arasına girdi. Boşalan banka hesaplarımız ve çok yemekten genişleyen bel hatlarımız, aşırı kaçtığımız yılbaşı kutlamalarının belki de acımasız göstergeleri. Daha kötüsü, bu hüzünlü kış ayları bahar gelene kadar yanı başımızda olabilir.

Ancak, en azından başka bir bakış açısı şansımız da var. Yeni, taptaze bir başlangıç ihtimali, temiz bir sayfa açma umudu da bizlerle. Bu dondurucu havalarda, çok sevdiğiniz insanlarla birlikte olarak dostluğunuzun keyfini de çıkarabilirsiniz. Karşınızda Harry ve arkadaşlarından, yılın bu acı tatlı zamanlarının nasıl geçirilmesi gerektiğine dair yedi ipucu.

hogwarts buyuk salon

1. Herkes Okula Geri Dönüyor

Yılbaşı zamanı, Mugglelar için bile yemeklerin yendiği, tüm ailenin birlikte olduğu ve uzun kestirmelerle geçen yılın sihirli bir bölümü. Kim kapana kısılmış gibi hissettiği bir yerden kurtulup, çokça vakit geçirmekten hoşlandıklarının arasına dönmek istemez ki? Dursley’ler ile girdiği bir iki sığ konuşma dışında bir şeyi olmayan ve Hogwarts’a dönmek için dakikaları sayan Harry’i kimse suçlayamaz her halde?

Hogsmeade Altin Uclu fc

2. Dışarda Olmak Hala Eğlenceli

Tamam, şu aralar pek piknik havası yok. Fakat dışarıda olmak hala çok güzel, özellikle Hagrid gibi öğrencilere eğlenecek bir şeyler hazırlayan birileri varsa.

“Buz gibi bir ocak sabahında insanın en az yapmak isteyeceği şey, okul arazisinde iki saat geçirmektir. Ama Hagrid onları eğlendirmek için semenderlerle dolu bir şenlik ateşi yakmıştı. Kuru tahtalar ve yapraklar toplayarak ateşi alev alev yanar halde tuttular ve son derece iyi bir ders geçirdiler. Alevlere bayılan kertenkeleler de ufalanan, akkor haline gelmiş kütükler arasında yukarı aşağı koşuşturup durdu.” Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Gördünüz mü? Kertenkeleler bir cümbüş yapıyor.

Quidditch ron weasley

3. Quidditch Geri Dönüyor

Isıran rüzgarlar ve kaya gibi sert zeminde antrenman yapmak son derece zor olsa da, yılın bu zamanı kahramanlarımızın süpürgelerinin üzerine tekrar çıktığı en yoğun zaman. Muggle futbolunda olduğu gibi, bu noktadan sonra alınacak her puan hayati önem taşıyor. Ekstra acı kaynağı olan bu zamanlar ister taç atışı çalışan bir Muggle olun, ister Snitch kovalayan Gryffindor kaptanı olun, hem seviyenizi yükseltmek hem de meydan okumanızı artırıp sezon sonu başarıya ulaşmak için son derece uygun. Bizi duydunuz, sahaya çıkın!

viktor krum igor karkaroff

4. Güçlü Yanlarınız ile Hava Atabilirsiniz

Üçbüyücü Turnuvasına hazırlanmak için, okul gemisinden Büyük Göl’ün dondurucu sularına atlayan Viktor Krum bize Durmstrang öğrencilerinin güçlü yönünü gösteriyordu. Çelik ten iradesi ve çevikliği genç Hermione Granger’ın gözünden kaçmamıştı.

Three Broomsticks

5. Ya da bir Pub’a Kaçıverin

Viktor Krum’un soğuğa karşı olan kayıtsızlığını gördükten sonra, Harry, Hermione ve Ron Hogsmeade’e doğru gezintiye çıkmışlardı. Gidilebilecek onca yer içerisinde, Üç Süpürge tercihleri oluyordu. Dışarısı vıcık vıcıkken, arkadaşlarınızla oturup birkaç kaymak birası devirmekten daha güzel bir şey olabilir mi?

Sybil Trelawney

6. Daha Kötüsü Ne Olabilir ki?

Dönemin ilk kehanet dersinde, Profesör Trelawney, Harry’e hayatında gördüğü en kısa hayat çizgilerinin olduğunu umarsızca söylemişti. Buna rağmen, eh, ıvır zıvır haberler almak için en iyi günler ıvır zıvır günlerdir. En dipte olduğunuzu hissettiğiniz zaman (okula dönülen ilk günün nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz) yükselişe geçeceğiniz zamandır da.

karkaroff snape mcgonagall dumbledore

7. …Fakat Kutlanacak Bir Şeyler Mutlaka Olur

Yılbaşı bitti ve hepiniz kutlamalara son sürat katıldınız değil mi? En azından, doğum günü Ocak ayında olan birilerini mutlaka tanıyorsunuzdur. Ve bu kişi, muhtemelen insanların yeterince gayret göstermeyip, bahaneler üretmesine alışkındır. Tamam, finansal anlamda bitiksiniz ve hala onca kutlamadan sonra hala kendinize tam gelemediniz. Tüm bunlara rağmen, arkadaşlarınız güzel bir partiyi hak ediyor, haydi bu Ocak onları önemsediğinizi gösterin. Gilderoy Lockhart ( Doğum Günü 26 Ocak ) bile biraz sevgiye hayır demez, anlarsınız ya.

Üç süpürgede kaymak birası mı? Gerçekten harika olurdu, özellikle dışardaki soğuk hava ve insanların yüzlerindeki mutsuzluk düşünülürse. Kış mevsiminin getirdiği o durgunluktan ve buhranlardan kurtulmamız için gerçek bir sığınak olan, her dakikası ile içimizi ısıtan sihirli evren sizin için hala bir şeyler yapabilir. Siz ne dersiniz? Bizimle paylaşın.

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir