Potter Dünyasının Meşhur Büyüzoologu Newt Scamander’ın Perde Arkası

Fantastik Canavarlar evreninin ana karakterini Harry Potter’da sadece ünlü bir Büyüzoolog olarak biliyorduk. İşte kameranın arkasındaki kişilerin yorumlarıyla Newt Scamander‘ın karakterinin nasıl şekillendiğine bakalım.

Newt Scamander Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filminin başında New York’a vardığında yakında çıkacak ders kitabı için araştırma amacıyla bir yılını en iyi şekilde seyahat ederek geçirmiş, türüne az rastlanan, egzotik ve nesli tükenmekte olan büyülü yaratıkları incelemiş, iyileştirmiş ve toplamıştı. Bu yaratıkların bakımlarını sağlamak ve bir yandan çalışmalarına devam etmek için bavulunun içinde kocaman, büyülü bir ortam hazırlamıştı.

Eddie Redmayne karakteri için şunları söylüyor:

“Tuhaf biri. Kendi meşguliyeti var. İlgi alanları var ve kendince yaşadığı bir hayat. Birçok yönden insanları memnun etmeye çalışan biri değil. Yaratıklarlayken kendini insanlarla olduğundan daha evindeymiş gibi hisseden bir adam.”

J.K. Rowling, Newt’i şöyle tanımlıyor:

“Onun kim olduğuyla ilgili kafamda net bir şeyler vardı. İnsanların yanındayken kendini garip hissediyor. Hayvanların dünyasındaysa birden ve tamamen evindeymiş gibi hissediyor. Dingin bir cesaret barındırıyor içinde.”

Yönetmen David Yates ise karakter üzerine şu yorumda bulunuyor:

“Herkes onun aklını kaçırdığını düşünüyor çünkü söz konusu tehlikeli ve korkutucu yaratıklar. Hiç kimse canavarlarla ilgilenmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmez; çünkü bu canavarlar sizi öldürebilir, zehirleyebilir. Bu yüzden Newt nevi şahsına münhasır biri. Gerçekten onda tatlı ve sevecen bir hava var.”

Newt’in tüm isteği yaratıkları farklı bir açıdan göstermek, onların tehlikeli olduğunu bu yüzden de güvenliklerinin tehlike oluşturduğunu düşünen büyücü topluluğunu eğitmek ve Muggle’ları da bu yaratıkların varlıkları konusunda uyarmaktır.

Eddie Redmayne ekliyor:

“Bu hayvanlarda mucize ve deha görüyor. Doğru bir eğitimle büyücü topluluğunun bu hayvanlarla yan yana yaşamayı öğrenebileceğine ve yaratıkların ne kadar olağanüstü olduklarını anlayabileceğine inanıyor.”

Newt Birinci Dünya Savaşı dönemini Ukrayna Demirgöbeği Ejderhalarını inceleyerek ve aradan geçen zamanı ise tüm dünyada yaşanması zor cangıllar, tundra ve çöllerde yolculuk ederek geçirmiş olsa da kentsel cangıl olan 1926’nın New York’unda onu bekleyen şeylere tamamen hazırlıksızdır.

Yapımcı David Heyman karakterle ilgili anlatıyor:

“Newt daha önce New York’a gitmemişti. Buharın yer altından yükseldiğini görmedi hiç. Hayatında hiç bu kadar trafik görmedi. New York kadar canlı bir şehir görmedi bu yüzden de tam bir sudan çıkmış balık.”

MACUSA Başkanı Seraphina Picquery’yi canlandıran Carmen Ejogo da Newt Scamander üzerine şu yorumda bulunuyor:

“New York’da bir İngiliz olması bu farklılığını bir üst seviyeye taşıyor. Newt [söz konusu] farklılığın muhteşem bir şekilde vücut bulmuş hâli. Tipik kahramanlardan değil. Zayıf yanları ve güvensizlikleriyle ve de kostümünden saçına ve yaptığı hatalara kadar tüm düzensizlikleriyle karşımıza çıkıyor.”