Seçmen Şapka’nın Neredeyse Farklı Binaya Seçeceği 7 Harry Potter Karakteri

Seçmen Şapka'nın Zorlandığı 7 Harry Potter Karakteri

Hogwarts’ta hangi bina altında eğitim göreceği, her öğrenci için önemli bir dönüm noktası. Ancak bazı öğrenciler için Seçmen Şapka’nın kararı o kadar da kolay olmadı. İşte Seçmen Şapka’nın binalarına yollarken en zorlandığı Harry Potter karakterleri.

Hogwarts’taki dört bina – Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin – kendilerine has özellikleriyle öne çıkıyor. Yeni gelen öğrencilerin hangi binaya ait olacağı Seçmen Şapka tarafından belirleniyor. Bu da her öğrencinin kişiliğinin derinlemesine analiz edilmesi anlamına geliyor.

Seçmen Şapka’nın seçimi bazen çok kolay olurken, bazen de öğrencinin farklı yönlerini değerlendirmek zorunda kalıyor. Wizarding World’e göre beş dakikadan uzun süren seçimler “Hatstall” yani “Şapka Oyalayıcısı” olarak adlandırılıyor. Seride yer alan bazı karakterler tam anlamıyla bir Şapka Oyalayıcısı’ydı.

İşte Seçmen Şapka’nın Bir Binaya Yerleştirirken En Çok Zorlandığı 7 Harry Potter Karakteri

7. Minerva McGonagall Neredeyse Ravenclaw Olacakmış

Minerva McGonagall Seçmen Şapka

Minerva McGonagall bunlardan biriydi. Muhteşem zekâsı ve bilgi arzusu onu Ravenclaw’a yakın kılıyordu. Ancak Seçmen Şapka, sonunda onun asıl öne çıkan vasfının cesaret olduğuna kanaat getirdi ve McGonagall Gryffindor’a seçildi. Rowling’e göre bu karar 5 buçuk dakika sürmüştü.

6. Filius Flitwick Neredeyse Gryffindor Olacaktı

Filius Flitwick Seçmen Şapka

Benzer şekilde Filius Flitwick de Ravenclaw ve Gryffindor arasında kararsız kalınan bir öğrenciydi. Flitwick’in zekası ve öğrenme tutkusu ağır basarak Ravenclaw’a seçilmesine neden oldu. McGonagall ve Flitwick daha sonra bu durumu düşünerek “Gençliklerimizde o kritik anlarda değişik seçimler yapsaydık, konumlarımız değişebilirdi,” diye espri yapmışlardı.

5. Peter Pettigrew Slytherin’e Gidebilirdi

Peter Pettigrew

Peter Pettigrew’un durumu ise tam bir hataya işaret ediyordu. Slytherin özelliklerine sahip olan Pettigrew, kuşkusuz bu binaya seçilmeliydi. Ancak şapka onda küçük bir cesaret parıltısı görünce yanılgıya düşerek Gryffindor’a yönlendirdi. Yıllar sonra Pettigrew’un Voldemort’a hizmet etmesi, şapkanın ne kadar büyük bir hata yaptığının en büyük göstergesiydi.

4. Gilderoy Lockhart da Slytherin Olabilirdi

Gilderoy Lockhart

Gilderoy Lockhart’ın zekâsı ve aşırı gururundan hangisinin baskın olduğu konusunda Şapka uzun süre kararsız kaldı. Sonunda Lockhart’ın bilgeliği ağır basarak Ravenclaw’a seçildi. Ancak ilerleyen yıllarda Lockhart’ın Slytherin yönü de kendini belli etmeye başladı. Tüm ününün aslında başkalarının başarısından yola çıkarak edildiği ortaya çıktı. Hatta Harry ve Ron’a Hafıza Silme büyüsü deneyecek kadar ileri gitti.

3. Hermione Granger Seçmen Şapka’yı En Çok Zorlayanlardan Biriydi ve Ravenclaw Adayıydı

Hermione Granger Seçmen Şapka

Hermione de şüphesiz Ravenclaw adayıydı. Olağanüstü zekâsı ve bilgi aşkıyla bu binaya çok yakındı. Ancak Şapka’nın 4 dakika süren düşünmesinin ardından Hermione’nin asıl yeteneğinin cesaret olduğuna karar verildi.

2. Neville Longbottom Hufflepuff İstiyordu

Neville Longbottom Seçmen Şapka

Neville Longbottom ise Hufflepuff’a çok daha yakın hissediyordu kendini. Utangaçlığı ve korkak görünümünden dolayı Gryffindor’un cesaret talebine uyamayacağını düşünüyordu. Ancak Şapka onun derinlerindeki yiğitliği keşfetti ve Gryffindor’a seçti. Nitekim serinin ilerleyen kısımlarında Neville büyük cesaret örnekleri sergiledi.

1. Harry Potter Slytherin’e Gidebilirdi: Sağ Kalan Çocuk Bunu Reddetti

Harry Potter Seçmen Şapka

Son olarak, Harry Potter’ın Slytherin’e seçilme ihtimali oldukça yüksekti. Şapka tıpkı Voldemort (ya da o zamanki adıyla Tom Riddle) gibi Harry’de de bu eğilimi sezinledi. Ancak yeni büyücü dünyasına henüz adım atan Harry, Slytherin’in kötü şöhretinden etkilenerek kararlılıkla bu binayı reddetti ve Seçmen Şapka da seçimine saygı duyarak Harry’yi Gryffindor’a gönderdi.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere, bir öğrencinin hangi binaya ait olacağını kestirmek hiç de kolay değil. Karakterlerin çok yönlü kişilikleri, Seçmen Şapka’nın görevini zorlaştırmakta ve zaman zaman hatalar yapmasına neden olmakta. Binalar arası geçişlerin mümkün olduğu bu ortamda, zıtlıkların bir arada var olabileceği görülmekte.

EĞER BU LİSTE İLGİNİZİ ÇEKTİYSE BUNLAR DA ÇEKEBİLİR:

Seçmen Şapka’nın Belalıları: Harry Potter, Neville Longbottom ve Diğerleri

Hogwarts’ta Bir Binaya Seçilmek Nasıl Bir Süreç?

Seçmen Şapka’nın Seçimlerine Bilimsel Bir Bakış

Bu karakterler arasında favorileriniz hangisi?  Bu isimlere başka hangilerini ekleyebilirsiniz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve Büyücülük Dünyası ile ilgili tüm gelişmeler için bizleri Google News üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: Screen Rant

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir