Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Quidditch

quidditch slytherin gryffindor

Harry Potter serisinin en harika yanlarından birisi de kuşkusuz bizlere kazandırdığı Quidditch oyunuydu. Gelin Pottermore‘un hazırladığı bu rehberle, Quidditch’e dair bilgilerimizi güncelleyelim ve bazı temel konuları yeniden gözden geçirelim!

Bildiğiniz gibi Quidditch, anlaması oldukça kolay bir oyun. Her takımda yedi oyuncu bulunuyor (bunlar; üç kovalayıcı, bir koruyucu, iki vurucu ve bir arayıcı). Dört çeşit top (bir Quaffle, iki Bludger ve tabii ki Snitch) ve üç tane halka bulunuyor. Ama sadece Quaffle’ı bu halkalardan geçirebilirseniz sayı oluyor. Her gol 10 puan değerinde ve altın snitch’i yakalamak takıma 150 puan kazandırıyor, aynı zamanda oyunu da bitiriyor. Ve tabii ki hepimizin bildiği gibi Quidditch süpürge üstünde oynanıyor.

Gördünüz mü? Tamamen açık ve net.

Takdir edersiniz ki herkes sıkı bir spor taraftarı olmayabilir, ancak olur da kendinizi bir anda garip bir Quidditch tartışmasının ortasında bulursunuz diye sizin için bazı kısayollarımız var. Tabii Quidditch gerçek olsaydı… ama unutun gitsin! Kullanışlı rehberimiz sayesinde,  beklenmedik ansiklopedik bilgilerinizle tüm dünyayı şaşırtırken bir sürü yeni hayran kazanmanız kaçınılmaz olacak. Şimdiden teşekkür ettiğinizi duyar gibiyiz.

draco malfoy quidditch

1. Unutmayın, Bu Oyun Süpürgeyle Oynanıyor

Quidditch’le ilgili unutmamamız gereken en önemli faktörlerden biri futbol gibi sizin sıkıcı yer sporlarınızın aksine gökyüzünde oynandığıdır. Öyleyse, oyunla ilgili tartışırken uçmakla ilgili sporları gerçekten bildiğinizi kanıtlayan birkaç referans ekleyin. Aksi takdirde, bir sürü çubuk sahibi olacaksınız. Herhalde süpürgelerden bahsetmediğimizi anlamışsınızdır.

2. Bariz Bir Favori Takım Seçmeyin

Büyücülük dünyasında, Tutshill Tornados gibi takımlar oyunun patronlarındandır ve maçla ilgili bir tartışmada aklınız karıştığında bir Quidditch uzmanı olmanın anahtar yolu büyük resmi görebilmekten geçer. Yani herkes tarafından duyulmuş bir takımdan ziyade, geleceği parlak bir takımı favoriniz olarak belirleyebilirsiniz.

Örneğin Ron Weasley‘nin favori takımı Chudley Cannons‘ı ele alalım. En parlak günleri geride kalmış olabilir ama hala iyiler ve dolayısıyla onları desteklemesi gerçekçi. En verimli günlerinde olmasa da aynı takıma sadık kalmak insanların size saygı duymasını sağlayacaktır. Belki bu kararınızdan dolayı alışılmış bir spor şakalaşması olarak sizi birazcık da olsa azarlayabilirler.

quidditch dunya kupasi

3. Önemli Oyuncuların İsimlerini Hatırlayın

Biliyoruz ki bırakın dünyanın bir ucundaki Quidditch oyuncularını, sizinle aynı odada bulunan insanların bile adını hatırlamak bazen zor olabiliyor. Ancak olur da birileri  ‘Mullet’ derse de siz bir saç kesiminden bahsettiklerini düşünürseniz diye bazı önemli isimlere hakim olmanızda fayda var. (Bu arada Mullet derken tabii ki de İrlanda Milli takımının kovalayıcısından bahsediyorlar)

Dragomir Gorgovitch bahsetmemiz gereken iyi bir oyuncu. Harry ve Ron’un okul döneminde Chudley Cannons‘ta harikalar yaratmış popüler bir oyuncu. Ama “harikalar yaratmak”tan kastımız sezonda en çok Quaffle düşürme rekorunu elinde tutuyor olması.

Eğer daha klasikleşmiş bir oyucuyu atfetmek istiyorsanız, tercihiniz Ludo Bagman‘dan yana olabilir. Bu ünlü Quidditch oyuncusu Wimbourne Wasps takımının eski starı ve jübilesini yaptıktan sonra Sihir Bakanlığı için çalıştı. Ludo Bagman’ı tanımamanın en az Andy Murray‘ı tanımamak kadar büyük bir suç olduğunu da belirtmek isteriz.

gryffindor quidditch kupa

4. Quidditch ile İlgili Uyuşmazlıklara Hakim Olun

Yapacağınız destansı Quidditch sohbetlerinizde, muazzam tarihi referansların bir anda karşınıza çıkmasına hazırlıklı olun. Örneğin, Muggle futboluyla ilgili bir konuşmanın ortasında olduğunuzu ve 1966 Dünya Kupası’nı kimin kazandığını bilmediğinizi hayal edin. (Sadece hatırlatmak için söylüyoruz, kazanan İngiltere’ydi)

Buna iyi bir örnek vermek gerekirse, 1473 Quidditch Dünya Kupası Finali, tamı tamına 700 çeşit faulun hepsinin birden yapılmasıyla ünlenmiştir. Dememiz o ki, “1473’ten beri böyle iç karartıcı bir maç görmemiştim!” diyerek arkadaşlarınızın onayını aldığınızı göreceksiniz.

Movie1 GryffindorQuidditchMatch

5. Sporları Birbirine Karıştırmayın

Ne yaparsanız yapın ama her şeyden önce, “Kırmızı kart! Gönder şu adamı!” tarzında korkunç cümleler kurmayın. Böyle bir pot kırmak yığınla Quidditch-severin size kahkahalarla gülmesine neden olacaktır. Bununla beraber, Quidditch’in başka güzel oyunlarla ortak tarafları da var; sayı yapmak, bariz bir faul yapmak gibi ya da daha kötüsü birinin “ofsayt” gibi bir şey söylediğindeki utancını düşünün. Adımlarınızı dikkatli atmanızı tavsiye ederiz.

Evet, artık istediğiniz bilgiye sahipsiniz. Verdiğimiz tüm uzman ipuçlarını yalayıp yutun böylece siz de Quidditch’le ilgili küçük sohbetlerin şampiyonu olabilirsiniz. Hatta kendinizi minyatür bir “Ateşoku” ile ödüllendirebilirsiniz bile (Hatırlarsanız Harry’nin vaftiz babası Sirius Black, Harry’ye bir ateşoku hediye etmişti) ; ya da belki bir Victor Krum heykelciği ile… (Kendisi Bulgar Quidditch Milli Takımı‘nın arayıcısıydı). Pekala, kabul etmeliyiz ki hala öğrenmeniz gereken şeyler var.

quidditch dunya kupasi

Bunlar da ilginizi çekebilir:

* Dumbledore’un Ordusu Quidditch Dünya Kupası Finalleri’nde Tekrar Toplanıyor

* Quidditch’in Harry’nin Sağlığına Hiç de İyi Gelmediğini Gösteren 6 Olay

* Ülkemizdeki Muggle Quidditch’inin Öncülerinden ODTU Hippogriffs İle Söyleşi Yaptık!

* Quidditch Oyunları Ekrana Nasıl Taşındı?

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir