Fantastik Canavarlar Filminden Kafa Karıştıran Teorilere Hazır mısınız?

fc-filmden-son-teoriler

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filminin vizyona girmesi sonrasında LeakyCauldron ekibi çılgın teorileriyle karşımıza çıkıyorlar! Biz de bu sitenin ürettiği teorileri Türkçeleştirip sizlerle paylaşalım dedik. Son bir şey, yazı bolca SPOILER içeriyor. Henüz izlemediyseniz buna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz!

Mutlu Fantastik Canavarlar Günü!

Umarız filmi izlemişseniz, hikâyedeki JKR-liğin verdiği hazla sevinçten tepiniyor, zevkin doruklarında geziyorsunuzdur, henüz izlemediyseniz de umuyoruz filmde kaybolmak için koşarak şu anda sinema salonuna hücum ediyorsunuz.

Site sakinlerinin çoğunluğu filmi izlemek için geçen hafta Carnegie Hall’de idi ve sonrasında üretilen teoriler havada uçuşmaya başladı, tartıştığımız birkaç şey bizi Muggle’ların (yahut Büyüdışılar’ın, veya bu kurgusal dünyaya küçük bir ilgisi olanların) bu seri zirve yaptığında karşılaşacakları şeylerden hiç haberleri olmadığı, seri boyunca yazarın küçük ipuçları bıraktığı ve kesinlikle J.K. Trolling olarak adlandırılması gerektiği gerçeğine götürdü.

Atalarımızı tanımak istiyoruz ancak Muggle/Büyüdışılar’a aynı şekilde korunma ve tecrit etme durumuyla yaklaşmak istemiyoruz. Yeni insanlara eğlenceyi tattırmak istiyoruz. O yüzden işte sizlere, spoiler dolu upuzun bir teori yağmuru, Fantastik Canavarlar filminden taze taze!

Ariana-Dumbledore-painting

1. Dumbledore’un kız kardeşi Ariana, neredeyse bir Obscurial’di.

Obscurial’ler, büyüsünün bastırılmasına zorlanan ve bunun sonuçlarını taşıyan cadı ya da büyücülerdir. Ne olduğunu saklayamazsın derler, eğer büyü gücünü inkâr etmeye kalkışırsan bu ters teper ve tehlikeli, yıkıcı bir güç olan Obscurus oluşur ki filmde de koca bir metropolü sanki bir kâğıtmışçasına parçalayıp geçti. (Çalışanlardan Sierra Fox bu konuda, Dursley’lerin Harry’nin gücünü kendi söyledikleri gibi ‘ezerek’ almaya çalıştıklarını bir düşünün, diyor.)

Dumbledore’un geçmişi hakkında bilginiz varsa, kız kardeşi Ariana’nın çok küçük yaşta, onun sihir yaptığını gören üç Muggle tarafından saldırıya uğradığını bilirsiniz.

“Onu mahvetmişlerdi,” diyor Aberforth Ölüm Yâdigarları’nda. “Bir daha hiç kendisi gibi olamadı, bazen yabancılaşır ve tehlikeli hale gelirdi. Ama çoğunlukla nazik, korkmuş ve zararsız durumdaydı.”

Babası ona saldıran Muggle’lara saldırdı ve sonuçta Azkaban’a gönderildi ve orada öldü. Ariana bir daha asla büyü yapmak istemiyordu ama garip bazı anlarda büyü adeta patlak veriyordu ve onu tehlikeli bir hale getiriyordu. Kontrol edemediği bir büyü patlaması sonrası o ve Albus’un anneleri Kendra Dumbledore’un ölümüne sebep oldu.

gellert-grindelwald-mum

2. Muhtemelen Grindelwald’un Obscurus’lere olan takıntısı bundan kaynaklanıyor.

Dumbledore, Kendra’nın ölümü sonucu eve çağrıldığında bu onun Hogwarts’tan mezun olduktan sonra yurtdışına çıkma planlarına ket vurmuş oldu ve onun biraz da canını sıktı. Ailesi ile Muggle’lara olan bakış açılarının farklı olması (makul olarak) sonucu Dumbledore, arkadaş edindiği memleketini ziyaret eden Gellert Grindelwald ile kısa süre sonra yazışmaya başladı.

Grindelwald ile Dumbledore eşit seviyede çok zekiydiler ve yeni bir dünya düzeni, Muggle’ların büyücülere ve onlara bahşedilen güce kendi iyilikleri (ve “çoğunluğun iyiliği” için – çoğunluğun iyiliği kısmını unutmayın, sık sık önünüze gelecek) hizmet ettikleri bir dünya düzeni yaratmaya kararlıydılar. Ölüm Yâdigarları’nda detayları verilen aralarındaki yazışmalar ürkütücü bir şekilde Nazi-vari bir üstün ırk inancıyla mühürlenmişti.

“Evet, bize güç verilmiş ve evet, bu güç bize hükmetme hakkı veriyor, ama aynı zamanda hükmedilenlere ilişkin sorumluluklar da veriyor. Bu konuyu vurgulamalıyız, üzerine inşa edeceğimiz şeyin temel taşı olacak bu” diyor Dumbledore, Grindelwald’a yazdığı mektupta. “…dirençle karşılaştığımız yerde, sadece gerektiği kadar güç kullanmalı, daha fazlasını kullanmamalıyız.”

Harry Potter ve Ölüm Yâdigarları

Anlaşıldığı üzere Grindelwald, Ariana Dumbledore’un Obscurus’una bu iki aylık arkadaşlık (Dumbledore’a göre de bir çekim) döneminde göz dikti. Grindelwald ile Dumbledore seyahatler edip, konuşmalar yaparak kendilerine takipçi toplama planları kurarken muhtemelen bir yandan da Ariana’yı da beraberlerinde götürmeyi düşündüler. Aberforth bu düşünceye karşı çıkıp Dumbledore ve Grindelwald ile tartışmaya başlayınca bir düello patlak verdi. Ariana bu duruma çok üzüldü ve arada kaldı, bir şekilde öldü.

Ariana’nın tam olarak nasıl öldüğünü kimse bilmiyor fakat kitapta verilen izlenime göre onu öldüren Grindelwald’du. “Grindelwald kontrolünü kaybetti.” diyor Dumbledore.

Yoksa kaybetmedi mi?

Orada gerçekten ne yaşandı?

Acaba orada, şu anda Obscurus olarak bildiğimiz şeyi kontrol etmeye, öfkelendirmeye, onunla iletişim kurmaya, onu söküp almaya, başka bir şey için kullanmaya ya da manipüle etmeye mi çalıştı? (Kendisinin, Obscurus’un konak olmadan kullanılıp kullanılamayacağı hakkında ki garip merakını bir düşünün. Credence‘a şöyle bir şey demişti: “Beraber neler yapabileceğimizi bir düşün.”)

Eğer durum buysa, bir başka Obscurus’un gücünü gözleri önünde yitirişinin onda nasıl bir korkuya sebep olduğunu bir düşünün.

Ayrıca Grindelwald, Dumbledore’a Ariana hakkında söylediği korkunç şeylere benzer şeyleri Credence hakkında da MACUSA’ya söylüyor.

newt-scamander-fc-promo

3. Hilekâr Albus Dumbledore’un, Newt’i bu maceraya sokmuş olması muhtemeldir.

Dumbledore bir satranç oyuncusu. Harry ile sonunda zafer elde edene kadar saçma sapan oyunlar oynadı.

Grindelwald’un kaybolduğunu söyleyen o gazete kupürlerini hatırlıyor musunuz? Bunları başka kim kesin okumuştur, tahmin edin? Albus Dumbledore.

New York’ta bir Obscurus olduğu hakkındaki teorileri ve fısıltıları başka kim duymuştur? İşaretleri doğru yorumlayıp Grindewald’un onun peşine düşeceğini kim tahmin etmiştir?

Bir Thunderbird’ü Arizona’ya bırakmak için bir gemiye atlayıp (Cisimlenme sınırları hakkında da konuşmamız gerek) New York’a gelmek bir yana, geldikten sonra bir de Arizona’ya yakınlaşabilmek için Cisimlenmek varken sokaklarda boş boş dolanmak ne anlam ifade ediyor?

Belli ki Newt ile Albus arkadaş ve Percival Graves bu arkadaşlığı sorduğunda Newt’in cevaplamaktan kaçınması tamamen Rowling-vari bir hareket. Bu ilişkinin ötesinin de olduğu kesin ve Newt’in New York’taki olayları Dumbledore’un planı çerçevesinde araştırdığı olası (bunun Newt’in planı olması daha düşük bir ihtimal; Dumbledore’un kullandığı kişilere yaptırmak istediklerini söyleme tarzı… çok da şeffaf değil sanki).

grindelwald-voldemort

4. Grindelwald’un yükselişi Voldemort’un kökenlerinin hikâyesiyle çakışabilir.

Fantastik Canavarlar filmi 1926’da başlamakta, yani tam o sıralarda Tom Riddle’ın annesi Merope Gaunt, Tom’a sekiz aylık hamileydi (Riddle 1926’nın yeni yıl arifesinde doğdu). Kendisini yetimhaneye bırakacak ve doğumdan sonra ölecekti.

Filmde kesilmiş bir sahnede Credence Barebone’un bir gemiye bindiği görülmekte.

Obscurus’un Riddle ile bir teması olacak mı?

Sonunda bir yetimhanede mi kalacak?

Barebone’un bir Gaunt olduğu hakkında spekülasyonlar var, acaba bu doğru olabilir mi? (Öyleyse bu bağlantının uzak bir akrabalık olması gerek çünkü Merope’un son Gaunt olduğu düşünülüyor).

Acaba Grindelwald Amerikan büyücü hapishanesinden kaçınca (biz iki gün veriyoruz) Obscurus’u bu yetimhaneye kadar takip edecek mi? Safkanlar/büyücütürü hakkında ki üstünlük düşünceleri Riddle’ı gazlayacak mı?

Grindelwald 1945’te yenildi ki bu da J. K. Rowling’in bu serinin biteceğini söylediği yıl (19 sene sonrası). Voldemort’ta Hogwarts’tan 1945’te mezun olacak (muhtemelen iki hortkuluk yaratmış olarak).

Tesadüf mü sizce?

5. “Biraz ölsek mi?”

BU DA NE DEMEK!? MACUSA tarafından götürülürken Grindelwald bu sözleri sarf ediyor. Elimizde bu konuyla alakalı sağlam bir ipucu maalesef henüz yok.

Başınız ağrımaya başladı mı? HARRY POTTER FAN YAŞAMINA HOŞ GELDİNİZ.

Hepsi bu kadar değil, ancak büyüdışıları çok da sıkmak istemiyoruz. Yeni haberler ve büyücü dünyası hakkında yakında birçok yazı ile sizlerle olacağız.

İşte bu eğlenceli! Eski zamanlarda olduğu gibi. Tekrar hoş geldiniz, büyücüler!

Evet sevgili dostlar, Leaky Cauldron’un teori üretmeyi seven kadrosunun film sonrasında ortaya attıkları ve altını çizdikleri noktaları sizlerle paylaştık. Siz de kendi teorilerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* Bir başka teori için: Grindelwald’un Mürver Asa’sının Akıbeti Ne Oldu?

⁠⁠⁠Evapsie!
5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir