Harry Potter Filmlerinde Lord Voldemort’u Canlandıran 7 Oyuncu

Harry Potter

Harry Potter filmlerinde Tom Riddle ve haliyle Lord Voldemort karakteri pek çok farklı isim tarafından canlandırıldı. Gelin bu oyunculara birlikte göz atalım.

Lord Voldemort, Harry Potter kitap ve film serisindeki, en meşhur karakterlerden birisi. Serinin ilk kitaplarında az değinilmiş olsa da Voldemort efsanesi ilk andan son ana kadar büyümeye devam etti.

Bütün sihir dünyasını dehşete düşüren korkutucu bir büyücü olarak tasvir edilen karakter, sadece genç Harry Potter’ı öldürmeye teşebbüs ederken yenilmiştir. Tüm zamanların en tehlikeli bebeğiyle(!) çarpıştıktan sonra, Voldemort fiziksel formunu kaybetti ve ilk birkaç kitap boyunca kendisini ortaya çıkarmaya çalıştı.

Hayranlar ilk defa Voldemort’u, öğretmenin kafasının arkasında gizlendiğini görmüştü. Ateş Kadehi filmine dek Voldemort’un gerçek formuna şahit olmak fırsat olmadı. Elbette o da ne kadar gerçek denebilirse…

Görünümdeki mükemmel değişimin ve karakterin farklı çağlarının filme uyarlanması için bir dizi oyuncu gerekti. Dahası Rowling, Voldemort’un Hogwarts’ta Tom Riddle olarak öğrenci olduğu zamanlara sıklıkla dönüş yapmayı ihmal etmedi.

Sonuç olarak bu meşhur kötüyü oynayan aktörlerin sayısı da bununla birlikte hayli arttı. Voldemort’un farklı dönemlerine hayat veren bazı aktörler gayet iyi şekilde tanınıyor. Ancak ismi gözden kaçan kimi oyuncular da var.

İşte sinemada Lord Voldemrot’un farklı dönemlerini oynayan bütün oyuncular sizlerle!

1. Richard Bremmer

İlk Harry Potter filminde, Lord Voldemort hâlâ arka planda kalan esrarengiz bir tehditti. Ancak Daniel Radcliffe’ın karakterinin daha önceden başına gelenleri, Hagrid ciddiyetle bir Diagon Yolu sokağında Hogwarts’a bağlı olan Harry’ye anlatırken, karanlık büyücü kısa bir süre de olsa boy göstermişti. Potterların evinde Harry’nin odasına girdikten sonra, izleyicinin şahit olduğu Lord Voldemort görseli usta İngiliz aktör Richard Bremmer’in dijitalleştirilmiş yüzü oldu.

Çoğunluk için tanıdık bir isim olmasa da, Bremmer; Shanghai Nights, To Kill A King ve The 13th Warrior gibi filmlerde görünmüştü. Etkileyici bir olay ise; daha sonra da bu listede yer alacak olan Ralph Fiennes‘in ile Onegin adlı filmde aynı kadroda yer almaları.

Bremmer’in, Harry Potter kariyeri kısa sürmüş olabilir ve yüzü de biraz geri planda kalmış olabilir. Ancak oyuncunun bu görüntüleri Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Bölüm II’de yeniden karşımıza çıkmıştı.

2. Ian Hart (Seslendirme)

Tabii ki; Voldemort, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda sadece geri dönüş sahnelerinde görünmüyordu. Kötü adamımız, Potter’la olan temasından kurtulabildi ve sonunda şans eseri bir şekilde karşılaştığı ve daha sonra yozlaştığı saf bir öğrenci olan namı diğer sessiz Profesör Quirrell‘in kafasına kendini nakletti. Voldemort, filmin çoğunu türban altında geçirirken, filmin doruk noktasına geldiğimiz sahnede Quirrell gerçek kişiliğini Harry’ye açıkladı ve Voldemort’un yüzü tüm dehşetiyle ortaya çıktı.

Profesör Quirrell, İngiliz aktör Ian Hart tarafından canlandırıldı. Ancak Hart aslında filmde büyük bir ikili oyuna imza attı. Kafasında taşıdığı Lord Voldemort’un CGI yüzünü seslendirerek de role katkıda bulundu. Büyücü dünyasındaki geçirdiği süresini dışında Hart; Agents of SHIELD, Finding Neverland ve Boardwalk Empire gibi yapımlarda görev aldı.

3. Christian Coulson

Harry Potter ve Sırlar Odası; Tom Riddle karakteriyle ilk defa tanıştığımız filmdi. Bu yeni bakış açısı, daha genç bir aktörün Voldemort rolünü üstlenmesini gerektiriyordu. Orta yaşlı Bremmer’ın aksine İngiliz aktör Christian Coulson, sonunda Harry Potter serisinde Lord Voldemort’u canlandıran ilk efektsiz aktör olma onurunu yaşadı.

16 yaşında bir Tom Riddle’ın anılardaki yansımasını oynayan Coulson, sadece tek bir sahne için dahi gizemli genç konusunda önemli bir izlenim bırakmayı başardı. Çekimler sırasında oyuncu, yirmili yaşlarının ortasındaydı. Coulson, o zamandan beri Nashville ve Gossip Girl gibi yapımlarda karşımıza çıktı.

4. Ralph Fiennes

Soluk makyajı ve var olmayan burnuyla tüm aktörler arasında İngiliz oyuncu Ralph Fiennes, şüphesiz ki Lord Voldemort’u en çok temsil eden isim. İlk olarak 2005’teki Ateş Kadehi’nde yer alan Fiennes, geri kalan Potter filmlerinin her birinde kötü adam rolünü üstlenmeye devam etti.

Tüm karakter dönüşümlerini ve gençliğine geriş dönüş sahnelerini bir kenara bırakırsak, Finnes’in yüzü, şu an hayranlar tarafından en çok hatırlanan Voldemort’tur.

Söylemeye gerek yok, eleştirmenlerin beğenisini kazanan aktör, karakterinin zehirli, uğursuz kişiliğinin her bir damlasını J.K. Rowling’in orijinal kitap serisindeki ile başarıyla bağlamayı başardı.

Harry Potter hayranları Fiennes’in başka neler yaptığını görmek için fazla beklemedi. Oyuncu, şu anda James Bond serisinde M olarak rolünü sürdürmekte. Yaklaşmakta olan Kingsman filmi The King Man’de de rol almaya hazırlanıyor. Ayrıca 2014 yılındaki The Grand Budapest Hotel ile çeşitli ödüllere de aday gösterildi.

5. Hero Finnes-Tiffin

Ralph Fiennes’in öz yeğeninin, Lord Voldemort’un çocukluğunu oynamak için Melez Prens filminde devreye girmesi; kuşkusuz Potter filmlerinin en özel anlarından birisidir.

Hero Fiennes-Tiffin, Dumbledore ve Harry’nin, artan Voldemort tehdidini bir kerede ve herkes için yenmenin bir yolunu bulmalarına yardımcı olacak hatıralara dalmaya başladıklarında göründü.
Tahmin edilebileceği gibi, meşhur akrabalık bağı sayesinde Hero’nun bu role uygunluğu herkesçe kabul gördü.

Yönetmen David Yates, benzerliklerinin bir faktör olduğunu kabul ederken, aynı zamanda Hero’nun seçmeler sırasında mükemmel olduğunu, Voldemort’un karanlığını diğer adaylardan daha iyi ortaya çıkarmayı başardığını vurguladı.

Kesinlikle bu düşüncelerle tartışmak zor. Dışarıdan masum görünmesine rağmen, Hero Fiennes-Tiffin “ürpertici bir çocuk” görünüme sahip. İzleyiciler, bu küçük çocuğun bir gün büyücü dünyasına bela olacağını, o kısa sahnelerden bile sezebiliyor.

Aslında Voldemort’un 18 yaşındaki bir versiyonu daha Melez Prens filminde görünmüştü. Michael Berendt‘ın canlandırdığı bu rol, daha sonra kesilen sahneler arasına katıldı ve filmden çıkartıldı.

Hero Fiennes-Tiffin ise en son After adlı filmde göründü.

6. Frank Dillane

Melez Prens ve diğerlerindeki geçmişi gösteren sahnelerin çoğunda Voldemort rolünde farklı yaşlarda oyuncu seçimi yaparken, kötü karakterimizin genç versiyonu da gerekliydi.

Christian Coulson rol için düşünülüyordu ancak ilk kez göründüğünün aksine karakterinden daha büyüktü, çoktan otuzuna yaklaşıyordu. Neticede role uygun görülmeyerek David Yates tarafından kadrodan çıkarılmıştı.

Bu rol için birkaç isim öne sürüldükten sonra, önceki projelerinde sadece figüran olarak görünen drama öğrencisi ve İngiliz aktör Frank Dillane’a rol verildi.

Game of Thrones‘ta Stannis Baratheon’u canlandıran Stephen Dillane’in oğlu olan Frank; Tom Riddle’ın genç hallerinden birisini canlandırdı. Onun Hortkuluk arayışına başladığı yıllarda, Horace Slughorn ile olan diyalogları ile tanıdık.

Harry Potter dışında Frank Dillane, en çok Fear The Walking Dead‘den Nick olarak tanınıyor. Yan dizinin asıl oyuncularından biri olan Nick, 4. sezondaki zamansız ölümüne kadar zombi dizisinde hayatta kalanlarından biriydi.

7. Eddie Izzard (Seslendirme) – BONUS

Harry Potter

Genellikle Voldemort, İngiliz aktör ve komedyen Eddie Izzard ile anılan bir isim değil, yine de 2017’deki The LEGO: Batman filminde karaktere ses veren kişi oldu. Kara Şövalye ile ilgisi çok az olmasına rağmen, Voldemort, “LEGO” yan dizisi yapımı içinde pop kültüründen birçok tanıdık (mini) figürle birlikte bir görünüme kavuştu ve Izzard, tanıdık tonlarını kötü büyücünün daha küçük, plastik versiyonuna sundu.

Açıkçası Harry Potter evreninin aslen kabul gören hiçbir yerinde yer almamasına rağmen, Eddie Izzard’ın Voldemort’u seslendirmesi gerçekten büyük olay. Komedyenin benzersiz tarzı ve seslendirme başarısı, Ralph Fiennes sonrası aranan kan anlamına geliyor olabilir.

Belki olası bir yeni Harry Potter serisinde kendisini Lord Voldemort olarak görmek güzel bir tercih olabilirdi.

Bu oldukça zeki ve yetenekli ama bir o kadar da tehlikeli büyücümüz hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelmiş geçmiş en karanlık büyücü Voldemort’u en iyi sizce hangi aktör canlandırmış? Sizin favori Lord Voldemort versiyonunuz hangisi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Harry Potter ve Lord Voldemort’un Ölüm Yadigarları Takıntısı

Kaynak: ScreenRant

Forumdan Cevaplar!