Neredeyse Harry Potter’da Oynayıp Tüm Hayallerimizi Değiştirecek 15 Oyuncu

hp oynayacak 15 oyuncu

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı sinemalarda ilk görüşümüzün üzerinden 14 yıl geçti. Harry Potter hayranları, yıllar boyunca, sağ kalan çocuğun Karanlık Lord’a karşı olan mücadelesini izledi. Bu seride başka oyuncuların oynadığını şimdi düşünemiyoruz bile. Ancak, biz Muggle’lar, Büyücü Dünyasını şimdi gördüğümüzden çok farklı görüyor olabilirdik. Haydi, neredeyse Harry Potter’da oynamış olacak 15 oyuncuya bir göz gezdirelim!

liam-aiken

1. Liam Aiken

Hangi rolü oynayacaktı: Harry Potter

Şu an, başrolünde Daniel Radcliffe’in olmadığı bir Harry Potter düşünemiyoruz bile, ama Harry rolü başta, “Stepmom” isimli filmde yönetmen Chris Columbus ile çalışan Amerikan aktör Liam Aiken’e teklif edilmişti. Ancak teklif neredeyse hemen geri çekildi. Yazar J.K. Rowling, İngiliz olmayan oyuncuların filmlerde oynamasını yasaklamıştı, bu nedenle rol Radcliffe’e teklif edildi. Neyse ki, Radcliffe, sağ kalan çocuk rolü için mükemmel bir tercihti.

hugh-grant

2. Hugh Grant

Hangi rolü oynayacaktı: Gilderoy Lockhart

Hugh Grant, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin kendini beğenmiş profesörü, aynı anda hem alçak hem de cazibeli olan Gilderoy Lochart için ilk tercihti. Kendine teklif edilen rolü Grant kabul etmişti bile. Ancak program uyuşmazlıkları nedeniyle rolden çekilmek zorunda kaldı. Gerçekten yazık olmuş, çünkü Grant, Profesör Lockhart rolü için harika olurdu. Rol, son olarak Kenneth Branagh’a gitti ve Branagh bu rolün hakkını fazlasıyla verdi.

tilda-swinton

3. Tilda Swinton

Hangi rolü oynayacaktı: Sybill Trelawney

Profesör Trelawney rolüne tüm garipliğini, karakterini ve kişiliğini kazandıran kişi harika oyuncu Emma Thompson olsa da, bu rol ilk önce Tilda Swinton’a teklif edilmişti. Swinton program uyuşmazlıkları nedeniyle rolü reddetti ve ayrıca ahlaken yatılı okullara karşı olduğunu belirtti.

kate winslet

4. Kate Winslet

Hangi rolü oynayacaktı: Helena Ravenclaw

Hogwarts’taki hayaletler tüm filmler boyunca daha arka plandaki rolleri oynuyor olsalar da, Helena Ravenclaw, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2’deki önemli ögelerden biriydi. Harry’nin, Lord Voldemort’un son Hortkuluğunu bulmasına yardım etmişti. Kelly Macdonald’a giden bu rol için ilk tercih Winslet idi. Ne yazık ki, Winslet, Gri Leydi rolünü düşünme şansı bile bulamadı çünkü temsilcisi bu rolü onun adına zaten reddetmişti.

robin-williams

5. Robin Williams

Hangi rolü oynayacaktı: Rubeus Hagrid

Kaybettiğimiz efsanevi komedi oyuncusu Robin Williams, Hogwarts’ın bekçisi olan Hagrid rolünü oynaması için Warner Bros’un ilk tercihiydi. Ancak, filmdeki tüm oyuncu tercihlerinde son sözü söyleme hakkı J.K. Rowling’indi ve filmlerdeki bütün oyuncuların İngiliz olması konusunda son derece kararlıydı. Bu nedenle, rol Robbie Coltrane’e gitti ve son derece tatlı bir yarı dev olan Hagrid rolünü oynamada bu aktör harika bir iş çıkardı.

peter otoole

6. Peter O’Toole

Hangi rolü oynayacaktı: Albus Dumbledore

Ne yazık ki kaybettiğimiz, efsanevi oyuncu Peter O’Toole, en çok bir sinema şaheseri olan Arabistanlı Lawrence’taki rolü ile tanınıyordu. Harry Potter ve Sırlar Odası’nın çekimlerinden sonra hastalanan ve ölen, Dumbledore’a ilk hayat veren oyuncu Richard Harris’ten sonra yapımcılar onun yerine geçmesi için O’Toole’u düşünmüştü ve Harris’in çok yakın bir arkadaşı olması da O’Toole için bir avantajdı. Ancak, O’Toole o zamanlar yetmiş yaşlarındaydı ve Warner Bros olası sağlık sorunlarından dolayı endişeliydi, ayrıca yaşlı bir oyuncu için bu çekimlerin ağır geleceğini düşündüler. Son olarak, rol için Michael Gambon seçildi ve Harry Potter serisi bitene kadar Dumbledore karakterine hayat verdi.

rosamund-pike

7. Rosamund Pike

Hangi rolü oynayacaktı: Rita Skeeter

Psikolojik gerilim filmi Kayıp Kız’da kocasını dehşete düşüren Amy’yi oynamadan önce Rosamund Pike, Harry Potter ve Ateş Kadehi’ndeki dedikoducu Rita Skeeter rolünü oynamayı kabul etmişti. Ufak bir kısmında olsa da Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda da oynaması gerekeceğini öğrendikten sonra Pike bu rolü oynamaktan vazgeçti. Sonuç olarak, Rita Skeeter rolünü Miranda Richardson oynadı. Oyuncu değişiklikleri nedeniyle, kitaplarda daha çok geçiyor olsa da, Rita Skeeter rolünün çoğu filmlerden çıkarıldı.

tim-roth

8. Tim Roth

Hangi rolü oynayacaktı: Severus Snape

Alan Rickman, neredeyse Harry Potter serisindeki en cesur karakter olan Severus Snape rolünü oynayamayacaktı. Dünyanın, Quentin Tarantino’nun filmleri dâhil olmak üzere birçok filmde oynadığı rollerden tanıdığı Tim Roth, rol için ilk tercih edilen isimdi. Ancak, Roth bu rolü, Tim Burton’ın filmi olan Maymunlar Gezegeni’nde oynamak için bıraktı. Bu, büyük ihtimalle Roth’un oyunculuk kariyeri için en iyi seçim değildi.

naomi-watts

9. Naomi Watts

Hangi rolü oynayacaktı: Narcissa Malfoy

Oyuncular kendilerine teklif edilen rolleri daha değerlendiremeden temsilcilerinin bu rolleri onların adına geri çevirmesi çok yazık. Narcissa Malfoy rolü için Helen McRory seçilmeden önce, bu rol Naomi Watts’a teklif edilmişti. Ancak, aynı Kate Winslet’te olduğu gibi, Watts daha bu rolü değerlendiremeden temsilcileri onun adına reddetti.

ian-mckellen

10. Ian McKellen

Hangi rolü oynayacaktı: Albus Dumbledore

Dumbledore’a ilk hayat veren Richard Harris öldükten sonra birçok oyuncu bu rol için düşünüldü. Yüzüklerin Efendisi’nde Gandalf’ı ve X-Men’de Magneto’yu oynayan Ian McKellen, bu rol için ilk tercih edilen isimlerden birisiydi. Ancak ölmeden önce, Richard Harris, McKellen’ın rezil bir aktör olduğunu söylemişti. Warner Bros, Harris’e olan saygılarından dolayı, yeni Dumbledore olarak Michael Gambon’u seçmeye karar verdiler.

jamie-campbell-bower

11. Jamie Campbell-Bower

Hangi rolü oynayacaktı: Tom Riddle

Dürüst olmak gerekirse, Harry Potter serisinde binlerce Tom Riddle olduğunu söyleyebiliriz. Jamie Campbell-Bower da, Harry Potter ve Melez Prens’te Karanlık Lord’un gençliğini oynayacaktı. Ancak, bu rol sonunda Frank Dillane’a gitti. Bu rolü alamasa da, Campbell-Bower, seride, tüm zamanların ikinci en güçlü büyücüsü olan Gellert Grindelwald rolünü oynadı. Bunun yanında, Alacakaranlık serisinde de bir rol kaptı.

helen-mcrory

12. Helen McCrory

Hangi rolü oynayacaktı: Bellatrix Lestrange

Bellatrix Lestrange rolü başta Helena Bonham Carter’a verilmeyecekti. (İNANILMAZ) Helen McCrory rolü kapmıştı. Ancak, ilk hamileliği yüzünden Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı çekimlerinden çekilmek zorunda kaldı ve Bonham Carter rolü aldı. Neyse ki, McCrory, son üç filmde Bellatrix’in kardeşi olan Narcissa Malfoy rolünü oynadı.

david-thewlis

13. David Thewlis

Hangi rolü oynayacaktı: Quirinus Quirrell

Başta, David Thewlis, Harry Potter ve Felsefe Taşı’ndaki Profesör Quirrell rolü için seçmelere katılmıştı, ancak Ian Hart bu rolü aldı. Neyse ki, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, Remus Lupin rolü Thewlis’e verildi ve son dört filmde Thewlis bu karaktere hayat verdi. İyi ki de böyle oldu!

bob-hoskins

14. Bob Hoskins

Hangi rolü oynayacaktı: Horace Slughorn

Öğrencilerini “biriktiren” Hogwarts profesörünü oynaması için Bob Hoskins düşünülmüştü. Hoskins, en çok Masum Sanık Roger Rabbit filmindeki Eddie Valiant rolü ile biliniyordu ve şüphesiz Harry Potter serisine çok iyi uyum sağlayacaktı. Ancak, Hoskins, tuhaf iksir ustası rolünü Jim Broadbent’e kaptırdı. Buna rağmen, J.K. Rowling, Hoskins’in seride olmasını çok istiyordu ve yedinci kitapta onun için bir rol yazacağını söyledi. Ne yazık ki, Hoskins’i seride göremedik.

jk rowling

15. J.K. Rowling

Hangi rolü oynayacaktı: Lily Potter

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Harry’nin annesi Lily Potter’ı oynaması için serinin yazarı olan J.K. Rowling düşünülmüştü. Muhteşem yazar Harry ile aynı göz rengine sahip olsa da (ki bu önemli bir unsurdu), rol için başka bir oyuncunun seçilmesi muhtemelen daha iyi oldu. Rowling’in filmlerde olması, büyü dünyası için bile biraz aşırı olurdu.

Site Yorumları
10 Yorum