Severus Snape ve Darth Vader’ın Bir Elmanın İki Yarısı Olduğunu Gösteren 9 İşaret

darth-vader-severus-snape

Star Wars serisinin Darth Vader‘ı oldukça bilindik bir karakter ama hakkında henüz fark edilmemiş olan bir gerçek var ki o da Severus Snape‘e olan benzerliği!

Çeşitli yönleriyle ve kendi hikayelerindeki rolleriyle birbirlerine oldukça benzeyen bu iki karakterin benzer özelliklerini MuggleNet bir liste haline getirmiş. Hep birlikte göz atalım!

1- Çift Taraflı Ajanlar

Hepimizin de bildiği gibi Snape, Voldemort’un en sadık destekçilerinden bir olarak görünmesine rağmen aslında Dumbledore‘a sonuna kadar sadıktı. Severus ilk olarak Voldemort’un destekçisiydi ancak hayatının aşkı Lily, Voldemort tarafından öldürüldükten sonra kendini tamamen Harry’yi korumaya adadı ve Dumbledore’a son nefesine kadar sadıktı.

Darth ise ışığın tarafında bir Jedi olarak hikayeye başlar onun da büyük bir aşkı vardır, Padme. Padme’nin hayatı tehlikeye girince Anakin (Darth), sevdiği kadının hayatını kurtarmak için karanlık tarafa geçer ve hayatının son anlarına kadar da bu şekilde kalır.

darth vader anakin

Bu durum için Snape ve Darth Vader’in birbirlerinin yansıması olduklarını söyleyebiliriz.

2- Ölümü Durdurmak

Harry‘nin ilk İksir dersinde Snape sınıfa onlara ölümü nasıl durdurabileceklerini öğretebileceğini söylüyor ve Melez Prens‘te de Dumbledore’un elinden yayılan laneti durdurmak için bu iksiri kullanıyor. Ancak ölümü durdurmak için ilk çabası maalesef ki hüsranla sonuçlandı. Hayatında en çok değer verdiği kişi olan Lily’yi kurtarmak için elinden geleni ardına koymadı hatta Dumbledore’a yardımı için yalvardı ve bunun için Voldemort’un tarafından onun tarafına geçebileceğini söyledi. Severus iyi tarafa geçti ancak bu çabası Lily’yi kurtarmaya yetmedi ve Lord Voldemort yine de onu öldürdü.

Snape always

Anakin ise Sith Lord’un tavsiyeleri üzerine aşık olduğu Padme’nin hayatını kurtarmak için karanlık tarafa geçer. Ancak onun da çabaları sonuçsuz kalır ve buna rağmen sevdiği kadın hayatını kaybeder.

3- Oldukça Yetenekliler

Snape iksir yapımında oldukça yetenekli bir büyücü. İnsanları tedavi etmek ve kurtarmak da cabası. Remus Lupin örneğinde olduğu gibi, Snape, yapması oldukça zor ve karışık olan bir iksir yaparak dönüşüm gecelerini bu zavallı kurt adam için daha dayanılır bir hale getiriyor.

Anakin Skywalker ise el becerileri konusunda oldukça yetenekliydi ve Jedi arkadaşları içerisinde kesinlikle yetenekleriyle göze çarpıyordu.

4- Zihinefend/Zihinbend ve Jedi Akıl Oyunları

Harry’ye Zihinbend öğretmesi için Dumbledore tarafından seçilen öğretmen… Bu kesinlikle tesadüf değil. Snape, Zihinefend konusunda oldukça yetenekli bir büyücü olan Voldemort’u kendi tarafında olduğuna inandırmayı başardı. Bunun için hem Voldemort’u kendi zihninden uzak tutmalıydı hem de Voldemort’un aklına Snape hakkında şüphe getirecek düşünceleri uzak tutmalıydı. Bu da demek oluyor ki Snape, hem Zihinefend hem de Zihinbend konusunda oldukça başarılı bir büyücüydü.

Snape zihinbend

Jedi’lar ise akıl oyunlarını insanların düşüncelerini etkilemek için kullanırlar ve Anakin bu konuda belki de gelmiş geçmiş en yetenekli Jedi’lardan birisi olabilir. Ayrıca bu tarz akıl oyunlarında başarılı birisi olmak için zihninizin oldukça kuvvetli ve kararlı olması gerekir.

5- Olmak İstenilen Başka Pozisyonlar

Severus Snape’in Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olmak istediği her zaman açıktı. Çoğu zaman bu konuda kendisinden daha az yetenekli olan büyücüler bu işi yaptı hatta bir sene boyunca düşmanlarından biri, Remus Lupin, de bu işi yaptı ama Harry’nin 6. yılına kadar Snape’e bir türlü sıra gelmedi.

Anakin ise hep Obi-Wan’ın padawanı olmaktan bıkmış durumdaydı ve daha yüksek bir yerde olmak istiyordu ve Jedi Konseyi bunu engellediği için onlara oldukça kızgındı.

6- Lordlar

Snape, bir zamanlar normal bir insan görünümüne sahip olan ama daha sonradan yılanımsı bir görünüme bürünen Lord Voldemort‘un destekçisiydi.

Darth Vader ise aynı şekilde daha önceden bir insana benzeyen ama sonradan yüzü erimiş gibi görünün Darth Sidious‘a hizmet ediyordu.

Tabii bu iki lordun sevgi eksikliği, insanların harcanabilirliğine inanma ve ölümü fethetme istekleri gibi daha çok ortak yönleri de vardı.

7- Işığın Liderlerinin İnancı

Her şeye rağmen Dumbledore Snape’e, Yoda ise Anakin’e inandı. Ancak Dumbledore daha şanslıydı.

8- Sevgi Kötülüğün Üstesinden Geldi

Snape‘in Lily’ye olan aşkı ve onun oğlunu korumak için yaptığı iyilikler onu derinden değiştirdi ve bir kahraman olarak öldü.

Snape death

Darth Vader ise son anlarında Padme’den olan oğlu Luke’u kurtarmak için Sidious’a sırtını döndü.

darthvader father

9- Siyah Giyen Adamlar

Darth Vader‘ın kıyafetlerinin metal olması gerçeği dışında Severus Snape ile moda anlayışları oldukça benziyordu ve iki karakterde neredeyse sadece siyah giydi.

Tüm bunlara siz ne dersiniz? Gerçekten de ortada bir benzerliğin olduğunu söylemek mümkün mü? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!

Site Yorumları
2 Yorum