Zümrüdüanka Yoldaşlığı Filmi Hakkında Az Bilinen 8 Gerçek

harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde gördüğümüz muhteşem düelloların mimarı, dans direktörü Paul Harris film hakkında az bilinen bazı gerçekleri anlattı!

Gişe rekorları kıran sekiz Harry Potter filminden bir favori seçmek oldukça zordur. Fakat Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Voldemort ve Dumbledore’un kalbimizin küt küt atmasına sebep olan düelloların hakkını veren nefes kesici asa düello sahneleri sayesinde fazladan takdir toplamıştır.

Avustralyalı Harry Potter hayranları işte bu şahane dans direktörü Paul Harris tarafından asa düello dersleri alma şansına sahip olacak. Bu güzel haber ve filmi anmak için EB Expo’ya yaptığı açıklamalarla Harris, Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmi hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı gerçekleri anlattı!

Her büyücünün arkasında bir asayı doğru şekilde sallamasını öğreten uzman bir dans direktörü vardır.
Her büyücünün arkasında bir asayı doğru şekilde sallamasını öğreten uzman bir dans direktörü vardır.

1. Asa Düelloları Bale, Kung Fu ve Eskrim Hareketlerinden Geliştirilmiş

Harris önceki Harry Potter filmleri çoğunlukla çocukların büyü yapmasına odaklandığı için Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın büyümüş bu büyücülerin tam gücünü sergilemek için bir fırsat olduğunu söyledi.

“Onların içsel güçlerini ortaya çıkarmak istedim. O yüzden oyunculara aslen bale, Kung fu ve eskrim türü hareketlerinin kombinasyonundan oluşan temel koreografi dersi verdim. Daha sonra karakterlerine uygun olan asalarıyla kendi hareketlerini oluşturmaları için onları teşvik ettim. Bu yüzden Jason Isaacs (Lucius Malfoy) asasını Gary Oldman’dan (Sirius Black) tamamen farklı bir şekilde kullanıyordu.”

Büyülerin pek çoğu geçmiş filmlerde çok az hareketle göz önünde olduğu için Harris belirli bir büyü için belirli bir hareket oluşturamadığını söyledi.

“O yüzden yaptığım şey saldırı ve savunma için bir dizi pozisyon yaratmaktı. Onlarla herhangi bir büyü uygulanabilir veya savunulabilirdi. Koreografiyi bu pozisyonlardan geliştirdim.”

2. Helena Bonham Carter Çekimler Sırasında Matthew Lewis’in Kulak Zarını Yırttı

bellatrix lestrange 3

Bir sahnede Helena Bonham Carter (Bellatrix), Matthew Lewis’i (Neville Longbottom) rehin almıştı fakat biraz fazla ileri gitti.

“Helena’nın yönetmene dönüp ‘Bellatrix ona işkence etmekten zevk almaya başlasa çok daha yerinde ve kötücül olmaz mıydı?’ diye sorduğunu hatırlıyorum. Daha sonra ucunu benim kulağıma saplamadan önce kışkırtarak asasıyla oynamaya başladı. Etrafta bir sürü patlamalar meydana geliyordu derken asa birden 2 cm kadar kulağımın içine girdi. Kulak zarımı yırttı ve çok çok acıdı – bir hafta boyunca hiçbir şey duyamadım ama ekranda çok iyi duruyordu.”

Bonham Carter Lewis’in çok ağrısı ve de kan içinde olduğunu itiraf etti. Daha sonra şöyle konuştu:

“Eh, böyle işkenceler olur. Affedersiniz! Ayy! Sadizmimi biraz abarttım sanırım.”

Bu yılın başında Orlando Florida’daki Universal Studios Harry Potter’ı Anma etkinliğine geldiklerinde Harris Lewis’le konuşma şansı bulduğunu söyledi. Harris 6000 kişinin önünde asa eğitmenlik dersi sundu ve Lewis hayranlarını şaşırttı. Harris  Matthew’in sağlığını da teyit etmekten geri kalmadı:

“Matthew’in artık iyi olduğunu ve gayet iyi duyduğunu söylemekten çok mutluyum.”

3. Düello Sahnelerine Koreografi Oluşturmak İki Ay Sürdü

Ne dedin? Böyle asa teknikleri zaman alır.
Ne dedin? Böyle asa teknikleri zaman alır.

Neticede düello sahnelerini düzgünce çekmek için hazırlık ve provalar iki ay sürdü. Ayrıca hareketler son haline getirilirken Harris büyük ölçüde, oyuncuların yerini dolduran hem vücut hem normal dublörleriyle birlikte çalıştı.

“Daniel Radcliffe’in o kadar çok sahnesi vardı ki diğer oyunculara göre provalar için daha az zamanı bulunurdu. Bir yerden sonra onunla yaklaşık bir ay boyunca asa düello sahneleri çekmemiştik. Ve sonra birdenbire tekrar ortaya çıktı.”

4. Gary Oldman En İyi Asa Tutucuydu

Eski ahbap Bellatrix tarafından alt edilene kadar, bu… çok mu zamansız oldu?
Eski ahbap Bellatrix tarafından alt edilene kadar, bu… çok mu zamansız oldu?

Harris tüm oyuncuların kendilerini asa tekniklerini doğru şekilde oluşturmaya adadıklarını ve tüm dikkatini buna verdiklerini hissetmişti.

“Fakat asanın büyüsü ve gücü en çok da Gary Oldman’ın ellerinde hayat buldu. Gary öyle özgün bir oyuncu ki, tek kelimeyle harikaydı. Düelloları o kadar heyecan verici yapan unsur her asa hareketinin arkasındaki maksadın gücüydü.”

5. Devon Murray Sette En Çok Asa Kıran Oyuncu


Radcliffe’e göre Seamus Finnigan’a hayat veren oyuncu Devon Murray sette en çok asa kırma rekorunu elinde tutuyor  – film çekimleri sırasında 1o tane asa kırmış.

“Asalar çokça kötü kullanıldı, yine de ben oradayken hiç kimsenin asa kırdığını görmedim. Ama asaları havaya atar ve onları yakalamaya çalışırdık, ben sürekli bunu yapardım. Her zaman farklı asalar kullanırdık, herkesin bir prova asası bir de ekranda gördüğünüz asası vardı. Aslına bakarsanız filmdeki prova asamı EB Expo’da kullanmak için Avustralya’ya getiriyorum. Çünkü asamı salladığımda müthiş bir ses çıkarıyor.”

6. Harry ve Cho’nun Öpüşme Sahnesi 30 Kez Çekildi

Radcliffe (Harry Potter), Cho Chang’i canlandıran oyuncu Katie Leung ile olan büyük öpüşme sahnesinin hazırlığı için saatlerce sakız çiğnediğini söyledi. Fakat istenilen sahneyi yaratmak oldukça zaman aldı.

“Katie ve ben ilk başta biraz tuhaf ve gergin bir haldeydik, fakat alıştığımızda her şey normale döndü – bu sahneyi 30 kez çekmek zorunda kalmış olsak bile!”

Leung rahatlamak için Coldplay dinlediğini ama bunun pek işe yaramadığını söyledi.

“Bu sahneyi çekmeden önce herkes gelip bunu iple çekip çekmediğimi sordu. Bu beni gerçekten, ciddi manada gerdi ve kaç gece uykusuz kaldım. Ama sahneyi çektiğimde her şey iyi gitti ve Dan harikaydı. Kendisinin de gergin olduğunu söyledi. Fakat yönetmen [David Yates] gayet sakindi. Dan ve ben şuan çok iyi arkadaşız ama onu bir seferde saatlerce öpmek garip bir histi.”

Katie filmden sonra kıskanç hayranlardan nefret mailleri almıştı ancak o zamandan beri toparlandı.

7. Sihir Bakanlığı Patlama Tehlikesi Altındaydı

Sette telefon kullanmamıza izin verilmeseydi biz de aynı tepkiyi verirdik!
Sette telefon kullanmamıza izin verilmeseydi biz de aynı tepkiyi verirdik!

Sihir Bakanlığı’nı inşa etmesi 22 hafta sürse de ekranda 10 dakikadan az bir süre kadar göründü.

Bakanlık patlamaya donanımlı olduğu için çekimlerde oyuncuların telefonlarını yanında bulundurmalarına izin verilmiyordu. Telefonların patlamayı tetikleyebileceğine dair korkular mevcuttu.

8. Luna Lovegood Rolü İçin Yaklaşık 20.000 Kişi Seçmelere Katıldı

Luna-Lovegood-hp-fc

Luna Lovegood rolü için oyuncu bulmak samanlıkta iğne aramaktan farksızdı. Yapımcı David Barron, oyuncu yönetmeninin ilk başlarda okullarda yaklaşık 5,000 kişiye baktığını ama şansının yaver gitmediğini söyledi. Sonra da bunun için seçme düzenlemeyi düşünmüşler.

“5,000 veya 6,000 kişinin geleceğini düşündük. Fakat 15,000 kişi seçmelere gelmişti. Sonra bunlardan 400’ü kayda alınmıştı çünkü oyuncu yönetmeni onların gelecek vaat ettiğini düşünüyordu.”

İşte o kızlardan biri rolü alan Evanna Lynch’di. Evanna çok iyi hazırlanmıştı ve sekiz yaşından beri sıkı bir Harry Potter hayranıydı.

İşte böyle. Tüm bu detaylı açıklamalar için Potter dünyasının koreografi ustası Paul Harris‘e bir kez daha teşekkür ediyoruz!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir