Fantastik Canavarlar 2’de Meşhur Anka Kuşu Fawkes’i Görecek miyiz?

fantastik canavarlar fawkes

Mugglenet‘te yer alan bu yazı çok konuşulacak! Serideki en asil ve sevilen yaratıklardan biri olan Anka Kuşu Fawkes hakkında, bu kuşların mitolojideki yerini ve J.K. Rowling‘in olası esinlenme sebeplerini de kapsayan bir araştırma yapılmış. Ayrıca bize sevgili Fawkes’imizin neden Dumbledore gibi harika bir büyücüyle özdeşleşmiş olduğuna dair tatmin edici kanıtlar sunmuş.

Ve elbette, gelecek Fantastik Canavarlar filmlerinde Fawkes‘i görme ihtimalimizden bahsedilmiş. Hazır mısınız?!

Hatırlayacağınız üzere Pottermore geçtiğimiz aylarda Fantastik Canavarlar 2 filminin kadrosu ve karakterleriyle ilgili pek çok bilgi yayınlamıştı.

Buna ilişkin bizim ilgimizi çeken asıl şey ise, J.K. Rowling‘in Twitter’da Jessica Williamsa verdiği cevaptı. Söz konusu mesajlaşmada Jessica, Pottermore’un yeni filmde Nicolas Flamel’in de olacağına ilişkin duyurusunu alıntılayarak, “Selam herkese! Mutluluktan çığlık atıyorum çünkü filmde ben de olacağım!” diyor.

Ardından cevap olarak J.K. Rowling’in bu konuda çok mutlu olduğunu belirtmesi, Williams’ın teşekkürü ve asıl ilgi çeken kısım olarak J.K. Rowling’in, “Mor balıkçıl emojisi bulamadım, o yüzden baykuş emojisi kullanıyorum,” Tweeti’, Williams’ın filmde Fawkes’i canlandırabileceği söylentilerini tabiri caizse “küllerinden doğuruyor”.

Elbette üzerinden biraz zaman geçince Williams’ın bir Ilvermorny Profesörü olarak karşımıza çıkacağı açıklandı.

Ancak gelin biz Rowling’in mor balıkçıl emolojisine odaklanalım!

bennu fawkes

Antik Mısır mitolojisinde Bennu, güneş kenti Heliopolis halkı tarafından saygı gören kutsal bir kuştu. (Helio, antik Mısır mitolojisinde Güneş’in bir dev suretinde kişileştirilmesiyle oluşmuş karakterin adıdır). “Bennu” kelimesi eski Mısır dilindeki “weben” kelimesinden türetilmiştir ve “doğuş” anlamına gelmektedir. Bennu aynı zamanda “Palmiye ağacı” yahut “Mor balıkçıl” olarak çevrilebilir. Mısır’da Bennu, balıkçılvârî görünüşüyle tasvir edilir.

Mısırlılar, Bennu’nun Güneş Tanrısı Ra‘nın tapınağında yakılmış kutsal ağacın alevlerinden doğarak kendi kendini yaratmış bir Tanrı olduğuna inanırlardı. Bennu, Güneş Tanrısı Ra’nın Ba’sı, yani onun ruhunun şekle bürünmüş hali olarak tasvir edilir ve Nil Nehri’nde boğulmakla bağdaştırılırdı.

Bu kuş aynı zamanda ölümden sonraki hayatı, ölümü, hayatı ve yeniden doğumu simgeleyen tanrı Osiris vasıtasıyla yenilenme/yeniden dirilme kavramları ile de ilişkilendirilmiştir.

Antik Yunan tarihçisi meşhur Herodot da milattan önce 5. yüzyılda onlardaki ismi “Phoenix/Anka” olan Bennu isimli kuşla ilgili bir şeyler yazmıştır. Bu, J.K. Rowling’in büyücü dünyasında kendini yeniden dirilten kuşlarla aynı isimdedir. “Phoenix” kelimesi “Phoeno” kökünden gelir ve bu kelime de dile “Mor” olarak çevrilir. Buna ek olarak antik Yunanlar balıkçılları Tanrı’nın mesaj taşıyan elçileri olan aşırı zeki kuşlar olarak görürlerdi, bu da Rowling’in Tweet’inde neden seride mesajlaşma aracı olan baykuşun emojisini kullandığını açıklıyor.

Rowling’in söz konusu Tweet’i, Dumbledore’un ankası Fawkes’in bir sonraki Fantastik Canavarlar filminde boy göstereceğini ima ediyor olabilir mi? Elbette ki bu, büyücü dünyasındaki yaratıklara olan ilginin sürdürülmesi konusunda yapılmış ilginç bir hamle olurdu. Eğer öyleyse Jessica’nın filmdeki karakterinin Fawkes ile birlikteliği nasıl gerçekleşecek? Yoksa ikisi Newt ve Dumbledore’a Grindelwald’ı yakalama girişimlerinde yardımcı rol mü oynayacaklar? Ilvermorny semalarında yükselen bir Fawkes, yüreklerimizi ısıtmaz mı? Ne dersiniz?

Forumdan Cevaplar!