Fantastik Canavarlar’da Gördüğümüz “Nagini” Sandığımız Kişi Olmayabilir!

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın vizyona girmesiyle birlikte, bazı Harry Potter hayranlarının Johnny Depp’in Grindelwald karakterini canlandırmasına tepki vermesiyle başlayan tartışmalar bununla sınırlı kalmamıştı. Film henüz gösterime girmeden önce yayınlanan son fragmanda, Asyalı oyuncu Claudia Kim’in Voldemort’un yılanı Nagini‘yi (ve nam-ı diğer Hortkuluğu) canlandıracağı ortaya çıktığı anda tartışmalar yerini başka bir boyuta taşımıştı.

Harry Potter kitaplarından yalnızca yılan formunu bildiğimiz Nagini’yi canlandırması için Asyalı bir oyuncu seçilmiş olması, ırkçılık tartışmalarını da beraberinde getirmişti. (Claudia Kim ile ilgili tartışmaların detaylarına isterseniz bu yazımızda ulaşabilirsiniz.) Bunun üzerine, Fantastik Canavarlar serisinde Nagini karakterine dair bu tartışmaların önünü kesmek adına ekibin geri adım atabileceğine dair teoriler ortaya atıldı.

Reddit kullanıcısı Paleoman12’nin bununla ilgili bir teorisi var: Grindelwald’ın Suçları filminde karşımıza çıkan Nagini’nin, aslında, Harry Potter kitaplarından bildiğimiz Nagini olmayabileceğine dair bir teori.

Filmi izledikten sonra hepimiz bir konuda hemfikir olabiliriz: Senaryoda Nagini’nin, aslında, Credence Barebone ile Arcanus Sirki’nden kaçıp onun gerçek kimliğini bulmasına yardım etmesi dışında hiçbir görünürlüğü yoktu. Hikayenin sonunda ise, Nagini’nin Grindelwald’la müttefik olmaya karar veren Credence ile gitmeyi reddetmiş olması, bu teorinin temelini oluşturuyor.

Teoriye göre; tüm bu olanlardan sonra Nagini, Albus Dumbledore’un yanına Hogwarts’a dönecek olan Newt ile birlikte yol alıyor. Hepimizin bildiği gibi, Nagini bir Maledictus ve kanında her daim bir canavara dönüşmesine sebep olan bir lanet taşıyor; yani, Harry Potter kitaplarından bildiğimiz yılan Nagini formuna.

Yine teoriye göre; Newt ya da Dumbledore Nagini’nin insan formunu yılan formundan ayırmayı başarabilir. Bu kanıya ise, birinci filmde Newt’ın Sudan’da tanıştığı Obscurial’ın içinden Obscurus’u çıkarabilmiş olmasından varılıyor; her ne kadar bu durum, küçük kızın trajik bir şekilde ölümüyle sonuçlanmış olsa da… Bununla birlikte, Newt’ın Obscurus’u, fantastik canavarları içinde taşıdığı büyülü çantasında taşıdığını biliyoruz. Peki, Newt bir Obscurus’u kişinin bedeninden çıkarabildiği gibi, bir Maledictus’a da aynı şeyi yapıp içindeki canavarı Nagini’den ayırabilir mi dersiniz?

Dumbledore’un Yardımı?

Ayrıca, Fantastik Canavarlar serisinde bu bahsedilen rotayı izleyecek olurlarsa, Nagini’yi bu lanetten kurtarmanın onun hayatına mal olması ihtimali oldukça yüksek. Öte yandan ise, Nagini bir Obscurial olmadığı için Newt’ın onu hayatta tutmakta başarılı olabilmesini ummuyoruz. Dumbledore gibi güçlü bir büyücünün yardımı tam da bu noktada gerekli olabilir.

İlk kez Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında karşılaştığımız Nagini hakkında bu zamana kadar pek bir şey bildiğimizi söyleyemeyiz. Bu durumda en fazla varsayımlardan söz edebiliriz. Diyelim ki; Voldemort Harry’yi öldürme girişimi başarısız olunca, kaçtığı Arnavutluk’ta karşılaştığı yılanlardan biri de Nagini idi. Ancak bu varsayım doğru olsa da, Fantastik Canavarlar serisine baktığımızda, Nagini’nin kökeninin oldukça farklı olduğunu ve bildiklerimize ters düştüğünü görebiliyoruz.

Peki Bu Doğru mu?

Nagini’nin Voldemort’un Arnavutluk’ta karşılaşacağı yılanlardan biri olacağı fikri doğru olsa da, Newt’ın onu içinde bulunduğu bu lanetten kurtaracağı teorisi sekteye uğramıyor. Belki, sonrasında, Nagini’nin içinden çıkarmayı başardığı yılan Newt’ın sihirli çantasından kaçmanın bir yolunu bulacak olabilir.

Her şey bir yana, kitaplardan tanıdığımız Nagini’nin Grindelwald’ın Suçları’nda tanıştığımız Claudia Kim karakteriyle uyuşmadığı aşikar. Voldemort’un sahibi olduğu bir hayvanı ve köleyi Asyalı bir oyuncunun canlandırmasına sinirlenen izleyicileri yatıştırmak adına, Nagini’nin kaderini değiştirecek bir geri adım atılma ihtimali oldukça makul görünüyor.

Siz ne dersiniz?

Teoriyle ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!


Sitemizdeki Diğer TEORİLER İçin Buraya Tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!