Gellert Grindelwald’un Obscurial Arayışı Ne Zaman Başladı?

Fantastik Canavarlar filmi bizlere üzerinde belki ikinci filme kadar belki de seri tamamladıktan çok sonra bile konuşmaya yetecek kadar konu ve bu konularla birlikte soru işaretleri getirdi. Grindelwald, Dumbledore, gerçek Graves ve Credence isimlerini telaffuz ederken, durup durup tekrar düşündük ve başka başka teoriler aklımızda dolanmaya başladı. Sizler için Türkçeleştirdiğimiz aşağıdaki teorinin sahibi ise Mugglenet editörü Amy. Grindelwald ve Obscurus’lar hakkındaki düşüncelerinizi başka bir noktaya taşımak için hazırsanız, hemen başlayalım.

Harry Potter ve Fantastik Canavarlar arasında çok fazla bağlantı olsa da, Fantastik Canavarlar jeneriğini görünce aniden başka bir Obscurial’i daha önce de gördüğümüzü fark ettim. O zaman bu şekilde adlandırılmasa da Ariana Dumbledore’un içindeki büyüsünü bastırması yüzünden ortaya çıkan kontrol edilemez öfkesi, inkar edilemez bir şekilde Fantastik Canavarlar’da gördüğümüz Obscurial tanımına benziyordu. Gellert Grindelwald’un Godric’s Hollow’da ve New York’ta geçirdiği zamanlar arasındaki bağlantı birkaç soruyu beraberinde getiriyor; Grindelwald’un Dumbledore ile yakınlaşmasının sebebi Ariana mıydı? Ariana’nın durumu, Grindelwald’a Obscurial’lerin bir silah olarak kullanılabileceğini mi gösterdi? Ve ne zamandır gücünü baskılayan çocukları aramaya başladı?

1899 yılında genç Grindelwald, o yazı Godric’s Hollow’da yaşayan teyzesinin yanında geçirirken Albus Dumbledore ile arkadaş olmuştu. Grindelwald, Ariana’nın durumunu biliyordu. Ariana’nın öldüğü gece, Aberforth, Grindelwald’un şunları söylediğini aktarıyor; Çoğunluğun İyiliği hareketi Ariana gibi çocukların kurtuluşunun başlangıcı olabilir.

“Benim, onun ve dahi abisinin önüne geçmeye çalışarak ne kadar aptal bir çocuk olduğumu söyledi… Anlamıyor muydum, dünyayı değiştirdiklerinde zavallı kız kardeşim saklanmak zorunda kalmayacaktı, ve büyücülerin saklandıkları yerden çıkmasına izin verecek Muggle’lara yerlerimizi öğreteceklerdi?

“Ve bir tartışma oldu… ben asamı çektim, o da kendininkini..”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

New York’a gittiğini gördüğümüz Grindelwald’un bu arayışını başlatan şey Ariana mıydı? Evet, Grindelgraves, Credence’a çok güçlü bir çocuğun etrafta olduğu kehanetinde bulunuyordu ancak Rowling’in de doğrulandığı ve benim de filmi ilk izleyişimden sonra kafamda durmadan düşündüğüm bir teori var; Grindelgraves yalan söylüyor. Aslında neyi aradığını tam olarak biliyordu. Bence Grindelwald, Godric’s Hollow’da olan şeyleri gördükten sonra, büyüsü bastırılmış bir çocuğun içindeki güç serbest bırakıldığı zaman ne kadar büyük bir gücün toplanabileceğini biliyordu.

Ariana’nın ölümünün üzerinden yirmi yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, Grindelwald, kuracağı düzen için Credence’ı kullanmayı denedi. Tüm bu süre içerisinde, Grindelwald Obscurus dedikodularını tüm dünya üzerinde takip etti mi? Godric’s Hollow’dan ayrılışı ile Amerika’da ortaya çıkışı arasında bir boşluk var. Neler olduğunu tam bilinmeyen seneler. Bana göre kesin olan bir şey var; Grindelwald, MACUSA’ya sadece kafasına öyle estiği için sızmadı. MACUSA’ya sızdı çünkü, başka bir Obscurus arayışında, MACUSA onu hedefine bir adım daha yaklaştırabilirdi. Ünlü ve saygı duyulan bir seherbazın yerine geçmek, uzunca bir süre boyunca sürekli çok özlü iksir hazırlayıp içmek gerçekten adanmışlık gerektirir ve tüm bunları neden, ne aradığını bilmeden yapsın? Grindelwald biliyordu. Ne aradığını gerçekten biliyordu; ta ki içindeki gücü bastıramayıp, kontrolü sağlayamadığında kötülük galip gelmesi ile saldırmaya ve birden cinayetler işlemeye başlayan masum görünüşlü bir çocuğun peşindeydi.

“Anlamıyor muydum, dünyayı değiştirdiklerinde zavallı kız kardeşim saklanmak zorunda kalmayacaktı.”

Hayır, tüm bunların böyle bir kızı özgürlüğüne kavuşturmayla ilgisi yok. İçlerindeki gücü daha fazla bastıramadıklarında, güçleri artık baskın gelip ortaya çıkmaya başladığında, onlardaki tüm gücü çekip, hiçbir yaşama şansı bırakmadan onları kendi düzeni için kullanmak gerçek amaç. Çoğunluğun İyiliği.

Şimdiye kadar okuduğumuz teorilerde, dikkatinizi çektiyse Ariana tüm konuların neredeyse içinde. Üstelik çoğunun hem fikir olduğu en önemli nokta, Grindelwald’un Ariana sayesinde böyle bir gücün kullanımı hakkında kafa yormaya başlaması. Serinin ilerleyen filmlerinin hangi gizemleri çözeceğini ya da bizi başka hangi sorular ile meşgul edeceği bilinmese de, Dumbledore ile Grindelwald’un Godric’s Hollow’da geçirdikleri süre içerisinde yaşananlardan daha çok bahsedeceğiz gibi.

Peki yukarıda okuduğunuz teori hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Grindelgraves ne aradığını biliyor muydu? Kehaneti yalan mıydı? Ya MACUSA’ya sızması? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Filme ve Harry Potter’a dair diğer teorilerimiz için buraya tıklayabilirsiniz!


Çoğunluğun İyiliği” adlı Grindelwald – Dumbledore düellosunu konu alan hayran yapımı kısa filmi hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir