Gümüş Maral Üzerine İlginç Bir Teori: Snape ve Lily’nin Patronusları Neden Aynıydı?

Harry Potter serisinin en çarpıcı detaylarından biri olan Gümüş Maral‘ı hepimiz biliyoruz. Peki Snape ve Lily‘nin neden aynı patronusa sahip olduklarını da biliyor muyuz? Bir Reddit kullanıcısı bu duruma hepimizin düşündüğünden farklı bir teoriyle yaklaşarak Lily ve Snape’in çocuklukları hakkında bambaşka noktalara değinmiş. Çok da iyi yapmış!

Patronus büyüsünün Harry Potter evrenindeki en kişiye özel büyülerden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Kişinin en mutlu anısının gücüyle yaratılan, Ruhemicileri püskürtmeye yarayan Expecto Patronum kelimelerinin söylenmesiyle yapılan bu büyüyü daha önce de detaylı olarak ele almıştık.

Harry‘nin Çatalboynuzlu Geyik‘i, Ron‘un Jack Russel Terrier‘i ve Hermione‘nin Su Samuru gibi pek çok Patronus’la ekranlarda ve kitaplarda defalarca karşılaşmış olsak da bir tanesini her zaman buruk duygularla hatırlayacağız: Gümüş Maral.

Gümüş Maral Snape

Hem Lily Evans Potter‘ın hem de Severus Snape’in patronusu olan Gümüş Maral, bugüne kadar hepimize Snape’in Lily’ye duyduğu sınırsız sevginin bir tezahürü olarak görünmüştü. Genel kanı Lily’ye aşık olan Snape’in patronusunun da onunkiyle aynı forma dönüştüğü biçimindeydi. Çünkü patronusun kişinin yaşadığı yoğun duygu değişimleri sonrası değişebileceğini biliyorduk. Bunun serideki örneği de Tonks‘un patronusunun Lupin’e aşık olduktan sonra bir Kurt’a dönüşmesiydi.

Fakat Oniknight adlı bir Reddit kullanıcısı Lily ve Snape’in aynı patronusa sahip olmalarıyla ilgili bambaşka bir teori ortaya atarak hepimizin aklını karıştırdı.

Bu teori hepimizin çok iyi bildiği bir sahneye, Snape ve Lily’nin ilk karşılaştığı ana dayanıyor. Bildiğiniz gibi Patronus kişinin en mutlu anını düşünerek üretebildiği bir büyü. Oniknight, Snape ile Lily’nin aynı patronusa sahip olmalarının aynı mutlu anıyı paylaşmalarından kaynakladığını ve bu anının da -tahmin edebileceğiniz gibi- ilk karşılaşma anları olduğunu öne sürmüş. Peki neden bu an?

Snape ve Lily Çocukluk

Bunun açıklaması ise hem Snape hem de Lily için ayrı ayrı yapılıyor. Lily‘nin en mutlu anının Snape ile karşılaştığı an olmasının sebebi, Muggle bir ailede doğmasından ötürü yaşadığı kimlik karmaşasının, ne olduğu sorusunun yanıtlanması. Kendisi gibi büyülü güçlere sahip bir başka çocukla karşılaşmak ve büyücülük dünyasının kapılarının önünde açılması bu anı Lily için en mutlu an yapmış olabilir.

Snape‘e gelecek olursak, ailesinden sevgi ve ilgi görmeyen bir çocuğun kendisiyle ilgilenen ve kendisini önemseyen biriyle tanıştığı andan daha umut ve mutluluk dolu bir an olabilir mi? Hayatının geri kalanında da itilip kakılan ve sonrasında Ölüm Yiyen saflarına geçmek zorunda kalan Snape’in, hayatında önemsediği neredeyse tek insan olan Lily’le tanıştığı anı en mutlu anısı olarak hatırlaması epeyce olası görünüyor.

Elbette eğer bu teoriyi kabul edecek olursak Lily’nin de hayatının geri kalanında daha mutlu bir an yaşamamış olduğunu varsaymamız gerekiyor. Bu teori Snape açısından oldukça akla yatkın olsa da James’e aşık olup onunla evlenen ve -ne tesadüftür ki- patronusu da James’in Çatalboynuzlu Geyiğinin dişisi olan Lily açısından biraz şüpheli görünüyor. Tabii Lily’ye aşık olan James’in patronusunun değişerek Çatalboynuzlu Geyik’e dönmediğini kanıtlamak da pek mümkün görünmüyor.

Yılan hikayesine dönüp biraz kafa yakmaya başlayan bu Gümüş Maral meselesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten de Snape ve Lily aynı mutlu anıyı paylaştıkları için aynı patronusa mı sahipler, yoksa Snape’in patronusu Lily’ye olan sevgisinden ötürü mü Gümüş Maral şeklini aldı?

snape-lily

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
23 Yorum