Öldüren Lanet Aslında Hastalıkları Yok Eden Gayet İyi Niyetli Bir Büyü müydü?

voldemort_avada_kedavra

Gün geçmiyor ki yeni bir teoriyle karşınıza çıkmayalım. Ancak bu seferki teorinin sizi şöyle bir sarsması oldukça muhtemel zira Muggle dünyası ile Büyücülük dünyası arasındaki ilişkiye bakış açınızı komple değiştirecek nitelikte bir teoriyle karşı karşıyasınız! Acaba Öldüren Lanet geçmişte çok iyi niyetli bir büyü müydü?

Teoriyi ortaya atanlar Reddit kullanıcıları divsky ve jodatoufin. Kemerlerinizi bağlayıp koltuğunuzu dik konuma getirin sevgili Potterheadler ve kendinizi bu teorinin derinliklerine bırakın!

Uzunca bir süredir, Öldüren Lanet’in, büyücülerin şapkadan tavşan çıkarma gibi numaraları gerçekleştirirken söyledikleri “Abracadabra!” ile olan benzerliği kabul edilmiş durumda.  Avada Kedavra, hiçbir anlamı olmayan bir Muggle kelimesiyle olan benzerliğinden ötürü oldukça eşsiz ve pek çok teorisyenin işaret ettiği üzere, Latin kökenli bir kelime.  (J.K. Rowling’in kendisini bu benzerliğin en baştan bilerek yapıldığını 2004’te söylemişti.) Bu, vakti zamanında eski Mugglelar ve Büyücüler arasında geçen, 1694 yılında Uluslararası Gizlilik Nizamnamesi uygulamaya koyulana dek Büyücüler’in Mugglelar üzerinde Öldüren Lanet’i kullandığı döneme denk gelen bela dolu bir tarihi işaret ediyor olabilir. Zaman içerisinde büyücü fikri peri masallarına ve folklore karışırken, dondurucu kelimeler ve onlarla gelen dehşet öylesine yerleşmişti ki, sonunda o kelimeler bugün de sıklıkla duyduğumuz “Abracadabra”ya indirgendi.

f5d625a0-4434-0133-0a58-0e76e5725d9d

Ancak teori burada sona ermiyor. Bir başka Reddit kullanıcısı canvaverbalist farklı bir fikirle karşımıza çıkıyor: Avada Kedavra esasen öldürme amaçlı değil iyileştirme amaçlı bir büyü olabilir. “Abracadabra” kelimesi Aramiceden türetilmiş ve “yok edilsin” anlamına gelmekte. Canvaverbalist bunu bir adım daha ileriye taşıyor ve en başta lanetin insanların kendisini değil, bakteri ve virüsleri öldürmeyi amaçladığını söylüyor. Tekrar ve tekrar vurgulandığı üzere Avada Kedavra’nın gücü onun kullanım niyetinden geliyor ve büyücüler onun öldürme yeteneğini fark ettiğinde büyü, kullanımının engellenmesi için Affedilmez olarak belirleniyor.

Reddit kullanıcısı aalamb kitapların bile bu iddiayı destekleyebileceğini söylüyor. Deli-Göz Moody (aslında Barty Crouch Jr.) lanetin ardındaki niyetin gerekli olduğunu, çocuklara kendisinin üzerine laneti kullanmayı deneyebileceklerini ancak “bir burun kanamasından öte bir şey olmayacağını” söyleyerek açıklıyor. Üstelik işler daha da karışıyor: Huffington Post “Abracadabra” kelimesinin kökenini, 3. yüzyılda yaşamış Romalı bir doktor olan ve o kelimeyi iyileştirme özellikleri için kullanan Quintus Serenus Sammonicus’a kadar takip ederek gün yüzüne çıkardı. Anlaşılan hıyarcıklı vebanın tedavisine yardımcı olduğu düşünülüyormuş.

Bu enteresan ayrıca tarihsel ve kurgusal olarak da desteklenen teori, eğer cadılar ve büyücüler Avada Kedavra’yı bir iyileştirme büyüsü olarak öğrenirler ve onu yalnızca iyi niyetle kullanırlarsa, büyünün güçlü bir tedavi olabileceğini gösteriyor.

Son derece ilginç ve bilgilendirici bir teorinin daha sonuna geldik. Umarız Harry ve dostları “yeni büyücü nesli”ne bu büyüyü iyi niyetle kullanmanın yolunu öğretmeyi başarırlar da fedakar, vefakar ve cefakar Madam Pomfrey hak ettiği emeklilik hayatını yaşar. Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin, bir sonraki teoriye dek hoşçakalın!

Öldüren Lanet hakkında daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz!

olduren-lanet-gifi

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
4 Yorum