Ayın Canavarı: Garkenez / Grindylow

garkenez-fc-ust

Sitemize özel çizilen temsili Garkenez. Çizim: Berra Sözeri

Garkenez / Grindylow

S.B.S.: XX

Ayın Canavarı köşemizde bu ay, karanlık sulara dalıyoruz! Nefesinizi tutun!

Evet sevgili Fantastik Canavarlar takipçileri, bu yazımızda Üçbüyücü Turnuvası’nda tanıştığımız ve yüreğimizi ağzımıza getiren o küçük, tuhaf yaratıklardan, yani garkenezlerden bahsedeceğiz. Garkenezler hastalıklı yeşil bir renge, yassı bir yüze, uzun, sıska parmaklara ve küçük sivri boynuzlara sahip bir çeşit su iblisi ve karanlık yaratıklardır. Bu küçük haylazlarla ilk defa Remus Lupin’in 1993 yılındaki 3. Sınıf Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde tanışmıştık. Zira Lupin derste incelemek için bir adet garkenez istemişti. Kendisi acı bir şekilde görevinden istifa ettiğinde, bu garkenezi de arkasında bırakıp okuldan gitmişti.

Bir yıl sonra, 94-95 yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘nda düzenlenen Üçbüyücü Turnuvası‘nda, Karagöl’de yarışan öğrencilere saldırmışlardı. Hatırlarsanız Fleur Delacour‘un görevden çekilmesine sebep olmuş, sonra da Harry’e ecel terleri döktürmüşlerdi. Bu yaratıkların cadı, büyücü ya da Muggle demeden herkese saldırdıkları gözlemlenmiştir. Onları yalnızca deniz halkı evcilleştirebilmiştir. Genelde balık ve alg yiyen bu yaratıkların bazen de “insan” yedikleri görülmüştür. (Kötü garkenez!) Zaten karanlık yaratık olarak sınıflandırılma sebepleri de budur.

Yine de bunca kötü özelliğinde rağmen Sihir Bakanlığı tarafından yalnızca XX olarak derecelendirilmişlerdir. Bunun nedeni de en nihayetinde evcilleştirilebilir olmalarıdır. İngiltere göllerinin dibindeki ot yataklarında yaşayan bu yaratıklar söylentilere göre göl kenarında dolaşan çocukları yakalayıp, onları boğmak için dibe çekmektedirler. Ellerinden kurtulmanın tek yolu ise, sizi sıkı sıkı saran bu yaratıkların elinden bir şekilde kaçmanızdır. Bu iş için en uygun büyü ayırma büyüsü’dür. Çünkü bu büyü su altında yapıldığında etrafınıza kaynar su dalgaları yayar.

Garkenezler filmlerde hastalıklı yeşil olarak değil bej renginde, boynuzları olmayan ve dokungaçlara sahip bir yaratık olarak perdeye aktarılmıştır. Şu tatil sezonunda yüzen okurlarımızı şimdiden uyarmış olalım.

garkenez-fc

Çizim: Berra Sözeri

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir