Fantastik Canavarlar Filmini Sınıfta Bırakan 7 Madde

fantastik-canavarlar-karakterler

Fantastik Canavarlar‘ın etkisinden yeni yeni kurtulup, ikinci filmi sabırsızlıkla beklediğimiz ve serinin kalanı ile ilgili ipuçları bulmaya çalıştığımız şu günlerde, Mugglenet editörlerinden hpboy13, filmin notunu kırdığı maddeleri -eh, biraz da acımasızca- sıfırcı hoca edası ile anlattı, bize de sizler için çevirmek kaldı. Yalnız siz bu eleştiriyi okumadan söyleyelim, elçiye zeval olmaz!

Fantastik Canavarlar ile olan balayımızı tamamladığımız şu günlerde filmin mükemmel denecek kadar güzel olmadığını artık söyleyebiliriz diye düşünüyoruz. Bir filmi iyi yapan harika efektler, cana yakın karakterler ve diğer her şeyi içinde barındırıyor aslında Fantastik Canavarlar. Filmi iki kere izledikten ve senaryo metnini okuduktan sonra bunları kaleme almak için iki hafta bekledim. Gelecek filmlerin konusunu, çevreden gelen tüm övgüler ve eleştirilerden sonra, kendi kanaatimi de ekleyerek, bir not vermem gerektiğini düşündüm. Ve işte kararım; A’dan F’ye kadar giden skala üzerinden “B” veriyorum. Bu büyülü evren söz konusu olduğunda, beklentilerim her zaman notun “A+” olması şeklinde. İşte filme “B” verdiren, puan kırdığım 7 nokta.

MACUSA_Fantastic_Beasts_CC_Trailer

7. Amerikan Büyücü Topluluğu

Aslında buradaki notu Pottermore yüzünden kırıyorum, filme yansıyan ve J.K. Rowling’in filmde olmasını istediği büyücü topluluğu, Pottermore’dan çok daha iyi. Öte yandan “No-Maj” lafına da pek alışamadım, ne kadar sesli söylersem söyleyeyim garip duruyor. MACUSA ile ilgili başka bir nokta; İngiltere Sihir Bakanlığı bina içindeki evrak gönderme işini kağıttan uçaklar ile çözerken, MACUSA kağıttan sıçanlar kullanıyor. Sıçan! Ne kadar yaratıcı!

Senaryo metni Sahne 41’de Tina, Newt’i kastederek; “Ulusal Gizlilik Yasasını ciddi şekilde ihlal etti,” diyor. İlk defa Ulusal bir yasayı duyuyoruz. Uluslararası olanı duymuştuk ama ulusal da ne oluyor? Bu durum Amerika’nın kendi büyücü yasaları olmasından ( ki öyleyse daha fazla bilgi sahibi olmamız lazım) ya da Rowling’in senaryoda hata yapmasından kaynaklanıyor olabilir.

Büyücü dünyasını tüm dertlerinden bir anda kurtaran MACUSA başkanı da çok makul değil. Tina’ya nasıl davrandığını bir hatırlayın; önce, “Meşgulüz, hemen dışarı” deyip ileriki günlerde, “Neden daha önce söylemedin?” diyordu. Daha fenasını hatırlatayım isterseniz; Uluslararası Büyücü Kongresinde, sahne 59’da, büyücü dünyasını ifşa olma tehlikesi ile karşı karşıya getirdikleri söylenince, “Gellert Grindelwald’u ellerinden kaçıranlardan ders alacak değilim,” diyordu. Tam da diplomatlara yakışır bir hava değil mi?

ezra-miller-credence-2

6. Tam Pişmemiş Credence Hikayesi

Mary Lou’nun çocuğunun kaçamak bakışları ve garip halleri, bizlere geçmişi hakkında çok bilgi verir gibi değil ve karakter aslında “o kadar karanlık bir geçmiş ki zor anlarsınız” tarzı ile tam da David Yates tarzında. Bu sebeple Sahne 86’da, Mary Lou evde asayı bulduğu zaman ne olacağı ya da ne olduğu ile hiç ilgilenmedim. Senaryo metnine göre tamamen oyuncak bir asa olduğu halde, filmde bu açıklama tam verilmedi, sadece küçük kız “oyuncak” dedi. Yani o küçük kızın oyuncak bir asası varsa ne olmuş?

burnuk

5. Unutulan Büyü

Filmin neredeyse yarısına, sahne 50’ye kadar, Newt, Burnuk’u tekrar yakalayabilmek için, “Accio”, yani çağırma büyüsünü kullanmadı. Tamam, Burnuk peşinde koşan Newt’in içine düştüğü hallere güldük ama Burnuk’u büyü ile kolayca ele geçirebilecekken neden bu yolu seçmediğini açıklayan tek bir makul sebep film esnasında verilmedi.

“Accio” kullanılmayan başka bir sahne daha; Sahne 91’de, o kocaman yaratığı demliğin içine hapsetmek için, üç büyücü de bir hamam böceğinin peşine düşüyor ve hiçbiri de “Accio” demeyi akıl etmiyor. Kötü değil mi? Sanırım, büyücü olduklarını unuttular.

İşte Newt ve takım arkadaşları hakkındaki en büyük şikayetim de bu; büyücü oldukları akıllarına gelmiyor. (No-Maj dostumuz hariç) Özellikle hepsinin yetişkin olduğu ve neredeyse yarım ömürlerini büyü yaparak geçirdikleri düşünülürse hepsi Hogwarts’taki ilk yılında “ama hiç tahta yok” diye ağlayan yeni yetme Hermione gibiydiler.

newt_case

4. Sahipsiz Valiz

Sahne 54’te, Newt ve Jacob valizin içine giriyor. Central Park’ta buzun orta yerine valizi bir başına bırakarak, ta ki Tina gelip onu alıncaya kadar valiz öylece duruyor. Buradaki amaç ne? Valiz bu kadar önemli ise, içine girmeden önce gizli bir kenara neden çekilmiyorlar? Yani bu durum iki şekilde açıklanabilir; ya Newt gerçekten çok saf ya da senaryoda bir sıkıntı var.

empire-thunderbird

3. Mucizevi Yardım

Bu hareketi açıklamak için mucizevi değil ilahi yardım demek lazım. Sahne 117 ve 120’de, Thunderbird yaradılışındaki sihrini kullanarak, şehirdekilerin yaşananları unutmasını sağlamak için göklere çıkıp, iksiri yağmura karıştırıyor. Tüm olanları unutturmak için müthiş bir yol gibi görünüyor değil mi? Bence değil. Bu kadarcık iksir nasıl oldu da zararsız içilebilir suyu, insanları bu denli etkileyen bir şeye çevirdi? Bu kadar güçlü ise neden hiçbir büyücü etkilenmedi? Olanları bize açıklayabilecek Dumbledore nerede?

grindelwald-fc-tanitim

2. Revelio

Sahne 116’da, Newt, Grindelwald’un foyasını ortaya çıkarmak için bu büyüyü kullanıyor, bir dakika, neler oluyor? Harry Potter serisinden bildiğimiz kadarıyla, çok özlü iksirin etkisi zaman içerisinde kayboluyordu. (Hatırlayın; Dumbledore, Moody’nin Crouch’a dönüşünü beklemişti) O zaman Grindelwald çok özlü iksir kullanmış olmamalı. Bir röportajda yapımcı David Heyman, bunun Çok Özlü İksir olduğunu söylemişti. Umarım Rowling bunu düzeltir çünkü şu an onun dediklerine inanmaya ihtiyacımız var.

Çok Özlü İksir olmadığını bir an için düşünelim. Peki o zaman Grindelwald ne kullandı? İnsan dönüşümü? Başka bir şey? Eğer bu sadece Grindelwald seviyesinde bir büyücü tarafından yapılabilecek bir büyü ise, okuldan atılmış Newt’in bunu öğrenme şansı da olmamalı değil mi? Diğer taraftan, tüm büyülü aldatmacaların ve iksirlerin etkisi “Revelio” ile ortadan kaldırabiliyorsa, neden Harry Potter serisinde hiç karşımıza çıkmadı? Şöyle bir bakınca, Rowling’in açıklama getirmesi gereken ve beni ikna etmesi gereken çok fazla şey var.

Grindelwald’un maskesinin düşmesini gerektiren çok önemli bir sebep daha var; Johnny Depp. Filmdeki kısacık görüntüsü bile çok korkunçtu ve bir an için Grindelwald’un gerçekten oynaması gerekenin Collin Farrell olduğunu düşündürttü. Yok, ben buna katlanamayacağım.

graves-macusa-fc

1. Ölüm Çemberi

Filmin en kötü sahnesi Newt ve Tina’nın, Graves tarafından ölüme mahkum edildikleri ve ölüm çemberine götürüldükleri andı. Bu da çok mantıklı gelmiyor bana. Olası sebepler yüzünden ölüme mahkum edilmeleri hakkında ya da bu cezayı gerektirecek ne yaptıkları konusunda daha önceden bir malumatımız olmadığı için, Graves’in bu kararı da garipti. (Imperius Laneti böyle bir cezayı gerektirebilir ya da Amerikalı seherbazlar çok barbar) Büyücüler birini anında (bildiğimiz kadarıyla) ve acısız olarak öldürmek için başka bir seçeneğe sahipler; Avada Kedavra. Böyle bir yöntem varken, bu garip havuz niye? İşin şanından mı?

Fantastik Canavarlar’a kötü bir film demiyorum ama içime sinmeyen şeyleri söylemezsem de olmadı. Uzun vadede bakıldığı zaman bazı Harry Potter filmlerinden iyi olduğu bile söylenebilir. Serinin ilerleyen filmlerinde Rowling’in daha iyi işler yapacağından eminim.

Çok acımasız bir yazı mı oldu yoksa editörün haklı olduğu taraflar var mı? Filme sizin notunuz ne olurdu? Notu bol ya da sıfırcı bir eleştirmen misiniz? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Fantastik Canavarlar’a dair sitemizde bulunan diğer eleştiriler için buraya tıklayabilirsiniz!

30 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir