Haftanın Büyüsü: Petrificus Totalus

Petrificus Totalus Neville e1479738884688

Merhaba sevgili takipçilerimiz, uzun zamandır beklediğimiz Fantastik Canavarlar filminin çıkmasıyla geçtiğimiz hafta hepimiz için oldukça heyecanlı bir hafta oldu. Yeni bir seri hakkında oldukça mutlu ve heyecanlı olsak da, asıl her şeyin başladığı Harry Potter serisiyle tanıştığımız büyüleri unutmuyoruz ve bu haftaki büyümüzü hep beraber yine inceliyoruz. Bu hafta sırada Petrificus Totalus var! Lafı oldukça uzattık zaten, daha fazla beklemeden incelememize giriş yapalım, ne dersiniz?

Beden Kilitlenmesi Büyüsü ya da Beden Donduran Büyü olarak da bildiğimiz Petrificus Totalus, büyünün hedefi olan kişinin felç benzeri bir hale girmesine neden olur ve düellolarda oldukça sıklıkla kullanılır. Vindictus Viridian isimli büyücünün Lanetler ve Karşı Lanetler isimli kitabında bu büyüye rastlayabiliriz.

Petrificus Totalus büyüsünün yapılmasıyla hedef olan kişinin kolları ve bacakları aniden birleşir ve hedef bir tahta kadar hareketsiz bir şekilde yere düşer. Ancak, felç durumunda olsa da kişinin duyma, hissetme, görme ve düşünme yetileri hala düzgün bir şekilde çalışır durumda olur.

latest?cb=20161007222911

Peki bu büyüyü kimler kullandı ve kimlerin üzerinde kullandı, biliyor muyuz? Haydi birlikte bir göz gezdirelim!

  • Sirius Black, gençliğinde Severus Snape’in üzerinde bu büyüyü kullanmıştı. Tam zamanını bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var, bu da büyünün Snape’e sataşmak amaçlı yapıldığı.
  • Hermione Granger, 1992’de Harry Potter ve Ron Weasley ile Felsefe Taşı’nın çalınmasını engellemek amacıyla yatakhanelerden çıkmaya çalışırken kendilerini engellemeye çalışan Neville Longbottom’ın üzerinde Petrificus Totalus’u kullanmıştı. Aynı zamanda Hermione 1997’de, yani Ölüm Yadigârları’nda, kafede çıkan çatışma sırasında Antonin Dolohov’un üzerinde de aynı büyüyü kullandı.
  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda, Esrar Dairesi Savaşı sırasında Harry Potter, Jugson ve Antonin Dolohov üzerinde bu büyüyü kullanmıştı. Harry ayrıca 1997’de Albus Dumbledore ile mağarada Hortkuluk arayışında iken İnferi’lerin üzerinde bu büyüyü kullandı. Astronomi Kulesi Savaşı’nda da kaçarken Yaxley, Harry’nin asasından çıkan Petrificus Totalus büyüsüne maruz kalmıştı.
  • Neville Longbottom da, Harry gibi, Esrar Dairesi Savaşı sırasında bir Ölüm Yiyen üzerinde Petrificus Totalus’u kullandı, ancak hangi Ölüm Yiyen olduğunu bilemiyoruz.
  • Lord Voldemort, Hogwarts Savaşı sırasında Seçmen Şapka’yı Neville’in kafasının üzerine yerleştirip yakmak için Neville’in üzerinde Petrificus Totalus kullandı. Neville bu büyüden çok çekti anladığımız kadarıyla!

Dumbledore filmlerde Harry’nin üzerinde bu büyüyü kullandığında – ancak sözsüz ve asasız bir şekilde – Dumbledore ölünce büyünün etkisinin kalktığını görüyoruz, böylece de etkisinin, büyüyü yapan kişi ölene kadar devam edebildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, yine filmlerde, sadece Hermione Neville’e ve Draco da trende Harry’ye bu büyüyü yaptığında kurbanın kollarının ve bacaklarının birleştiğini görüyoruz, diğer bütün kullanımlarında kurbanlar oldukları gibi sadece hareketsiz, felçli bir durumda kalıyor.

latest?cb=20161007213507

Tarihi

Vindictus Viridian isimli büyücünün Lanetler ve Karşı Lanetler isimli kitabında bu büyüyü görebiliyor olmamızın dışında ne yazık ki Petrificus Totalus büyüsünün tarihi hakkında bir bilgimiz bulunmamakta.

Etimoloji

Petrificus Totalus büyüsünün kökenlerinin Latince olan “petra” – yani “kaya” – ve “totus” – yani “tamamen” – kelimelerinden geldiği düşünülmektedir. Ayrıca “Petrificus” kelimesinin, İngilizce bir kelime olan ve “taş kesmek, donakalmak” anlamlarına gelen “petrify”dan geldiğini de düşünebiliriz. Böylece büyünün tam olarak çevirisi de “tamamen taş kesmek” olarak görülebilir.

Böylece bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız bu incelememizi de beğenmişsinizdir! Haftaya hangi büyüyü bu köşemizde görmek istediğinizi ve diğer yorumlarını bizlerle paylaşmayı unutmayın diyoruz ve haftaya yine görüşmeyi umuyoruz!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir