“Harry Potter” Serisinde Dumbledore’u En İyi Hangi Aktör Canlandırdı? İşte Çok Tartışmalı Bir Sıralama

Harry Potter Filmlerinde Dumbledore'u En İyiden Kötüye Canlandıran 3 Aktör

Michael Gambon, Jude Law ve Richard Harris arasında Harry Potter serisindeki en iyi Albus Dumbledore hangisiydi? Gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım!

Harry Potter evreni düşünüldüğünde akla gelen ilk isimlerden biri Profesör Albus Dumbledore olacaktır. Kendisi, Gandalf ile birlikte son 30 yılın en sevilen büyücüleri arasında yer alıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun müdürü olan Albus Dumbledore, yedi Harry Potter kitabı boyunca serideki en karmaşık karakterlerden biriydi. Okuyucular Dumbledore’un geçmişi hakkında pek çok sırrı öğrense de, bazı sorular seri tamamlandığında da gizemini korumaya devam etti. Sadece kitaplarda değil, Dumbledore’u film uyarlamalarında da doğru şekilde canlandırmak da bir o kadar önemliydi. Filmler hem narin hem de güçlü olabilen önemli bir mentor karakterine ihtiyaç duyuyordu.

İrlandalı aktör Richard Harris, Christopher Columbus’un Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde rol için seçildi. Ancak ne yazık ki Sırlar Odası filminin çekimleri tamamlandıktan sonra trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Ardından bir sonraki filmde Hogwarts Müdürü olarak Michael Gambon oynadı ve seri tamamlana kadar rolün sahibi oldu. Ancak maalesef o da bu yıl hayatını kaybetti ve Harry Potter serisine ikonik bir şekilde canlandırdığı performansıyla unutulmaz bir iz bıraktı.

2016’da başlayan Fantastik Canavarlar adlı öncül film serisi, genç bir Dumbledore’u tanıtmaya karar verdi ve Jude Law 2018 yılında vizyona giren Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminde ilk kez göründü. Ancak Dumbledore’un beyaz perdedeki maceraları geçen yıl itibarıyla durağanlaştı. Üçüncü Fantastic Beasts filmi gişede istenilen performansı gösteremeyince Warner Bors. seriyi belirsiz bir süreliğine rafa kaldırdı. Fakat yine de bu aktörün son kez görüneceği anlamına gelmiyor. Çünkü geçen nisan ayında ortaya çıktığı üzere şu anda resmi olarak J.K. Rowling’in yapımcı olarak yer aldığı 7 sezonluk bir Harry Potter televizyon dizisi geliştiriliyor.

Şimdilik bu rolü canlandırdığını bildiğimiz üçü de Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore olarak bilinen karmaşık bir mentor, arkadaş, gizem ve ikonun farklı yönlerini gösterdi.

İşte Kötüden İyiye Harry Potter Filmlerindeki Albus Dumbledore Peformansları

3. Jude Law

jude law albus dumbledore

Jude Law’un son sırada yer alması kendi suçu değil. Aktörün Dumbledore versiyonunda yanlış bir şey olmasa da Law ne yazık ki üçlü arasında en zayıf senaryolu filmlerde oynama şanssızlığına sahipti.

Harry Potter kitapları Dumbledore’un kötü büyücü Gellert Grindelwald ile olan ilişkisinin karmaşık arka planına dair ipuçları verdiği için Fantastik Canavarlar serisinde yer alacağı açıklandığında hayranlar Dumbledore’un geri dönme olasılığı konusunda heyecanlanmıştı. Aradan geçen yıllarda Rowling bu ilişkinin romantik olduğunu açıkladı. Ne yazık ki Grindelwald’ın Suçları’nda bundan neredeyse hiç bahsedilmiyor ve Law, Johnny Depp ile çok az sahneyi paylaşıyor. Kendisine tanıtımlarda gösterilen sahnelerden çok daha azı verilmişti ve bu hayranlar arasında hayal kırıklığı yarattı.

Son olarak filmin Dumbledore ailesinin geçmişini yeniden yazması özellikle başarısız oldu. Özellikle de Law’un kendisi buna tepki vermek için ekranda neredeyse hiç gözükmedi. Son film her ne kadar Dumbledore odaklı gibi gözükse de ne yazık ki burada da istenilen performans sergilenemedi.

2. Richard Harris

Richard Harris Albus Dumbledore

Richard Harris’ın ölümü sinema dünyası için bir trajediydi, özellikle son yıllarında ne kadar aktif olduğu düşünüldüğünde. Harris, 1967 müzikal film Camelot’ta Kral Arthur ve Clint Eastwood’un sevilen western filmi Unforgiven’da “İngiliz Bob” gibi ikonik rollerde oynamıştı ama Büyücülük Dünyası serisindeki rolünün de hakkını fazlasıyla verdi.

Richard Harris ilk iki Harry Potter filminin tonuna mükemmel bir şekilde uyuyordu. Sonraki filmler tonlama olarak çok daha karanlık olsa da, ilk iki bölüm nispeten hafif aile filmleri tadındaydı. Daha çok karakterlerle aynı yaşta olan izleyicilere yöneliktiler ve Dumbledore’un sıcak olması gerekiyordu. Harris, açıklayıcı sahneleri ilginç kılmaya yardımcı olurken, daha sonra ortaya çıkacak karanlığı ima etmeden karmaşık bir karakter yarattı.

1. Michael Gambon

Michael Gambon Yaşamını Yitirdi

Rolü geliştirmek için açıkça en fazla zaman verilen oyuncu Michael Gambon’dı. Fakat buna rağmen kendisi Dumbledore’u gerçek anlamda özümsemişti. Beş filmlik performansı boyunca karakter içindeki karmaşıklığı iyi bir şekilde yansıttı ve ilişkisinin zamanla nasıl değiştiğini gösterdi. Daniel Radcliffe büyüdükçe, Harry neşeli müdürün yıllar öncesinden bazı şeyleri planladığını ve geçmişini neredeyse tüm diğer karakterlerden gizlediğini fark etti. Harry öğretmenine hem hayranlık duymaya hem de onu daha fazla sorgulamaya başladı. Melez Prens’le birlikte yasını tutmak zorunda kaldı. Radcliffe’in bir aktör olarak artan olgunluğu Gambon’la paylaştığı her sahnede kendini belli ediyor.

Gambon Melez Prens’i duygusal kılan asıl unsurdu. Kitapları okuyanlar bunun olacağını açıkça bilseler de, böylesine tutarlı bir karakteri kaybetmek sonraki filmleri daha da çorak ve olgun hale getirmeye yardımcı oldu. Ayrıca Dumbledore’un en ikonik sahnelerinden bazılarına hayat verdi. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Lord Voldemort’la (Ralph Fiennes) olan savaşı heyecan vericiydi ve Gambon Melez Prens’in flashback’lerinde ilişkilerinin nasıl başladığını gösterdi.

Peki sizce bu üçlü arasında iyiden kötüye doğru bir sıralama yapılsa nasıl olurdu? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve Fantastik Canavarlar’ı Google Haberler’den takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: Collider

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir