“Harry Potter ve Lanetli Çocuk” İçin 8 Müthiş Hayran Teorisi

l-r_Harry_Potter_(Jamie_Parker),_Albus_Potter_(Sam_Clemmett),_Ginny_Potter_(Poppy_Miller)-large_trans++P642x9a4zXQRkyaVdo3I2TWirqIBi3L-jQ5m0Ctq1mo

Büyük bir heyecanla beklenen Harry Potter ve Lanet Çocuk oyununun üstü kapalı bir özetinin ve resmi posterinin yayımlanmasından bu yana tam 7 ay geçti. Bu sürede kendini adamış hayranlar kendi seçmen şapkalarını aldılar ve Harry Potter zincirinin son halkası için hayran teorileri ürettiler.

Yayımlanan özet ve posterden birkaç tane işaret yakalamıştık: Oyun Harry’nin en küçük oğlu Albus ve onun aile mirası üstünde şekilleniyor ve tema olarak ev, aile ve aile mirası gibi konuları içeriyor.

Ancak 7 kitap, 8 film ve J.K. Rowling’den gelen ip uçları hayranların aklında pek çok fikir uyandırdı. İşte karşınızda hayranlar tarafından olması beklenen 8 şey.

Uyarı: Kitaplardan ve filmlerden bol miktarda spoiler içerir.

l-r_Ron_Weasley_(Paul_Thornley),_Hermione_Granger_(Noma_Dumezweni),_Rose_Granger-Weasley_(Cherrelle_Skeete)-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwanvEx60GDKHt8thW94NfqQ

 1. Albus, Slytherin’e Seçilecek

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda bu bize biraz çıtlatılmıştı. Albus, Hogwarts Ekspresi’ne ilk kez bineceği zaman onun Slytherin’e seçilme korkusu olduğunu görmüştük.

Harry “karanlık büyücüleriyle” ünlü binaya seçilmek istememişken oğlunun o binaya seçilmesi oldukça garip olurdu. Ailenin geri kalanından farklı bir binaya seçilmek her daim Hogwarts öğrencileri için bir sorun olmuştur ve oyunun konusuna bakarsak istenmeyen miras konusuyla uyum sağladığını görebiliriz.

Yeni oyuncu fotoğraflarında Albus bina renklerini saklayan kocaman bir cübbe içinde görülüyor – belki de yazarlar bizi ters köşe yapmaya çalışıyorlardır.

2.  Albus, Malfoy’un Oğluyla Arkadaş Olacak

PotterTrio-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ_vEN7c6bHu2jJnT8

Ölüm Yadigarları’nın son kısmında trene ilk kez binen tek kişi Albus değildi; Malfoy’un oğlu Scorpius da ona eşlik etmişti.

Rowling’in ilk Potter romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda, Malfoy’un Harry’yi onlara karşı döndürmeye çalışması dışında hikaye Harry, Ron ve Hermione’nin arasında kurulan benzersiz arkadaşlık etrafında dönüyordu. Böylelikle Rowling, romanlar boyunca ortaya çıkan bir mesajı da vermiş oluyordu: İnsanları aile geçmişlerine, binalarına ya da görünüşlerine göre yargılamamak.

Albus ve Rose (Ron ve Hermione’nin aynı yıl okula başlayan kızları) ailelerinin ön yargılarının ötesinden bakıp Scorpius’u kendi üçlü gruplarının bir üyesi yapmaları muazzam bir dönüşüm olurdu. Ayrıca, sizce de Scorpius yayınlanan fotoğraflarda ailesiyle birlikte huzursuz görünmüyor mu?

3. Albus Diriltme Taşı’nı Keşfedecek

cursedchild-large-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ_vEN7c6bHu2jJnT8

Okul günlerinin sonuna yaklaşırken Harry, Ölüm Yadigarları’ndan biri olan ve Dumbledore’dan miras kalan bir snitch içerisine gizlenmiş Diriltme Taşı’nı keşfetmişti.

Saklı bir şekilde tutulması gereken tehlikeli bir obje olarak gördüğü için Harry taşı bilinçli olarak Yasak Orman’da bırakmıştı.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un resmi posterindeki bir snitch içerisine saklanmış insan figüründen yola çıkarak hayranlar, taşın büyük ihtimalle aynı babasının yaptığı gibi Hogwarts’ta keşfe çıkan Albus tarafından yeniden keşfedileceğine inanıyorlar.

4. Lanetli Çocuk Aslında Albus Değil

Harry’nin ve Albus’un hikayelerinin ortak bir paydada buluşmasının tek yolu Lanetli Çocuk’un gizeminden geçiyor. Bilindiği üzere, Harry Potter kitaplarının başlıkları oldukça spesifiktir: Harry ve okuyucu için yeni olan ve “ve..”den sonra gelen bir kişi ya da bir şey. Biz Felsefe Taşı’nın, Sırlar Odası’nın, Azkaban Tutsağı’nın, Ateş Kadehi’nin, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın, Melez Prensin ya da Ölüm Yadigarları’nın kim ya da ne olduğunu kitaplarda birkaç bölüm ilerledikten sonra öğreniyorduk.

Gizem bir insana bağlı olduğunda en sona kadar çözülemeden kalıyor. Örneğin, Sirius’un Azkaban Tutsağı olduğunu kitabın başlarında öğrenmemize rağmen onun Harry’nin tarafında olduğunu ancak kitabın final anında öğrenmiştik. Benzer şekilde, Snape Melez Prens olduğunu sadece kitabın doruk noktasındayken ortaya çıkarmıştı. Yani baş roldeki Albus’un Lanetli Çocuk olarak hayranlar tarafından kabul edilmesi pek de Rowling’in stili olmazdı.

 5.  Ve Harry’nin Hikayesi Lanetli Çocuk’u Ortaya Çıkarmayı İçerecek

harry-potter-epilogue-large_trans++NJjoeBT78QIaYdkJdEY4CnGTJFJS74MYhNY6w3GNbO8

İki farklı nesle odaklanılması oyun boyunca gelişmeye devam edecek iki hikayenin olacağını düşündürüyor. Bir hikaye Harry’nin Sihir Bakanlığı’ndaki Seherbazlık işine, bir diğeri de Hogwarts’a başlayan çocuklara odaklanacak.

Eğer oyun kitap başlığındaki mantıkla ilerlerse o zaman Lanetli Çocuk’u çözecek kişinin de Harry olması gerekir. Belki de Harry Seherbaz bürosunda şu gizemli çocuk üzerinde çalışacaktır.

Çözüm onu kendi oğluna götürebilir, yani Albus’un hikayesiyle kendi hikayesinin iç içe geçmiş olduğunu görebilir.

6. Ama Belki de Lanetli Çocuk’un Dudley Dursley’in Çocuğu Olduğunu Keşfedecek

dudley-large_trans++NUHzxaamNmHDqK-YksWRz2o-yMLyYquKCawpyDOW254

Bu biraz çizginin dışında ama bazı şeyleri göz önünde bulundurunca aslında heyecan verici bir ihtimal oluyor. Dudley ve Harry kuzen, yani Dudley çekinik, sihirli bir gen taşıyor olabilir. Harry’nin Hogwarts’a başlamadan önce de bildiği gibi bir büyücü olarak sihirden korkan Muggle bir ailenin içinde yaşamak bir nimet olduğu kadar bela da aynı zamanda. Bildiğimiz gibi oyun aileler ve aile mirası üzerine, o nedenle bu oldukça ilginç bir düğüm noktası olabilir.

7. Harry’nin Çocukluğu Hakkında Daha Fazla Şey Öğreneceğiz

jim-kay-harry-potter-cupboard-large_trans++eo_i_u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo-ZLenGRumA

Oyun ilk kez Aralık 2013’te duyurulduğunda Harry’nin çocukluğuna dair daha derin bir keşif olacağı düşünülmüştü.

Merdiven altındaki dolapta yaşayan çocuk olmak nasıl bir şey? Bu yepyeni oyun, Harry’nin yetim ve kimsesiz olduğu dönemlerdeki önceden anlatılmamış hikayesini inceleyecek. Kitaplardan bazı favori karakterlerin de eşlik etmesiyle birlikte bu yeni çalışma bize günümüzün efsanevi genç büyücüsünün kalbine ve aklına eşi benzeri olmayan bir yolculuk sunacak. Sıradan görünen ancak Kader’in kendisi için planları olan bir çocuk.

Ancak hikayenin sonradan gelen açıklamaları bu fikirden epey uzaktı. Yazarlar fikirlerini değiştirmiş olabilirler ya da hikayenin anahtar kısmı bu olabilir.

J.K. Rowling sürekli olarak oyunun, serinin öncesini anlatmadığı yönünde ısrarcı ancak Harry Potter serisinin Harry’nin ailesinin ölümünün ardından Dursleyler’e taşınmasıyla başladığını göz önüne alırsak onun çocukluğu teknik olarak serinin öncesini anlatmıyor aslında.

8. Daha Fazla Bilgelik, Daha Az Sihir

Hikayenin tanıtımına göre büyük maceralardan çok duygularla harmanlanmış bir şeyler çıkacak karşımıza.

Yazar Jack Thornehikaye, merkezinde bir yerde garip yalnız bir kız ya da oğlan bulundurmaya eğilimli” diyerek “yalnızlık ve izolasyon”un üstünde durduğu temalardan biri olduğunu kabul etmişti. Rowling ayrıca yapımcı Sonia Friedman’ı “hassasiyeti ve samimiyeti” sebebiyle de övmüş ve göz yaşlarının sel olup akacağına dair de bir ip ucu vermişti.

Pek çok kişi oyundaki esas dramın iç gözlemle ilgili olduğunu düşünüyor. Bazı hayranlar, Rowling’in geçmişindeki ruh sağlığıyla ilgili sorunlarını dikkate alınca oyunun merkezinde yer alan “lanet”in depresyon için bir metafor olabileceğini söylüyorlar.

⁠⁠⁠Evapsie!
5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir