Çok Konuşulan(!) 9 Hogwarts Yasağı

DoloresUmbridge01 e1495496095579

İstediği kadar Cadılık ve Büyücülük Okulu olsun, sonuç itibarıyla Hogwarts da bir okul ve bir okul olur da hiç yasaklı şeyler olmaz mı?

Şimdi konu büyücülük dünyası oldu mu akla hayale gelmeyecek pek çok obje işin içine giriyor elbette ama Filch’in yasaklı listesindeki 437 objenin tamamı da mantıklı sebeplerden dolayı orada değil.

Profesör Umbrigde, Hogwarts’ın ilk Yüksek Müfettişi olduğu zaman o yasaklı liste o kadar yorucu, uzun ve sıkıcı bir hale geldi ki listedeki her bir nesneyi buraya koymaya kalkışsak Harry’nin Gilderoy Lockhart’ın hayran mektuplarına cevap yazarken yaşadığı darlanmayı burada hep birlikte yaşarız. İşte bu nedenle Umbridge’in sıkı yönetiminden önce dahi listeye girmiş yasaklı objelerden dokuz tanesi huzurlarınızda.

1. Kaytaran Çerezkutuları

Weasleys şakaları

Fred ve George’un şaka dükkanı piyasayı sallamış olabilir ancak Hogwarts’ın kara borsasında yaptıkları kurnazlıklar unutulmadı. Belalı ikizler tarafından zekice planlanan, piyasaya sürülen ve satılan o kaçak mallar Filch, Mrs Norris ve ardından Profesör Umbridge’in dikkatlerini epey bir dağıtmıştı.

Kaytaran Çerezkutuları’nın en çok istenilen çeşitleri öğrencilerin dersten çıkmalarını sağlamak için tasarlandı:

 “Onlar çift uçlu, renk kodlu sakızlar,” diye açıkladı George. “ Eğer Kusturan Pastiller’in turuncu kısmını yersen kusarsın. Hastane Kanadı için dışarı fırladığın an – seni tamamen sağlıklı yapan ve tercih ettiğin boş zaman aktivitelerine devam etmeni sağlayan – mor kısmı yutuyorsun…”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Bir diğer popüler seçenek ise size dramatik bir burun kanaması yaşatan ve sınıftan burnunuzu sımsıkı tutarak dışarı koşmanıza yarayan Burun – Kanatan Nugatlar.

İkizler tarafından Hogwarts’a sokulan yaramaz eşyaların okula girişiyle mücadele etme girişiminin bir sonucu olarak Filch’in Weasley Büyücü Şakaları’ndan alınan her şeyi yasaklaması, tahmin edeceğiniz üzere o nesneleri daha da popüler yaptı ve hatta öyle ki yasaklı nesneleri zararsız birer eşyaymış gibi gizleyen özel Baykuş Sipariş Servisi başlamıştı.

2. Tazı Dişli Frizbiler

Hiçbir köpek, belki de zağar Fang dışındaki hiçbir köpek, bir Tazı Dişli Frizbi yakalamak istemez. Bu korku verici sivri dişleri olan oyuncak kendi etrafında gezinir ve sürekli olarak homurdanır. Kesinlikle ölümcül bir büyücülük oyunu.

Harry “her şeyin saklandığı yer” olarak da bilinen İhtiyaç Odası’na ilk kez girdiğinde nesiller boyunca öğrenciler tarafından diğer döküntülerin arasına alelacele istiflenmiş bir Tazı Dişli Frizbi koleksiyonu bulmuştu.

3. Aşk İksileri

hermione ginny love potions

Ergenlerle aşk iksirleri adeta ateş ve barut gibidirler. Ve Ron’un Harry yerine bir sürü Çikolatalı Kazan yiyerek keşfetme talihsizliğinde bulunduğu gibi, aşk iksirlerini ne kadar uzun süre muhafaza ederseniz zayıflamanın aksine o kadar güçlenirler.

Fred ve George sağolsun, kendilerini gönül işleri konusunda şanssız hissedenler aşk iksirlerini parfüm ya da öksürük şurubu şeklinde gizlenmiş olarak Weasley Büyücülük Şakaları’ndan sipariş edebilirler.

“Romilda Vane,” dedi Ron yavaşça ve bunu söylediğinde yüzü en saf gün ışığından bir ışın yüzüne çarpmışçasına aydınlandı.

Harry “Bu bir şaka, öyle değil mi? Şaka yapıyorsun,” demeden önce birbirlerine bir dakika boyunca baktılar.

“Sanırım…Harry, sanırım onu seviyorum,” dedi Ron boğuk bir sesle.

– Harry Potter ve Melez Prens

4. Baruffio’nun Beyin İksiri

Sınavlara çalışmak büyücüler için bile oldukça zor bir şey, o nedenle Harry ve Ron S.B.D.leri gözden geçirirken Ravenclaw’lu Eddie Carmichael tarafından teklif edilen bir şişe Baruffio’nun Beyin İksiri tarafından akılları çelinmişti. Ne yazık ki Hermione, Sınıf Başkanı sıfatıyla iksire çoktan el koymuştu bile.

Muhtemelen böylesi daha iyi. Ne olsa da kurutulmuş Doxy pisliğinden yapılıyor.

5. Hatırlatıcı

Draco hatırlatıcı

Eğer ilk yılında Draco Malfoy, Neville Longbottom’ın Hatırlatıcı’sını alıp uçmasaydı Harry yüz yılın en genç Arayıcı’sı olamayacaktı.

Harry’nin süpürge üzerindeki hünerlerini açığa çıkardığı gerçeğini bir kenara koyarsak, bir Hatırlatıcı küre şeklinde ve kağıt hafifliğinde, bir şeyi unuttuğunuzda rengi değişen bir nesnedir. Çıldırtıcı şekilde size neyi unuttuğunuzu hatırlatmaz ancak Hogwarts’ın sınav salonlarından size bir ipucu vermeye çalışabilir diye yasaklanmıştır.

6. Otomatik-Cevap Tüy Kalemi

Oldukça bariz sebeplerden dolayı Büyücü Sınav Otoritesi, Hogwarts öğrencilerinin Otomatik-Cevap Tüy Kalemi bulundurmalarına pek de sıcak bakmıyor.

Telefonlardaki T9 özelliğinin büyücülük versiyonu gibi bir şey olan bu tüyler, beyninizde olmayan tüm bilgileri sınav kağıdına yazmanızı sağlıyor. Maalesef, Ayrılabilir Kopya Manşetler ile Kendini – Düzelten Mürekkep de benzer sebeplerden dolayı sınav dönemlerinde pek hoş görülmüyor.

7. Tekrar – Vuran Bumerang

Ne yazık ki Harry’nin Hogwarts’ta olduğu dönemde karşılaştığımız bir Tekrar – Vuran Bumerang olmadı ancak Harry’nin dördüncü yılında Filch’in yasaklı listesinde bir görünmüştü. Bir tanesiyle bile tanışmamış olabiliriz ama esasında bildiğimiz bumerangın bir tık daha öfkelisi oluyor.

8. Çığlık Atan Yo-yo’lar

Yo-yo’lar pek çoğumuzun sevdiği  nesneler olsa da da sihirli versiyonlarını idare etmek epey güç çünkü sesleri inanılmaz derecede ince ve yüksek. Bu da yine Harry’nin dördüncü yılında, muhtemelen Hogwarts ahalisinin işitme sağlığını korumak adına yasaklanmıştı.

9. Dırdırcı

Dırdırcı

Profesör Umbridge’in sinir bozucu saltanatı altında Hogwarts’ta yalnızca eğlenceli şeyler değil gerçek bilgiye ulaşmak da yasaklanmıştı. İnkar etmesi imkansız hale gelmeden önce Xenophilius Lovegood’un “deli paçavrası” Dırdırcı’sı, büyücü basınında Kim – Olduğunu – Bilirsin – Sen’in geldiğini yazabilen ender yayınlardan biriydi. Harry’yle olan detaylı röportajının ardından Dırdırcı, Umbridge’in emirleri üzerine, okuldaki her öğrencinin okumasını garantileyerek Filch’in yasaklı listesinde birinci sırada yerini almıştı.

Profesör Umbridge okulu gizlice gözetliyor, öğrencileri rastgele durdurup kitaplarını ve ceplerini ters yüz etmelerini istiyordu: Harry onun Dırdırcı kopyalarını aradığını biliyordu ama öğrenciler ondan birkaç adım öndeydiler. Harry’nin röportajının olduğu sayfalar, eğer kendilerinden başkası okursa ders kitaplarından bir kısma benzeyecek şekilde büyülenmiş ya da sihirli bir şekilde kendileri tekrar okumak isteyene kadar boş sayfalar haline getirilmişti.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Hogwarts’ta yasaklanan tüm bu şeylerden sizin favoriniz hangisi? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları