Diğer Büyücülük Okulları: Beauxbatons Sihir Akademisi

beauxbatons-sihir-akademisi

Diğer Büyücülük Okulları yazı dizimizde sırada Üçbüyücü Turnuvası’nda Hogwarts’ın değişmez rakiplerinden ve Avrupa’daki sihir okullarından biri olan Beauxbatons Sihir Akedemisi var! J.K. Rowling‘in kaleme aldığı bu yazıyla Fleur Delacour’dan, Ab-ı Hayat Çeşmesi’ne uzanan yolculuğa çıkıyoruz! Pirene Dağları’na tırmanırken bize eşlik edin!

Fransa’nın güneyinde yer alan Pirene Dağları’nda bulunduğu düşünülen Beauxbatons Sihir Akademisi‘ni ziyarete gelenler muntazam bahçeler ve dağ arazisinde sihir kullanılarak yaratılmış çimenlerle çevrili şatonun nefes kesen güzelliğinden bahsederler. Beauxbatons’da çoğunluklu olarak Fransız öğrenciler bulunsa da, İspanyol, Portekizli, Hollandalı, Lüksemburglu ve Belçikalı öğrenciler de okul nüfusunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır (Durmstrang da, Beauxbatons da Hogwarts’a oranla daha fazla öğrenciye sahiptir). Gençliklerinde Beauxbatons’da tanışan Nicholas ve Perenelle Flamel için, göz alıcı şatonun ve bu prestijli okulun sahip olduğu toprakların harcamalarının bir kısmının simyacı altınıyla karşılandığı söylenir. İyileştirici ve güzelleştirici özellikleri olduğuna inanılan, okul parkındaki muhteşem çeşmeye de onların adı verilmiştir.

Beauxbatons, Hogwarts ile kurduğu candan ilişkiyi memnuniyetle sürdürse de, iki okul arasında Üçbüyücü Turnuvası gibi uluslararası yarışmalarda ortaya çıkan sağlıklı bir rekabet de vardır. Şimdilik, Hogwarts turnuvada elde ettiği altmış üç galibiyetle Beauxbatons’dan bir sayı öndedir.beauxbatons-amblem

Beauxbatons Büyücülük Akedemisi‘nin Flamel dışındaki ünlü öğrencileri arasında, Terör* sırasında kaçabilmek için boynuna bir Saklama Büyüsü uygulayarak, kafasını zaten kesilmiş gösteren Vincent Duc de Trefle-Picques, kötü şöhretli pasta yapımcısı ve Muggle-zehirleyici Luc Millefeuille ve Üçbüyücü Turnuvası’nda yarıştıktan sonra hem Fransız hem de İngiliz Sihir Bakanlıkları’ndan cesaret madalyaları alan Fleur Delacour bulunmaktadır. Okul Müdüresi Olympe Maxime -kendisinin aksi itirazlarına rağmen- yarı devdir. Bunun yanı sıra parlak, zarif ve karşı çıkılamayacak derecede hayranlık uyandırıcı bir cadıdır.

Beuxbatons, Fransızca “Beau” ve “baton” sözcüklerinin çoğul hallerinden oluşmaktadır ve [bo-batton] şeklinde telaffuz edilir. Kabaca Türkçe’ye çevrildiğinde ise “Güzel çubuklar” anlamına gelir. Çubuk ile ifade edilmek istenenin “asa” olma olasılığı ise yüksektir.

*Terör: Fransa’da 1789 İhtilali sonrası çok sayıda muhalifin ve karşı devrimcinin idam edildiği kanlı dönem olarak geçer.

beauxbaton-fc

Diğer büyücülük okulları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir