Dumbledore’un Sırları Fragmanından Gözden Kaçmaması Gereken 20 Büyülü Detay

fantastik canavarlar dumbledore’un sırları fragman analizi detaylar

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları için beklenen ilk fragman nihayet yayınlandı. Peki tam olarak 2 dakika 38 saniye süren bu fragmanda neler gördük? Detaylara göz atma zamanı!

Dumbledore’un muazzam şapkası! Jacob’ın elinde bir asa! Queenie’nin karanlık tarafla kucaklaşması! Credence’in yeni saç modeli! Tüm bunlar bir tek anlama geliyor; Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları fragmanı sonunda yayınlandı. Gelin hep birlikte bu ve bunun gibi birçok detaya hep birlikte göz atalım…

Bu yazının henüz ilk iki filmi izlememiş okurlarımız için spoiler içerdiğini de söylemeden geçmeyelim. (Ancak çoktan izlediğinizi varsayıyoruz!)

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore için yayınlanan ilk  fragmanda yeni canavarlardan, Gellert Grindelwald’ı canlandıran Mads Mikkelsen’a ve sevdiğimiz karakter ile yaratıkların (merhaba Pickett!) tekrar karşımızda görmemize kadar göze çarpan pek çok heyecan verici unsur bulunmakta. Fragmanda gördüğümüz tüm fantastik detayları incelemeden önce, hâlâ izlemediyseniz, fragmana buradan göz atabilirsiniz.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları fragmanı filmde neler göreceğimize dair kapıyı aralamış olabilir, ancak yine de kafamızda birçok tuhaf soru uyanmasına sebep oldu. Ama emin olduğumuz bir şey var ki, o da büyücülük dünyasının mucizelerinin içine tekrardan dalmayı sabırsızlıkla beklediğimiz…

İşte Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları Fragmanında Gözden Kaçırılmaması Gereken Detaylar

1. Hogwarts!

Hogwarts

Fragmanın ilk görüntüsü sevilen şatodan geliyor, yani Hogwarts’ın salonlarına Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları filminde olduğu gibi yeniden adım atacağız desek yanlış olmaz! Bu şatonun duvarları arkasında bu sefer ne tür bir gizem bizleri bekliyor sizce?

2. İki Albus Dumbledore!

İki Albus Dumbledore

Bu tatlı bir sürpriz oldu. Bu filmde daha genç yaşlardaki Dumbledore’u görür müyüz derken (eh, sonuç olarak filmin başlığında adı geçiyor), hepimizin Harry Potter filmlerinden tanıdığı Dumbledore’u görmek de güzeldi. Şu anda olduğu ve nihayetinde dönüşeceği büyücüyü görmek ilginçti. Ve tabii sakalının kat ettiği yolu da!

3. Hogsmeade!

Hogsmeade

Eğimli ve karla kaplı çatıları nerede görsek tanırız. Newt ve Theseus, Albus Dumbledore’u bulmak için Hogsmeade’e bir yolculuk yapmış gibi görünüyor. Neden onunla orada buluşuyorlar? Peki, kaymak birası da olacak mı?

4. Aberforth mu O?

Aberforth

Newt ve Theseus, Albus Dumbledore’u arıyor olabilir ancak karşılaştıkları ilk kişi aynı ailenin başka bir üyesi oluyor. Mekânın içi Domuz Kafası’na benziyor ve hepimiz orayı kimin işlettiğini çok iyi biliyoruz. Kendini Dumbledore’un kardeşi olarak tanıttığına göre, bu kişi Aberforth’tan başkası olamaz. Abisinden daha zinde ve sıradan görünüyor, karakteriyle ilgili bildiklerimizi düşünürsek tam olarak bu tarife uyuyor. Hikâyede onun rolünün ne olacağını gerçekten merak ediyoruz. Filmde Aberforth’u Richard Coyle’un canlandıracağını hatırlatalım.

5. Grindelwald’ı Canlandıran Mads Mikkelsen’ın Elinde Mürver Asa Var!

mads mikkelsen fantastik canavarlar 3

Mads Mikkelsen sonunda karşımızda! Grindelwald takım elbise ve kravatla oldukça şık görünüyor ancak tehditkâr bir şekilde boy gösterdiğine şüphe yok. Mürver Asa’yı tuttuğunu görüyoruz, bu karakteristik asayı tanımamak mümkün değil. Ama Grindelwald bu asayla ne yapıyor öyle? Önündeki kişinin bir anısını mı çıkarıyor?

6. Pickett Geri Döndü! Newt’le Yolculukları Nereye Peki?

Newt ve Pickett kabuluk

En sevdiğimiz Kabuluk’u yeniden gördüğümüze çok sevindik. Görünüşe göre bu yeni maceranın tümüyle içinde kendisi. Onu ve favori büyücüsü Newt’i kısa bir anlığına yağmur ormanı gibi bir yerin içinden geçerken görüyoruz. Acaba onları buraya getiren ne? Nereye gidiyorlar ve niye bir başınalar?

7. Bunty de Geri Döndü. Sanki Almanya’da Gibi…

Bunty

Grindelwald’ın Suçları filminde çok kısa bir anlığına görmüş olduğumuz Bunty de geri döndü! Taşıdığı şey yoksa Newt’in sihirli yaratıkları barındırdığı çantası mı? Grindelwald’ı alt etmeyi planlayan ekibin bir parçası olduğunu biliyoruz ama nereye gidiyor olabilir? Arkasındaki tabelalar Almanya’da bir yerde olduğu hissini veriyor.

8. Nurmengard mı O?

Nurmengard

Geçen filmin sonunda Grindelwald, Credence ve Queenie orada olduklarından Nurmengard’ı çok az da olsa görmüştük. Burasının hapishane olmadan önce Grindelwald’ın yaşadığı yer olduğunu biliyoruz. Bu tekinsiz yapıyı daha yakından görme şansımız olacak… Acaba içeride başka kimler var?

9. Ekibin Yeni Üyeleri!

yeni fantastik canavarlar karakterleri

Grindelwald’a karşı savaşan tanıdık yüzlerin yanında, ekibe yeni katılan birkaç karakter de mevcut. “Soyu çok köklü bir aileye dayanan” kişi Leta Lestrange’ın üvey kardeşi Yusuf Kama. Fragmandaki cadı ise Grindelwald’ın Suçları filminde kısa bir anlığına karşılaştığımız, Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki profesör Eulalie “Lally” Hicks’den başkası değil. Söz konusu sihir olunca onun beceriksiz olmayacağını umut ediyoruz.

10. Peki Bu Ekip Nereye Seyahat Ediyor?

fantastik canavarlar: dumbledore’ın sırları ekip

Ekibin kar manzarası eşliğinde (oldukça havalı) bir trende yolculuk yaptığı dikkatimizden kaçmıyor. Trende Newt, Jacob, Lally, Kama, Theseus ve hatta Bunty’yi görüyoruz. Nereye gidiyorlar? Peki neden güçlerini birleştirme gereği duydular? Evet, Dumbledore’un Grindelwald’ı durdurmak için topladığı bir grup bu ama böyle bir görev için neden bu karman çorman grubu seçtiğini kendimize sormadan edemiyoruz.

11. Credence (ya da Muhtemel Aurelius Dumbledore) Yeni Tarzıyla Karşımıza Çıkıyor

Credence

Credence’a doğru uçan o şey anka kuşu mu? Bu, Grindelwald’ın ona geçen filmin sonunda Aurelius Dumbledore olduğunu söylediğinde yalan söylemediği anlamına mı geliyor? O ailenin anka kuşlarını çektiği düşünülür. Tüm bunlar bir kenara, bu klipte gözümüze çarpan en önemli detay Credence’ın yeni saç modeli. O uzun dalgalara bir bakın! İlk bölümde tanıştığımız ürkek genç adamla hiç alakası yok gibi görünüyor.

12. Buruk Bir Jacob ve Queenie Anı

Jacob ve Queenie

Ah, Jacob ve Queenie. Bu ikisine bayılıyoruz ancak geçen filmin sonunda ne kadar uzak olabilirlerse o kadar uzaklaştılar birbirlerinden. Bu sahne, çift için bir umut ışığı mı acaba? Jacob’ın pastanesinde ayakta duruyor gibi bir halleri var ancak çok da mutlu bir kavuşma olmadığı yüzlerinden anlaşılıyor. Yoksa bu, Queenie’nin Grindelwald’ın hareketine katılmadan önceki geçmiş bir sahneyi mi işaret ediyor? O pembe takımı bir yerlerden hatırlıyor gibiyiz… İlişkilerinde her şey onlara karşı görünüyormuş gibi olsa da biz yine de bu ikisinin destekçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz.

13. Dumbledore, Grindelwald’la Ettiği Kan Yemini Şişeciğini Tutuyor

Dumbledore, Grindelwald kan yemini

Dumbledore’un bu kan yemininden dolayı Grindelwald’a karşı hamle yapamadığını biliyoruz. Neyse ki Newt’in uyanık Niffler’i geçen filmin sonunda bu şişeciği karanlık büyücüden aşırmayı başarmıştı. Dumbledore bunu yok edebilir mi? Dahası, yok etmek istiyor mu? Ve yok ederse, bir zamanlar böylesine değer verdiği birine karşı savaşmaya hazır olacak mı? Dumbledore’un Sırları filmi dileriz tüm bu sorulara bir yanıt olabilir!

14. Newt ve Theseus En Havalı Hareketlerini Sergiliyorlar!

Newt ve Theseus

Newt ve Theseus yengeç gibi yaratıklarla dolu bir tür mağarada görünüyorlar. Bu yaratıklar Ateş Yengeçleri mi yoksa tamamen başka bir tür mü? İtiraf etmek gerekirse, bu ikisinin sergiledikleri yengeç yürüyüşü performansı çok hoşumuza gitti. Bu yepyeni bir dans çılgınlığı olabilir – her neyse, keşke Theseus daha zarif bir şekilde hareket etmeyi öğrenebilse.

15. Jacob’ın Elinde Bir Asa Bulunuyor? Peki ama Nasıl!

Jacob asa

En sevdiğimiz Muggle’ın elinde bir asa var! Bu gerçek olamaz, değil mi? Asa tutuşu fena sayılmaz. Dumbledore’un Newt’in bunu ona vermesini istediğini bilsek de bu kararın arkasındaki sebebi bilmiyoruz. Jacob aynı zamanda Queenie’ye karşı mücadele veriyor gibi, ancak onunla savaşıyor mu yoksa ona daha yakın olmaya mı çalışıyor? Tabii “Accio, Queenie!” demediği kesin. Her ne dönüyorsa, Jacob bu durumdan hiç memnun değilmiş gibi duruyor.

16. Queenie Karanlık Tarafı Benimsemişe Benziyor

Queenie

Uçarı ve tatlı Queenie’miz çoktan gitmişe benziyor. Onun yerine, sert ve kararlı biri gelmiş ve fragmanda görünen sahnede kargaşaya yol açan da oymuş gibi duruyor. Giysilerinde şeker ve pastel tonlarından siyaha geçiş yapmış durumda. Bu, onun Grindelwald’ı ve karanlık büyüyü tamamen benimsediği anlamına mı geliyor? Bu nispeten gotik tarzı ona yakışsa da bizim bildiğimiz ve sevdiğimiz Queenie’nin hâlâ içinde bir yerlerde olduğunu umut ediyoruz.

17. Dumbledore ve Credence Birbirleriyle Savaşıyor

Dumbledore ve Credence

Bu fragman hakkında kesin bir şey konuşacaksak, o da Grindelwald’ın Credence’in aklına girmeyi başarmış olduğudur. Yoksa neden Dumbledore’la savaşıyor olsun? Dumbledore da Credence’ı savunmaktan vaz mı geçti? Yoksa sadece kendini saldırıdan mı korumaya çalışıyor? Bu ikili bu raddeye nasıl gelebildiler?

18. Devasa Silindir de Neyin Nesi ve İnsanları Nereye Götürüyor?

ihtiyaç odası devasa silindir

Bu gizemli nesneyle ilgili bildiğimiz tek şey Newt’in söylemine göre “ihtiyaç duyduğumuz odada” olduğudur. Herhalde burada Hogwarts’taki meşhur İhtiyaç Odası’ndan bahsediliyor? Öyle bile olsa, bu şey ne işe yarıyor? Bunun cevabı bir tek Dumbledore’da saklı gibi. Tahminde bulunacak olursak, aklımıza bir tür ulaşım şekli olduğundan başka bir şey gelmiyor. Dumbledore ve Jacob dönen bu silindirin içine çekilmişe benziyor. İyi de nereye gittiler?

Garip olan başka bir durumsa Newt’in çantasına benzeyen bir sürü çantanın çember şeklinde sıralanmış olması. Newt’in çantası da onların arasında mı? Bunty’de de vardı bundan bir tane? Yoksa onunki tuzak gibi bir şey miydi? Peki çantaları bu nesnenin önüne koymak ne anlama geliyor?

19. Bu Yaratık da Ne Öyle? Ve Pençelerindeki Kişi Kim?

yeni yaratık fantastik canavar

Bu görüntüde yeni bir fantastik canavarla tanışacağa benziyoruz. Yağmur ormanları gibi bir alandan yukarı doğru yükselen bu canavarı sanki daha önce hiç görmedik. Görkemli kırmızı kanatlarıyla bir kuş ve dinozor karışımına benziyor. En azından Muggle yaratıklarından olmadığını söyleyebiliriz. Uzun kuyruğunun ucuyla birini sımsıkı sarmış gibi görünüyor. O kişi de kim? Newt olabilir mi? Ve neredeler? Eminiz bundan daha uygun ulaşım yolları vardır…

20. Jacob Hogwarts’ta!

Jacob Hogwarts

Jacob sonunda Büyük Salon’da yemek yiyebileceği için çok heyecanlıyız. Birkaç Hogwarts öğrencisiyle sohbete dalmışa benziyor ve bu esnada elinde hâlâ asasını tutuyor. Bu meşhur şatodan içeri adımını atmış tek Muggle o mu acaba? Hogwarts, büyü yeteneği olmayanlardan sihirle gizlendiğine göre Jacob için ne gibi bir istisna yapıldı?

Siz Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları fragmanında başka hangi detaylar yakaladınız? Listedekiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Wizarding World

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir