Diğer Büyücülük Okulları: Durmstrang Enstitüsü

durmstrang-haritasi

Diğer Büyücülük Okulları yazı dizimizde bu sefer Üçbüyücü Turnuvası’nda Beauxbatons ve Hogwarts ile mücadele eden Dumrstrang’a konuk oluyoruz. Yolundan sapmış eski öğrencilerinden ve karanlık müdürlerinden mustarip bu okula J.K. Rowling’in kaleminden bir göz atalım!

Dumstrang bir zamanlar mevcut 11 büyücülük okulu arasında, tamamen hak etmese de olsa en karanlık üne sahip okuldu. Pek çok sayıda büyük cadı ve büyücü yetiştiren Dumrstrang’ın geçmişte iki kez şüpheli ortaklıkları ya da niyetleri fena olan büyücülerin yönetimine geçtiği ve kötü namlı eski bir öğrencisi olduğu doğru.

durmstrang-logo

 

Bu mutsuz insanların ilki, Harfang Munter, okulun kurucusu Nerida Vulchanova’nın şüpheli ölümünün hemen sonrasında okulun yönetimini ele geçirmiştir. Munter, Dumrstrang’ın şöhretini, günümüzde de müfredatın epey büyük bir kısmını oluşturan düello ve her türlü savaşa yönelik sihir üzerine kurdu. Dumrstrang tarihinde ikinci karanlık dönem, geri döndüğünde Lord Voldemort’un intikam alacağından korkup mevkiini terk eden eski Ölüm Yiyen Igor Karkaroff’un müdür oluşuyla başladı. Karkaroff, prensipleri olmayan ve öğrencileri arasında korkuya ve sindirmeye dayalı bir kültürü dayatan egoist adamın tekiydi ve birçok aile çocuklarını onun başta olduğu dönemde Dumstrang’dan aldı.

igor-karkaroff

Herkesten çok Dumstrang’ın şöhretine leke süren eski öğrenci ise 20. yüzyılın en tehlikeli büyücülerinden Gellert Grindelwald’tu. Neyse ki son yollarda Dumrstrang bir yenilenme dönemine girdi ve uluslararası Quidditch arenasında bir yıldız olan Viktor Krum gibi yetenekler çıkarmaya başladı.

Avrupa’nın çok uzak doğu kısımlarında bir yerde konumlandığına inanılsa da Dumstrang kuruluş yeri bakımından en ketum okullardan bir tanesi bu yüzden de kimse tam olarak nerede olduğunu bilmiyor. Oraya nasıl geldiklerine dair hafıza büyüleri yapılmasına razı olan ziyaretçiler, büyüklükten, sere serpe uzanan nefes kesici manzaralardan, en önemlisi de yazın öğrencilerin daldıkları okulun arkasındaki dağ gölünde demirlemiş muhteşem, karanlık hayalet gemiden bahsediyorlar.

viktor-krum-igor-karkaroff

Diğer büyücülük okulları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

⁠⁠⁠Evapsie!
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir