Efsane Aktör John Hurt’a Pottermore’dan Duygulandıran Veda

Asa ustası Mr. Ollivander rolüyle gönüllerimizde özel bir yer edinen efsane İngiliz Aktör Sir John Hurt‘ın 77 yaşında aramızdan ayrılması üzerine, Pottermore güzel bir anma yazısı hazırladı.

John Hurt’ın kariyeri filmler, televizyon çalışmaları ve tiyatro oyunları ile birlikte altmış yıla yayılmıştı.

BAFTA Ödülü sahibi ve Oscar adayı olarak gösterilen Sir John Hurt, Harry Potter filmlerinde Mr. Ollivander olarak karşımıza çıkmadan önce Alien (Yaratık) filmindeki Kane rolü, David Lynch’in yönetmen koltuğunda olduğu Elephant Man (Fil Adam) filmindeki John Merrick karakterleri uluslararası şöhreti yakalamıştı. Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi) filmini de söylememize gerek yok diye düşünüyoruz.

Quentin Crisp olarak rol aldığı The Naked Civil Servant filmi ile övgüleri toplamış ve yaklaşık on yıl sonra oynadığı An Englishman in New York filmi ile de başarısını devam ettirmiştir. Derek Jacobi’nin, sadist bir Roma imparatorunu canlandırdığı I. Cladius dizisinde Caligula karakterini oynamıştır. 2013 yılında artık efsane haline gelen Doctor Who 50. Yıl Özel bölümünde The War Doctor rolü ile David Tennant ve Matt Smith ile birlikte yer almıştır.

John Hurt, Harry Potter hayranları arasında her zaman Mr. Olliver olarak unutulmaz repliği ile hatırlanacak:

“Asa büyücüyü seçer…”

Harry Potter ve Felsefe Taşı sırasında, Mr. Ollivander’ın Harry’ye asasını uzattığı sahne, tüm hikaye için son derece önemliydi. Ollivander, Harry’nin ebeveynlerini hatırladığı gibi sattığı her asayı da hatırlıyordu ve bir şeyler bildiğini gösteren o garip halleri hayranların kalbini çalıyordu.

John Hurt seri boyunca Garrick Ollivander olarak karşımıza üç Harry Potter filminde daha çıkmıştı; Felsefe Taşı ve her iki Ölüm Yadigarları filmleri.

Vefatı üzerine J.K. Rowling Twitter’dan şunları paylaşıyordu;

“Muazzam derecede yetenekli ve çok sevilen John Hurt’un kaybını duymak beni çok üzdü. En samimi hislerim, ailesi ve arkadaşları ile.”

Vefatı üzerine konuşanlardan biri de Stephen Fry’dı;

“Ne kadar kötü bir haber. Sahnenin, ekranın ve beyaz perdenin devi John Hurt’ı kaybettik.”

Harry Potter filmlerinde de rol alan aktris Bonnie Wright ise şöyle diyordu:

“Efsane aktör. Huzur içinde uyu sevgili Sir. Asa Dükkanı sensiz aynı olmayacak.”

John Hurt
1940 – 2017

Bu da ilginizi çekebilir:
J.K. Rowling’in Kaleminden “Bay Ollivander” Hakkında Her Şey

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir