Gizli Kahramanlar: Pomona Sprout

PomonaSprout Greenhouse

Pottermore, her ay Harry Potter kitaplarında biraz gölgede kalmış gizli kahramanlar hakkında yazılar yayınlamaya karar verdi. Bu ayın kahramanı ise Pomona Sprout! Gelin hep birlikte Profesör Sprout‘un ne kadar cesur ve iyi kalpli olduğuna göz atalım.

Neşeli Bitkibilim Profesörü bütün mükemmel Hufflepuff erdemlerine ve daha fazlasına güzel bir örnektir. Şimdi de Profesör Sprout’a spot ışıkları altında bir zaman verelim.

Bunu direk Profesör Sprout’a söyleyelim – kalbinin yüzeyinde nazik ve sıcak biri, köklerindeyse tamamen bir güç kaynağı, Hogwarts’ın temellerinden biri. Yamalı ve sökük şapkasıyla, çılgın kabarık saçlarıyla ve toprak dolu tırnaklarıyla, şen şakrak profesörümüz sadece bahçe işlerinden anlayan biri değil. Aynı zamanda Hogwarts çalışanlarının bir parçası ve herhangi bir sorun karşısında şaşırtıcı derecede işe yarar bir hanım.

Evet, Sprout kağıt üzerinde nazik ve yaklaşılabilir biri olsa da, hala serasının önündeki arazide dimdik duruyor. Voldemort‘un yükselişe geçtiği, Hogwarts’ın Albus Dumbledore‘un zamansız ölümünden sonra gelecek yılın tüm derslerini iptal etmeyi düşündüğü zamanları hatırlayalım.

Kederine rağmen, inançlarına sarılarak ‘… bir öğrenci bile gelmek istese, o zaman okulun o öğrenci için açık kalacağına’ inanmıştı.

Düşünceli sözleri, ürkek Neville Longbottom‘a ilham kaynağı olarak büyük akademik başarıları elde etmesini sağlamıştır – aslında, bir zamanların talihsiz öğrencisi Profesör Sprout’un yerini alarak Bitkibilim Profesörü oldu. Pomona, Bina puanlarını en parlak öğrencilerine dağıtır, hangi Bina’ya ait olduklarına bakmadan… yine de Hufflepuff Ortak Salonu’nu dekore etmek için birincil bitki ve mantar türlerini serasından aşırdığı söylenebilir. Binanın, büyülü bahçeciliğin en iyi örneklerini taşımasına şaşmamak gerek.

Hufflepuff Commonroom background

Bazı zamanlar yufka yürekli olabilir – pek sevgili Adamotu yavrularına zor kışı atlatmak için minik atkılar ve çoraplar örer. Diğerlerine, bu nankör ve anlaşılmaz yaratıklar olan adamotları dahil, gösterdiği bu nazik ve özenli bakım, Sprout’un neden Hufflepuff Bina Başkanı olduğunun en kısa özeti olabilir. Ayrıca değerli Adamotlarının sahnede oynadığı önemli rolü de unutmayalım. Adamotu İksiri sayesinde Hermione Granger, Neredeyse Kafasız Nick ve kedi Bayan Norris dahil Basilisk bakışına maruz kalanların hayatı kurtulmuştur.

Mandrake

Bunların hiçbiri, Pomona’nın zayıf iradeli ve kolay yönetilen biri olduğu anlamına gelmez. Kesinlikle gelmez. Harry Potter, Üç Büyücü Turnuvası’nda Cedric Diggory‘ye karşı yarıştığında, Sprout tercihini Bay Potter yerine Hufflepuff mazlumu Cedric Diggory’den yana kullandığını sır olarak saklamamıştır.

Aynı zamanda cesurdur da. Bitkibilim uzmanı ya da değil, Şamarcı Söğüt‘ün yaralarını saracak kadar cesur ruhludur. Kariyeri boyunca göz kamaştırıcı bitkilerle sürekli karşılaşmış olması olasıdır, Zehirli Dokunakula gibi: diş çıkarırken çok risklidir, ve bir kalbi ısıtacak bir bitki değildir.

Kendi tarzıyla, Başmüdire Dolores Umbridge Büyük Salon’da iken  uzun zamandır arkadaşı olan Minerva McGonagall uzunca ve kurnazca bakışarak bu kötü insanı hor görmüştür. Dahası, bu fazla nazlı geçici patronunun işlerini, Harry Potter’a havadan Bina puanları vererek baltalamaya çalışmıştır. Bu puanları, genç büyücünün Dırdırcı’ya verdiği röportajda Voldemort’u ve dolaylı olarak Umbridge’in geçici işini kınamasıyla, Potter’a vermiştir.

PomonaSprout SproutAndMcGonagall

Dahası, Kim Olduğunu Bilirsin Sen, Hogwarts’a saldırmaya geldiğinde, iş arkadaşlarının umutsuzluğunun farkına vararak, Sprout, tüm okulu cesaretlendirerek “ona karşı direnebileceklerini” aşılamıştır. Kaçınılmaz savaş başladığında, Pomona ipleri eline alarak kaleyi savunma görevini üstlenmiştir. Cesurca, kendi diktiği adamotlarını Ölüm Yiyenler’e fırlatarak işgalcileri savuşturmuştur.

Bu yüzden haydi Adamout İksiri kadehlerimizi Pomona Sprout için kaldıralım – belki de çok belli bir kahraman değil, fakat kesinlikle (birçok yönden) kendini geliştiriyor.

Her ay, Pottermore, Harry Potter serisinden daha fazla ilgi hak ettiğini düşündüğümüz bir karakteri spot ışıklarına alacak. Bizler de bu harika seriyi sizler için Türkçeleştirmeye devam edeceğiz!

Sizler Pomona Sprout hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

PomonaSprout SproutHoldingMandrake

Saklı Kalmış Bir Kahraman: Lily Potter çevirimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir