Harry Potter Dünyasında Harika Bir Evcil Hayvan Olabilecek 10 Muazzam Ejderha Türü

ejderha harry potter

Hogwarts’a başlıyor olsak evcil hayvanımız ne olurdu? Kedi, kurbağa ve baykuş arasından seçim yapabiliyoruz ama ya diğer o kadar büyülü canavar? Hagrid gibi kocamaan Hogwarts sınırları içinde, Yasak Orman’ın dibinde yaşıyor olsak biz de ejderha beslemeye kalkışır mıydık? Yoksa sadece kedimizin bir Animagus peşinde olup olmadığı konusunda endişelenir miydik? Eğer ejderhadan yanaysanız, işte en iyisini seçmek için Pottermore’dan bize bir kılavuz.

Demek yeni bir evcil hayvan arıyorsunuz. Korkunç, pul pul, tehlikeli ve ateş püskürten bir ejderha edinmeyi düşündünüz mü?

Eğer gerçekten bir tane edinecek olsanız, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar kitabındaki on çeşit ejderhadan hangisi en iyi evcil hayvan olurdu? Bazıları hiçbiri derdi. Ama bazıları da ejderhaların yanlış anlaşıldığını ve evleri yanmayan türden olduğu sürece bu pullu yoldaşların harika olabileceğini düşünürdü.

Eğer büyücü olsaydınız, Domuz Kafası’ndaki gizemli yabancıdan hangi yumurtayı seçerdiniz?

1. Norveç Pütürlüsü (Norwegian Ridgeback)

Eğer en ünlü ejderha çeşitlerinden birisi arayışındaysanız belki de Norveç Pütürlüsü, ailenize hoş bir ilave olabilir. Örneğin Rubeus Hagrid, Hogwarts’ta anahtarların bekçisi, genç Norbert’a harika bir “anne” olmuştu ama ne yazık ki ona bakacak alanı yoktu.

Neden bunu seçmelisiniz?

Çünkü Hagrid’i seviyorsanız, Pütürlü’yü de seversiniz. Fakat bir tane edinmeyi de planlıyorsanız, tercihen ahşaptan yapılmış olmayan, geniş ve ferah bir alana sahip eviniz olması tavsiye edilir. Hatta bu tavsiye, muhtemelen herhangi başka bir ejderhaya bakmak için de geçerlidir. Ayrıca Pütürlülerin, bir ile üç aylık arasında -diğer türlerden çok daha erkenken- ateş püskürtme becerileri geliştirmeye yatkın olduklarını aklınızın bir köşesinde tutun; yani yumuşacık oyuncakları, beşikleri ve diğer eşyaları yüksek ihtimalle ateşe vereceklerdir. Bunların dışında Pütürlü, sevimli bir evcil hayvan seçeneğidir. Muhtemelen.

NORWEGIANRIDGEBACK

2. Öbüruç Opalgözü (Antipodean Opaleye)

Bu Yeni Zelanda ejderhası, türleri arasında en güzeli olarak bilindiğinden daha görkemli bir hayat sürmeyi dileyenler için kusursuz bir seçenektir. Tabi ki bütün ejderhalar kendi çaplarında en güzelleridir. Yine de Öbüruç Opalgözü, yanardöner pulları ve çok-renkli gözleriyle özellikle daha bir dikkat çekicidir; üstelik canlı kızıl renginde muhteşem bir ateşi vardır. Fazlasıyla şık. Opalgözü, sadece sadık bir ev hayvanı olmakla kalmayıp ev halkına da hoş bir ilave olacaktır.

Neden bunu seçmelisiniz?

Eğer kendi evcil hayvanınız tarafından öldürülmek istemiyorsanız, Öbüruç Opalgözü bunun için gayet idealdir. Hatta, karnı aç olmadıkça insanları çok nadir öldürür. Hepimiz yemekten önce biraz huysuz olmaz mıyız zaten? Bu ejderhanın bir başka artı noktası ise en sevdiği yiyecek siz yerine koyunlardır. Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, ejderhalar arasından edinmeniz gereken evcil hayvan muhtemelen bu türdür.

ANTIPODEAN OPALEYE

3. Çin Ateştopu (Chinese Fireball)

Bu ejderha, görsel olarak tatmin edici olanlardan -özellikle de bir Gryffindorsanız ve topluluğunuzla uyum sağlayacak  kırmızı-altın rengi bir arkadaş istiyorsanız.

Neden bunu seçmelisiniz?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar’a göre bu ejderha, birazcık fazladan refakatçiye karşı değil. Bu nedenle, ailenizi genişletmek istiyorsanız, belki de iki tane almalısınız -hatta belki üç tane!

Küçücük bir uyarı: Çin Ateştopları insanları yemekten hoşlanırlar, bu yüzden bu uyarıyı aklınızın bir köşesine koyun.

CHINESE FIREBALL

4. İsveç Kısaburnu (Swedish Short-Snout)

Görkemli İsveç Kısaburnu, güzel olmakla birlikte kalası ve kemiği saniyeler içinde küle dönüştürebilme becerisiyle kullanışlıdır da. Etrafta fazladan kalasınız ve ,şey, kemiğiniz duruyorsa harikadırlar. Her neyse, ejderhalar ne kadar olabilirse o kadar nadir insan öldürürler ama bunun sebebi ıssız, dağlık yerlerde yaşadıkları için olabilir. Yine de biz, söylenmesi gerekeni söyleyelim de.

Neden bunu seçmelisiniz?

Kısaburnu, muhteşem mavi ateşi ve gümüşi-mavi pullarıyla süslenmiş harika bir ejderhadır. Görünüşlerinizi birbirinize uydurabilirsiniz!

SHORTNOSE

5. Sıradan Gal Yeşili (Common Welsh Green)

Rahat bir sahip için Sıradan Gal Yeşili, sahibini yerine koyunların lezzetini tercih etmesiyle daha sakin bir yoldaştır. Ahenkli kükremesi ve sevimli, kahverengi- yeşil

benekli yumurtalarıyla birlikte ejderhalar dünyasında ancak bu kadar sakıncasızını edinebilirsiniz.

Neden bunu seçmelisiniz?

Çünkü kulağa…söylemekten çekinmeyelim, sevimli bir ejderha gibi geliyor. “Sevimli ejderha” tamlamasının birbirine zıt olduğunu düşünmüştük; bu yüzden bu da bir neticedir.

COMMONWELSH

6. Peru Zehirdişlisi (Peruvian Vipertooth)

Bu bakır renkli tür küçük fakat zehirli dişleri ve insanlardan hoşlanma meyilliyle güçlüdürler -ve “arkadaş olma” gibi iyi bir anlamda da değil. Evet, sizi yiyebileceği anlamından söz ediyoruz. Ama aynı zamanda keçi ve inek de yerler yani en azından çeşitli bir yeme alışkanlıkları var.

Neden bunu seçmelisiniz?

Yer konusunda biraz sıkıntılıysanız Peru Zehirdişlisi, neredeyse 5 metre olan ufak boyutuyla harikadır. Ayyy. Tüh, “sizi yeme” durumu olmasaydı.

PERUVIAN

7. Romen Uzunboynuz (Romanian Longhorn)

Uzunboynuz’un; büyücülerin, güçlü boynuzlarına olan ilgilerinden dolayı türünün, neredeyse soyu tükenmekle karşı karşıya kalmasından kaynaklı aldatıcı bir tarihi vardır. Romen Uzunboynuz boynuzu, toz haline getirildiğinde çok değerli bir iksir malzemesi haline gelir. Bu nedenle de bu ejderha, büyücü toplumunca yakından korunmaya başladı. Aynen öyle, bir ejderhanın korunmaya ihtiyacı olacağını kim tahin edebilirdi değil mi?

Neden bunu seçmelisiniz?

Çünkü belli ki bu türün iyi bir eve ihtiyacı var. Boynuzlarını, kâr elde etmek için satmayacak birinin evine.

ROMANIAN

8. Hebrid Siyahı (Hebridean Black)

Britanya’nın yerlisi olan Hebrid Siyahı, mor gözleri ve yarasa gibi kanatlarıyla sert pullu bir ejderhadır. Bu ejderha, köpeklerin, sığırların ve geyiklerin tadını sever ve muhtemelen odalarında yalnızken metal müzik dinlemekten hoşlanır. Tamam belki de müzik kısmından değil.

Neden bunu seçmelisiniz?

Çünkü çok havalı!

HEBRIDEANBLACK

9. Ukrayna Demirgöbeği (Ukrainian Ironbelly)

Ukrayna Demirgöbeği, altı tona kadar ulaşabilen ağırlıklarıyla türlerinin en büyük ejderhalarıdır. Bu sebeple de birazcık külfetlidirler ama yine de bir kez onları tanıyınca muhtemelen çok şirindirler.

Neden bunu seçmelisiniz?

Çünkü ejderha alacaksanız, en iyisi en büyüğünü almak.

UKRANIAN

10. Macar Boynuzkuyruk (Hungarian Horntail)

Heyecanlı bir yaşam tarzı arayışında mısınız? Deri ceketler sizi yetmiyor mu? Peki ya Macar Boynuzkuyruk, en tehlikeli ejderhalardan birini edinmeye ne dersiniz? Görünüşünüzü keskinleştirmek için ne yöntem ama.

Neden bunu seçmelisiniz?

Eğer Macar Boynuzkuyruk arkanızı kolluyorsa hiç kimsenin size asla bulaşmak istemeyeceği sebebinden ötürü.

Horntail

Merlin’in donuna şükürler olsun ki bu ejderhalar, Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar kitabının sayfalarında güvende yaşıyorlar.

Sevimli, pullu arkadaşlarımızla ilgili buradan daha fazla bildi edinebilirsiniz.

Bu yazıyı okuyunca Charlie’nin işi, kulağa göründüğünden daha da tehlikeli geldi sanki. Yine de tüm bu türlerle çalışmak harika olabilirdi. Özellikle de içlerinden birinin güvenini kazanmak! Bu rehber fikrinizi oluşturmanızda yardımcı oldu mu? Peki ya siz hangi ejderhayı sevimli yoldaşınız olarak seçerdiniz?


bunlar da ilginizi çekebilir:

* Harry Potter Dünyasının “Ejderhaları” Hakkında Her Şey

* Kendin Yap Projesi #2: Kendi Ejderha Yumurtanızı Yapın!

* Ejderhalar: Yanlış Anlaşılan Yaratıklar