Harry Potter ve Neville Longbottom Arasındaki 13 İlginç Benzerlik

harry-ve-neville-pottermore

Her iki çocuk da yedinci ayın sonunda doğdu. Lord Voldemort her ikisine de aynı derecede tehdit oluşturuyordu ancak sadece birini hedef almıştı. Harry ve Neville aynı muhtemel kaderi ve çok daha fazlasını paylaştı… İşte Harry Potter ve Neville Longbottom arasındaki 13 ilginç benzerlik!

1. Çocuklukları Mugglelar Tarafından Gölgede Bırakıldı

Harry için bu Dursleyler’in bitmez tükenmez sıkıcılıkları ve canilikleriydi. Neville ise ailesini yetenekleri konusunda ikna edebilmek için küçük bir büyü işareti gösterme baskısı altındaydı sürekli.

“Beni büyükannem büyüttü, kendisi cadıdır,” dedi Neville, “ama ailem uzun süre Muggle olduğumu sandı. Büyük amcam Algie boyuna beni hazırlıksız yakalayıp içimdeki büyüyü ortaya çıkarmaya çalışıyordu -bir keresinde Blackpool rıhtımının ucundan itmişti beni, az kalsın boğuluyordum- ama sekiz yaşıma kadar bir şey olmadı.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

2. Snape İkisine de Eşit Derecede Zalimdi

Harry ‘Seçilmiş Kişi’ Potter ve Neville, Snape tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldı.

 “Snape, yerlere saçılmış iksiri asasının bir hareketiyle yok ederken, “Sersem çocuk!” diye homurdandı. “Kirpi dikenlerini kazanı ateşten indirmeden önce attın herhalde!” Neville düpedüz uluyordu. Şimdi, kızgın damlalar burnuna doğru ilerlemeye başlamıştı.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

3. İkisi de Gryffindor’a Ait Olmadıklarını Hissediyordu

En başında Neville de Harry gibi sık sık kendinden şüphe etti ve bununla savaştı. Malfoy ona Bacak Bağlama Laneti yaptığında ise Seçmen Şapka’nın bir hata yaptığını düşünerek ağlamanın eşiğine gelmişti. Bunun ardından çok uzun süre geçmeden Harry de geleneksel bir Slytherin yeteneği olan Çataldili konuşabildiğini keşfettiğinde Seçmen Şapka’nın yanlış bir seçim yaptığına ikna olmuştu.

 “Gryffindor’a yakışmayacak kadar yüreksiz olduğumu söyleme boşuna,” dedi Neville. “Malfoy zaten söyledi.”

 Harry Potter ve Felsefe Taşı

“Beni Gryffindor’a koymasının tek sebebi,” dedi Harry yılgın bir sesle, “çünkü Slytherin’e girmek istemedim…”

Harry Potter ve Sırlar Odası

4. Aynı İsmi Paylaştılar (Kısa Süreliğine)

Harry, Stan Shunpike onun gerçek kimliğini öğrensin istemedi ve bu yüzden aklına gelen ilk isimle tanıttı kendini. Kimi seçtiği sizce de ilginç değil mi?

“Adın ne?” diye üsteledi Stan. “Neville Longbottom,” dedi Harry, aklına gelen ilk ismi söyleyerek. “Ee – bu otobüs,” diye devam etti hiç beklemeden, Stan’in dikkatini başka yere çekmeyi umarak, “her yere gider mi demiştin?”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

neville-buyukanne-kiyafetleri

5. İkisi de Sonuna Kadar Çok Cesurdu

Neville kendini Harry kadar ölümcül durumlara çok fazla sokmasa da başka konularda büyük bir cesaret örneği sergiledi. Mesela Lupin’in dersinde Böcürt’e ilk saldıran Neville’di.

“Hepsi geriye, duvarların dibine çekilerek Neville’i gardırobun yanında tek başına bıraktı. Neville solgun ve korkmuş görünüyordu, ama cüppesinin kollarını sıvamıştı ve asasını hazır tutuyordu.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

6. Harry ve Neville Aynı Trajik Kaybı Yaşadı

Harry’nin ailesi Voldemort tarafından öldürüldü ve Neville’inkiler de Bellatrix Lestrange tarafından akıllarını yitirene kadar işkenceye maruz kaldı – daha kötü değilse en az o kadar korkunç bir kader.

“Yani öldüler mi?” dedi Harry alçak sesle. “Hayır,” dedi Dumbledore. Sesinde Harry’nin daha önce hiç duymadığı bir acı vardı. “Delirdiler. İkisi de St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’ndeler. Sanırım Neville tatillerde ninesiyle birlikte onları ziyaret ediyor. Onu tanımıyorlar.” Harry öylece kaldı, dehşete düşmüştü. Bilmiyordu… dört yıldır hiç öğrenmeye çalışmamıştı…

Harry Potter ve Ateş Kadehi

7. Ah, Malfoy

“Neville, hayır!”

Harry fırlayıp Neville’in cüppesinin arkasına yapıştı; Neville yumruklarını sallayarak çılgınca debeleniyor, Malfoy’a ulaşmaya çalışıyordu. Bir an için Malfoy’un yüzünde son derece şaşkın bir ifade belirdi.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

8. İkisi de Testraller’i Görebiliyordu

Harry ve Neville, ikisi de ölümle burun buruna geldi ve sonuç olarak okuldaki diğer birçoğunun aksine Testraller’i görebiliyorlardı.

“Evet… Evet, senin görebileceğini biliyordum, Harry,” dedi ciddi bir ses tonuyla. “Sen de, ha, Neville? Ve -” “Pardon ama,” dedi Malfoy küstah bir sesle, “tam olarak ne görmemiz gerekiyor?”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

9. İkisi de Özveriliydi

Neville’in kırılmış bir burnu olabilir ancak bu onu kehanet için olan savaşta Harry’yle kalmaktan ve Hermione’yi kurtarmasına yardım etmekten alıkoymadı. Aslında savaşa yön verenler Harry ve Neville’di.

“Diğerlerini bulmam gerek,” dedi Harry. “O zaban ben de seninle bulurub,” dedi Neville, kararlı bir şekilde. “Ama Hermione -” “Onu da alalıb,” dedi Neville, yine kararlılıkla. “Ben daşırıb – sen benden iyi döbüşüyorsun -” Ayağa kalktı ve Harry’ye dik dik bakarak Hermione’nin kollarından birini tuttu; bir an tereddüt ettikten sonra Harry de Hermione’nin diğer kolunu tutup onun gevşek bedenini Neville’in omuzlarına yerleştirmeye yardım etti.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

kehanet-ve-neville

10. İkisi de Kehanette Yer Aldı

“Tuhaf olan şey şu ki, Harry,” dedi Dumbledore usulca, “hiç de seni kastetmemiş olabilir. Sybill’in kehaneti, o yıl temmuz sonunda doğmuş, anne babaları Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi olan ve Voldemort’tan üç kez ucu ucuna kurtulan iki büyücü çocuk için de geçerli olabilirdi. Biri, elbette, sendin. Diğeri ise, Neville Longbottom’dı.”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

11. İkisi de Hastahane Kanadında Haddinden Fazla Zaman Geçirdi…

Madam Hooch, Neville’in üstüne eğildi, onun da beti benzi atmıştı. Harry, onun, “Bileği kırılmış,” diye mırıldandığını duydu. “Hadi, çocuk- bir şeyin yok, kalk ayağa.” Öteki öğrencilere döndü. “Ben bu çocuğu hastane kanadına götürüyorum, kimse yerinden kımıldamasın! Süpürgelere dokunmayın, yoksa Hogwarts’tan sepetlenir, Quidditch’i de düşünüzde görürsünüz. Gel yavrum.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry yutkunarak çevresine bakındı. Hastane kanadında olduğunu anladı. Beyaz çarşaflı bir yatakta yatıyordu, yanındaki sehpanın üstü de şekerci dükkânına dönmüştü.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry’nin gözleri birden açıldı. Hastane kanadında yatıyordu. Baştan aşağı çamura bulanmış olan Gryffindor Quidditch Takımı yatağının etrafında toplanmıştı. Ron’la Hermione de oradaydı, yüzme havuzundan çıkmış gibi görünüyorlardı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Hastane kanadına vardılar. Kapıları itip açtılar, Harry, Neville’in kapıya yakın bir yatakta yattığını gördü, anlaşılan uyuyordu.

Harry Potter ve Melez Prens

12. İkisi de Gerçekten Liderdi

Sonraki anda, yirmiden daha fazla gibi görünen insan tarafından o, Ron ve Hermione kalabalığın ortasına çekilmişti, herkes onlara sarılmış, sırtlarına vurmuş, saçlarını karıştırmış, el sıkışmıştı: Sanki daha az önce Quidditch finalinde şampiyon olmuşlardı. “Tamam, tamam, sakinleşin!” diye seslendi Neville ve kalabalık geri çekildiği sırada, Harry, ortamı yeni yeni kavramayı başarabilmişti.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

13. Ve Belki de Bu  Hortkuluklar İçin Olan Savaşta Harry’nin İlk Tercihinin Neden Neville Olduğunu Açıklar

Dumbledore gibi olmalıydı, soğukkanlılığını korumalı, görevi devam ettirecek yedeklerin olduğundan emin olmalıydı. Dumbledore Hortkuluklar’dan hala üç kişinin haberdar olduğunu bilerek ölmüştü; şimdi Neville Harry’nin yerini alacaktı: Bu sırrı bilen yine üç kişi olacaktı.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Neville-Longbottom-Lewis