Harry Potter Macerası Başlamadan Voldemort’u Durdurabilecek 9 An

Harry Potter

Harry Potter serisi, Harry’nin Voldemort’a karşı verdiği mücadele etrafında gelişiyor. İlk kitaplarda bunu yapmanın yolu neredeyse imkansız görünüyordu. Fakat sonunda Harry Hortkulukları ve Voldemort’u nasıl yenebileceğini öğrendi.

Lord Voldemort, küçüklüğünden beri karanlık, manipülatif bir büyücüydü ve daha Hogwarts’tayken hortkuluk yapmaya başlamıştı. Şimdiye kadarki en güçlü kötü büyücü olma yolunda erkenden ilerlese de, Harry’nin hikâyesi daha başlamadan önce Voldemort’u durdurabilmenin bazı yolları vardı.

Harry Potter kitapları başlamadan önce Voldemort’u durdurabilecek 9 yola birlikte göz atalım!

9. Aşk İksiri Yasaklansaydı O Hiç Doğmazdı

ron weasley ask iksiri

Voldemort daha doğmadan öncesinde, annesi Merope Gaunt, Tom Riddle Sr.’e aşk iksiri verdikten sonra onunla evlenmişti, yani en azından Dumbledore’a göre durum böyle. Aşk iksirlerini düşününce gerçekten iğrenç gelebilirler ve Hogwarts’ta yasak olmasına rağmen büyücü dünyasında çok da yasa dışı görünmüyor. Eğer aşk iksirleri yasa dışı olsaydı; bu büyük ihtimalle Merope’in, Riddle’ı ona aşık etme kararlılığını durdurmazdı ama yine de Voldemort’a gebe kalmasını biraz daha zorlaştırırdı.

8. Eğer Çocukken Ölseydi

tom riddle yetimhanede

Bu, bir çocuğu içerdiğini hesaba katarsak listedeki en karanlık seçenek olabilir ve o kötü bir çocuk olarak anlatılsa bile, hâlâ bir çocuk. Yine de; çocukken bir şekilde ölseydi, Lord Voldemort gibi kötü ruhlu bir katil olmak için büyümezdi. Farklı bir seçenek olarak ise, eğer çocukken ona başka türlü girişimlerde bulunulsaydı, belki de farklı sonuçlanabilirdi. Ancak; Dumbledore’un da belirttiği gibi, her şey seçimlerle ilgili, şartlarla değil.

7. Merope Gaunt Hayatta Kalsaydı

Harry Potter

Merope Gaunt, çok hasta ve parasız halde Londra’da bir yetimhaneye gelir. Orada Tom Riddle Jr.’u doğurur ve hemen sonrasında da ölür. Bu durum Tom Riddle’ı annesiz ve onunla hiçbir şey yapmak istemeyen bir babayla tek başına bıraktı. Ailesiz oluşu ve kimsenin onunla ilgilenmeyişi, onun saf kötülük yapma eğilimlerini büyük ihtimalle şiddetlendirdi. Eğer daha iyi bir destek sistemine sahip olsaydı daha iyi olabilirdi, ancak Harry’nin de ailesinin olmadığını hatırlatalım.

6. Eğer Dumbledore Onu Hogwarts’a Davet Etmeseydi

dumbledore

Dumbledore, Hogwarts’ı ve ona büyücü olduğu gerçeğini söylemek için yetimhanede Tom Riddle’ı ziyaret etmişti. O buluşmada bile Dumbledore, Tom Riddle’ın manipülatif ve kurnaz bir çocuk olduğunu görmüştü. Hogwarts’ın herkesi alması ve açıkça bir ruhsal problemleri olduğu ya da karanlık büyü ile uğraşan öğrencilerime herhangi bir yardımının olmayışı tuhaf görünüyor. Ziyaretin olduğu zamanlarda, Dumbledore müdür değildi ama Tom Riddle’ı Hogwarts’a sokmamanın bir yolu illaki olmalıydı.

5. Slughorn Hortkulukları Öğrenmesine Yardım Etmeseydi

Horace Slughorn hp6

Slughorn kötü biri olmayabilir ama çok da iyi değer biçebilen bir karakter değildi. Tom Riddle okuldayken ve iksir dersi alırken, Riddle onun en sevdiği öğrencisiydi. Riddle, Slughorn’u Hortkuluklar hakkında konuşması için manipüle etti ve ayrıca bu konuşma Riddle’ın birden fazla hortkuluk yapma fikrini sunduğu ilk zamandı. Voldemort muhtemelen bir noktada Hortkuluk yaratmayı çözmüştü ve bu bilgi, o halen okuldayken yapmasına izin verdi ve bu da işleri daha da zorlaştırdı.

4. Bu Kadar Çok Hortkuluk Yapmadan Önce Azkaban’a Konsaydı

azkaban sirius black

Voldemort, 14 yaşından beri Hortkuluk yapıyor. Büyük annesi ve büyük babası ile birlikte babasını da öldürdükten sonra Marvolo yüzüğü ile ilk hortkuluğunu yaptı. Bu, okuldayken yaptığı korkunç şeylerin daha başlangıcıydı. Voldemort, ayrıca Hagrid’i Sırlar Odası’nı açmayla suçladı ve daha birçok kötülük yaptı. Böyle açıkça etrafındaki insanları manipüle ederken eğer, bu suçlardan herhangi birinde yakalansaydı, daha da güçlenmeden Azkaban’a konulabilirdi ve bu da Dumbledore gibi kişilere Hortkuluklar hakkındaki gerçekleri çözme zamanı verirdi.

3. Eğer Dumbledore’nin Onu Daha Önceden Durdurabilme Şansı Olsaydı

albus dumbledore riddle

Dumbledore, başından beri Tom Marvola Riddle’a temkinli yaklaşan tek kişiydi. Onu yetimhanede ziyaret ettiğinden beri, Riddle gerçekte kim olduğunu maskelemeyi öğrenmeden önce, onun karanlık tarafını görebilmişti. Dumbledore ona güvenmemişti ama o da tam olarak neler olduğunu bilmiyordu. Eğer Dumbledore içgüdülerini biraz daha takip etseydi Voldemort’u daha gençken, büyüyüp güçlenmeden durdurabilirdi.

2. Dumbledore Onu Arnavutluk’ta Bulabilseydi

lord voldemort felsefe tasi

Potterların evindeki o uğursuz geceden sonra Voldemort zayıf ve neredeyse ölü kalmıştı. Hortkuluklar hâlâ onu hayatta tutuyordu ama artık açıkça işlevsel bir vücudu bile yoktu. Quirrel ve Peter Pettigrew aracılığıyla sağlığına kavuşturulması gerekiyordu. Eğer Dumbledore, bu süre zarfında Karanlık Lord’un yerini tespit edebilseydi, Voldemort’un tam gücüne kavuşmasını engelleyebilirdi. Bu ona aynı zamanda hortkuluklar hakkında bilgi edinmek ve onları yok etmek için zaman tanırdı. Harry’nin Hogwarts’taki altıncı yılına kadar tüm parçaları anca bir araya getirmek, biraz geç kalmış bir hamle. Öyle değil mi?

1. Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry Potter

Harry, Hogwarts’taki beşinci yılındayken, Zümrüdüanka Yoldaşlığı yeniden inşa edilmeden önce bir amacı vardı. Asıl Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Voldemort ve Ölüm Yiyenlerin güçlendikleri dönemde onlara karşı olan mücadeleye yardımcı olmak için oluşturulmuştu. Bu yoldaşlığın üyeleri; Dumbledore, Potterlar, Sirius Black, Longbottomlar ve daha birçoğunu içeriyordu. Farklı bir dünyada; bu kadar güçlü bir cadı ve büyücü grubu, Harry’yi öldürmeye çalışmadan önce hortkulukları çözüp Voldemort’u öldürebilirdi.

Listemizin burada sonuna geliyoruz. Peki, siz bu durumlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu yollar ile Voldemort durdurulabilir miydi? Her şey daha mı iyi gelişirdi yoksa daha da mı kötü sonuçlanabilirdi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Harry Potter ve Lord Voldemort’un Ölüm Yadigarları Takıntısı

* Hortkuluk Yaratmak Üzerine Nahoş Bir Teori

Forumdan Cevaplar!