Harry Potter’a Ne Hediye Ederdiniz?

Harry hediye kapak

Geçtiğimiz ay 37 yaşına basan Harry Potter akıllarda bir soru doğurdu; biz Muggleların hayallerini süsleyen nice şeye sahip bir büyücüye ne hediye edebilirdik?

Harry için hediye mevzusu çok çalkantılı diyebiliriz. Bir doğum günü kartı bile almadığı yıllardan çok hızlı bir şekilde hediye olarak Ateşoku aldığı yıllara atladı. Gerçi, bir doğum günü hediyesi olarak da kişinin büyücü olduğunu öğrenmesinden daha güzel ne olabilir ki? Hagrid‘in biraz ezilmiş doğum günü pastası belki. Yok yok, büyücü olduğunuzu öğrenmek daha iyi.

Harry’nin bu yolculuğuna uzaktan arkadaşlık etmiş bizler, ona ne hediye edebiliriz hiç düşündünüz mü?

Sanıyoruz Hediye Çeki Bir İşe Yaramaz

Harry bundan bahsetmeyi pek sevmese de kendisine ailesi öldükten sonra küçük bir servet kalmıştı. Aslına bakarsak Potter ailesi nesillerdir zengin bir aile. Atalarından Stinchcombe’li Linfred tıbbi iksirci olarak büyük bir gelir elde etmiş ve bir 20. yüzyıl iş adamı olan Fleamont ise çoğunlukla Sleekeazy’in Saç İksiri icadı sayesinde aile hazinesini dörde katlamıştı.

Bu yüzden Harry’ye bir hediye çeki vermenin pek bir anlamı yok. Kendisine 12 Grimmauld Meydanındaki evin kaldığını da unutmamak gerek. Evin kendisi cıngar çıkartan bir tabloya sahip olsa dahi Londra’da böylesine merkezi konumdaki bir evin fiyatı dudak uçuklatan cinsten.

Peki Giysi?

Başkası için giysi seçmek muggle dünyasında bile gayet zor. Özellikle de son modaya uyan şeyleri giymiyorlarsa. Yani demek istediğimiz; kendisini görünmez yapan bir pelerine sahip birini hangi giysiyle etkileyebilirsiniz? Veya Weasley kazaklarının da sınırlı sayıda yapılan özel giysiler olduklarını hatırlatalım. Bunlardan birine sahip bir kişiyi etkilemek zordur.

Harry giysi

Bisiklet? 

Gerçekten bisiklet almayı mı düşündünüz yani? Adam bu sene çıkan en son moda süpürgeyi almıştır herhalde. Hatta hobi olarak kendi süpürgesini bile yapıyor olabilir. Bisiklete bineceğini pek düşünmüyoruz.

Bir Kitap Alsak?

İstersek tüm kitapçıları dolaşalım, Harry’nin seveceği bir kitap bulabileceğimizden şüpheliyim. Sirius ve Remus’un ona hediye ettiği Pratik Savunma Sihri ve Karanlık Sanatlara Karşı Kullanımı kitabına sıkıya sıkıya sarılıp başka bir kitaba bakmayacaktır bile. Belki bir de Ron’un ona 20 yıl önce hediye ettiği Cadıları Cezbetmenin On İki Şaşmaz Yolu’nu okuyor olabilir tabii.

harry kitap

Tıraş Ürünleri?

Harry’nin muhteşem bir şekilde dağınık saçlarının ününü biliyoruz. Ancak kendisinin sakalları oldukça düzgün kesilmiş görünüyor. Bu belki de Bill Weasley ve Fleur Delacour‘un ona hediye ettiği büyülü jilet sayesinde olabilir. Büyülü jiletler güzel bir düşünce gibi duruyor ancak Muggle dünyasının kaliteli jiletlerinin fiyatına baktığımızda büyülü olanlarına bakmaya korkabilirsiniz.

Spor Bileti?

Üçbüyücü Şampiyonu ve Gryffindor Quidditch takımının muzaffer kaptanı olmak insanı spor müsabakalarına karşı biraz duyarsız yapabilir sanırım. Emin değiliz.

harry spor

Bir Telefon?

Yapmayın sevgili okurlar. Elektronik aletler ile büyüyü birleştirmenin sonucu pek de sağlıklı olmuyor biliyorsunuz. Biz Harry biriyle uzaktan iletişime geçmek istese Sirius’un ona verdiği aynayı kullanacağını düşünmek istiyoruz.

Tüm bunları ve diğer seçenekleri düşündüğümüzde ortaya tek bir sonuç çıkıyor; çorap! Dobby hediye seçimi konusunda kesinlikle bir ustaydı!

harry çorap

Peki ya siz Harry Potter‘a veya büyücü bir arkadaşınıza ne hediye ederdiniz?

19 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir