Harry Potter’ın Yaşarken İçimizi Isıttığı 5 Büyülü Yaz Mevsimi

ford-aglia-yaz

Hogwarts‘ta her mevsim büyülüdür (çünkü, hişşttt onlar büyücü!) fakat büyücü dünyasında yaz mevsiminin ayrı bir yeri vardır.

İlk başlarda, yaz Harry‘nin yılın en sevdiği zamanı olduğu denemez – ki bunun sebebini yılın Dursley’lere döndüğü tek zamanı olarak düşünürsek yanılmış olmayız. Ama birkaç yakın arkadaşı sayesinde bu güneşli mevsim Harry için gittikçe daha eğlenceli hale geldi ve kitaplarda adamakıllı bazı muhteşem büyülü yazlara şahit olduk. İşte Pottermore‘a göre favori yaz anlarından bazıları!

1. Harry’nin Kovuk’taki İlk Yazı

ford-aglia-yaz-devam

Ev cini Dobby Dursley’lerin evinde bir akşam yemeğini mahvederek bir rezalete yol açtıktan sonra, Harry tam zamanında oradan alınıp Ron’un evi Kovuk‘a getirilir. Harry’e köhne, karman çorman evini gösterme düşüncesi Ron’un kulaklarını kızartmaya yetse de, Harry görür görmez Kovuk’un harika, büyülü ve baştan savma haline bayılır. Hogwarts’a dönmeden önce Harry orada elmalarla Quidditch oynayarak, bahçelerinde yercücelerini ayıklayarak ve Mrs. Weasley‘nin nefis yemeklerine yardım ederek mutlu günler geçirir.

Yaz tatilinin sonu, Harry’ye göre pek çabuk geldi. Hogwarts’a geri dönmek istiyordu, ama Kovuk’ta geçen bir ayda ömrünün en mutlu günlerini yaşamıştı. Dursley’leri ve Privet Drive’da bir daha göründüğünde nasıl buyur edileceğini düşündükçe, Ron’u kıskanmaktan kendini alamıyordu.
– Harry Potter ve Sırlar Odası

2. Weasley’lerin Masa Savaşı

kovuk-masa-savasi

Harry’nin dördüncü yılında Kovuk’ta geçirdiği zaman özellikle yaklaşan Quidditch Dünya Kupası sayesinde harika bir hal aldı. Çünkü bu diğer Weasley’lerin evde olduğu anlamına geliyordu. Ron’un en büyük ağabeyleri Bill ve Charlie bahçede eski püskü iki masayı savaştırarak bu eğlenceli sahneyle Kovuk’a daha muhteşem bir hava katmıştı.

Bahçeye girdiklerinde sese neyin neden olduğunu gördüler. Bill ve Charlie asalarını çıkarmış, eski püskü iki masayı çimlerin üstünde havada uçuruyor, onları tokuşturarak birbirlerinin masasını yere düşürmeye çalışıyorlardı. Fred ve George tezahürat yapıyor, Ginny gülüyor, Hermione ise besbelli eğlenmekle kaygı duymak arasında kalmış halde, çitin kenarında dolanıp duruyordu.
– Harry Potter ve Ateş Kadehi

3. Quidditch Dünya Kupası

quidditch-dunya-kupasi

Fakat Harry’nin o yıl büyülü yazı sadece Kovuk’ta geçmedi; o yıl aynı zamanda en saygın büyülü spor etkinliklerinden biri olan Quidditch Dünya Kupası‘nın yılıydı. Sadece Hogwarts’ta oynadığı için bu muazzam harika turnuvayı görmek Harry’nin gözlerini açmıştı – ilk olarak pek çok büyücüyle kamp yapmış, ardından başka büyücülük okullarının olduğunu öğrenmiş ve dev maçı izlemişti…

Harry, Quidditch’in böyle oynandığını hiç görmemişti. Envaigöz’ünü gözüne öyle sıkı bastırıyordu ki, gözlüğü burnunun kemerini kesiyordu. Oyuncuların hızı inanılmazdı – Kovalayıcı’lar Quaffle’ı birbirlerine o kadar hızlı atıyorlardı ki, Bagman’ın ancak isimlerini söyleyecek vakti oluyordu.
– Harry Potter ve Ateş Kadehi

4. İçimizi Isıtan Bir An

kovuk-bahar

Büyücü tarihi boyunca pek çok ürkütücü cinayetin sorumlusu olan Karanlık Lord, Lord Voldemort‘tan bahsetmek size pek ‘yaz havası’ vermeyebilir. Melez Prens‘te Ron ve Hermione ile Kovuk’ta parlak gün ışığında sakin bir an Harry’nin önündeki zorlu göreve dair garip bir biçimde daha iyi hissetmesini sağlıyor: Lord Voldemort’u bertaraf etmek. En yakın iki arkadaşına bir yaz sabahı kehanetiyle ilgili gizemleri anlattıktan sonra Harry onların hala yardıma hazır olduklarını görünce birden rahatladığını hisseder.

Harry aslında gerçekten dinlemiyordu. Vücuduna güneş ışığıyla alakası olmayan bir sıcaklık yayılıyordu. Sanki göğsündeki sımsıkı bir düğüm çözülmüştü. Harry, Ron ve Hermione’nin gösterdiklerinden daha fazla etkilendiklerini biliyordu, ama asıl gerçek onların hala yanında olmaları, ona destek veren teselli sözleri söylemeleri, ondan hastaymış ya da tehlikeliymiş gibi kaçmamalarıydı. Ve bu onlara hiçbir şey söylememiş olmasından çok daha değerliydi.
– Harry Potter ve Melez Prens

5. Bill ve Fleur’un Düğünü

Fleur-Delacour-Dugun

Ginny Weasley, Bill’in karısı olacak kişiye ‘Sümük’ lakabını takmasına rağmen Bill ve Fleur Delacour‘un düğünü iyi yönde ışık saçıyordu, belki de bu Fleur’un bir  nevi Veela olmasından kaynaklanıyordu. Voldemort yükselirken ve Harry onu yok etmek için bir yolculuğa başlamak üzereyken Bill ve Fleur’un düğünü en karanlık zamanlarda bile her zaman bir umut olduğunun, eğlence dolu güzel bir davet ihtimalini saymıyoruz bile, hatırlatıcısıydı.

Harry’nin arkasında, çadırın giriş kısmından, uzun mor bir halının yanında iki tarafta art arda yerleştirilmiş altın sandalyeler görünüyordu. Fred ve George, Bill ve Fleur’un az sonra karı ve koca olacağı noktaya büyük bir grup altın renginde balon bağlamışlardı. Dışarıda, kelebekler ve arılar tembelce çalılıkların ve çimenlerin üzerinde uçuşuyorlardı.
– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Sizin içinizi en çok ısıtan sahne hangisiydi? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

Weasley-at-quidditch-world-cup

Site Yorumları
1 Yorum