Hogwarts Hayaleti Olmanın Artıları ve Eksileri

hogwarts hayaleti ic

Hogwarts hayaleti olmak iyi bir şey olabilir mi? Sonsuza kadar şatoda kalmak? Kesinlikle! Peki o eşsiz ziyafet sofrasından asla tadamamak? Bilemiyoruz… İşte Harry Potter dünyasının hayaletleri için artı ve eksiler!

Hiçbir büyü ölüleri tam anlamıyla geri getiremese de, sihir dünyası geride kalmayı seçen hayaletler tarafından lanetlenmiştir. Ruhani hayat fani yaşam gibi bir şey değildir; hiçbir fiziksel zevk deneyimleşemez, bilgi genişletilemez ve en kötüsü de, hayaletler Hogwarts yiyeceklerini tam olarak tadamazlar, tabii son derece küflü değilse. Neden biri böyle bir kaderi seçsin ki?

Evet, duvarlardan süzülebiliyorsun fakat aynı zaman da ölüsün de…    

Fakat bu gerçeklerin tamamen bilincinde olsalar da, birçok cadı ve büyücü; suçluluk, pişmanlık ya da sadece bitmemiş işleri sebebiyle öldükten sonra hala geride kalıyor. Aynı Mızmız Mrytle’ın durumunda olduğu gibi; Harry’ye, kendi ölümünün gizemini çözmesinde yardım edebilmişti.

Böyle bir kader arzusunu anlayıp anlayamayacağımızı görebilmek için bir Hogwarts hayaleti olmanın artılarını ve eksilerini tartmaya karar verdik. İşte bizde bu yazımızda, Pottermore aracılığıyla sizlerle bunları sunmak istedik. Hadi incelemeye başlayalım o zaman.

Hogwarts Hayaleti Olmanın Artıları

1. Rahatsız Etmenin Eğlencesi

ev cini kavgasi

Tencere atmak, dersleri bölmek, masum öğrencileri korkutmak – merhaba Peeves! Çoğumuz, peşinizde olan Peeves’in yapacaklarından dolayı ortaya çıkabilecek durumların korkunçluğunu hayal bile edemez ama nesneleri hareket ettiren, kapıları çarpan ve diğer varlıkları duyulabilen, kinetik bozukluklar yaratan görünmez bir varlık olarak, yaşanabilecek en kötü şey nedir? Birisi affedilmez lanet uygulasa bile pek işe yaramayacaktır çünkü zaten ölüsündür. Kargaşaya yol açmak günleri geçirmek için iyi bir yol gibi görünüyor fakat öte yandan, sonsuza dek oraya takılı kaldıkları için kimsenin gözünden düşmemek en iyisi olabilir.

2. Uçmak

Peeves Weasley

Uçmak, çoğumuzun bir vesile ile tecrübe edebildiği bir deneyimken o zaman bile, uçakta olmak umduğumuz kadar eğlenceli olmuyor. Hogwarts hayaletleri ise, etrafta istedikleri kadar uçabilmenin hazzı ve bacak mesafesiyle alakalı sorunların olmayışıyla kutsanmış durumdadırlar.

3. Para Sorunu Yok

Aybaşı gelmiştir ve bir kez daha cüzdanınız en iyi şekilde hissediyordur – bunun gibi Muggle ve büyücü durumlarından sadece hayaletler (veya belki de bir Burnuk) paçayı kurtarabilir. Hayalet olmanın giderleri, ortalama bir ölümlüyle kıyaslandığında yok dahi sayılabilir. Böyle olunca da altın çok da umurlarında olmayabilir. Hogwarts hayaletlerinin, bizim gibi yaz tatillerinden hoşlanıp hoşlanmadıklarını bilemeyiz ama eğer biz hayalet olsaydık; yazımızı beş yıldızlı otelin havuzunda uzanarak geçirdiğimizi hayal edebiliriz – düşünsenize, kimseden sırtınıza güneş kremi sürmesini istemezdiniz!

4. Geleceği Görmek

Hogwarts

1000 yıl sonra dünya nasıl olacak? Maalesef, kendimizi görebilmek için etrafta olamayacağız fakat Hogwarts hayaletleri hala burada olacaklar ve klasik numaralarını yapacaklar. Uzaylılar istila edecekler mi? 3000 yılında hayat nasıl olacak? Sadece Neredeyse Kafasız Nick ve Gri Leydi öğrenmek için orada olacaklar. Keşke zaman makinesine sahip olabilseydik.

Hogwarts Hayaleti Olmanın Eksileri

1. Yalnız Öteki Dünya

Hogwarts

Yüzlerce öğrencinin arasında yalnız yaşayacağını hayal etmek zor. Ancak bir Hogwarts hayaleti olunca zaman zaman etraflarındaki, sürekli ölümcül hayatlarının tadını çıkaran, gelecekleri için umutlu ve heyecanlı gençler tarafından soyutlanıyorlar. Şişman Keşiş‘in yeterince eğlenceli göründüğü halde ve Neredeyse Kafasız Nick kesinlikle öğrenciler ile arkadaş olmak için uğraş veriyor – Harry, Ron ve Hermione’yi, acayip Ölüler Günü Partisi‘ne davet etmişti. – tabii gerçek birer arkadaş sayılıp sayılamayacaklarından emin olamayız. Yine de eğer gülmeye ihtiyacın olursa Peeves’in her zaman buralarda olduğunu farz ediyoruz.

2. Yemekler Pek de İyi Değil

harry potter hogwarts yemek sahnesi

Hogwarts yemekleri tek kelimeyle mükemmeldir, hele ki özel bir sebebi varsa. Muhteşem fırında kızarmış patateslere, sırlı yaban havucuna ve tombul pudinglere bakıp şımartılmamayı hayal bile edemeyiz. Hayaletlerin, içinden geçerek bazı yiyecekleri tatmaları önerilmektedir (en eski ve çok çürümüş olanları daha iyi), ama asla ölümlü oldukları zamanki ile aynı deneyim olmaz.

3. Sırf Can Sıkıntısı

mizmiz Myrtle ic

Sıradaki dezavantaj genellikle göz ardı edilir ama bu bir hayalet olmayı asla istemememiz için en başlıca nedendir. Profesör Binns olmadığın sürece, çoğu Hogwarts hayaletlerinin bir işi yoktur. – Özgeçmişinizde ölüm tarihinizin olması pek de iyi bir şey gözükmüyor. Bu yüzden hayaletler bütün gün ne yapıyorlar? Etrafta süzülerek dersleri mi izlemek? Mızmız Myrtle, kendini olabildiğince çok erkeği gözetlemekle meşgul ediyor fakat bu bile bir süre sonra sıkıcılaşabilir.

4. Birazcık Zamanın Gerisinde Kalmak

kanli baron fc

Kanlı Baron’un sürekli olarak bize hatırladığı gibi; avlandığınız kan lekeli kıyafetlerle hayalet olarak geri dönmek, içinde öldüğünüz eyalette var olmak demektir. Burada hızlı bir duşa ya da görünümünü tamamen değiştirmeye vakit yoktur – gel gör ki birinin hayatının son dakikalarındaki görünümü, onun sonsuz hayatında nasıl kalacağıdır. Muhtemelen Mızmız Myrtle bundan dolayı bu kadar çok ağlıyor olabilir – sonsuza dek okul üniforması içerisinde olduğunuzu düşünsenize? İğrenç!

Sonuç olarak… Hogwarts hayaleti olmanın iyi yanları bolca var ama gerçekten sonsuza dek Peeves ile sıkışıp kalma riskine değer mi? İkna olduğumuza emin değiliz…

Hogwarts

Sizler Hogwarts hayaletleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce hayalet olmak eğlenceli midir yoksa sıkıcı mı? Siz hayalet olmak ister miydiniz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Hogwarts Hayaletlerini Daha Yakından Tanıyalım!

* Harry Potter Dünyasının Gizemli Portreleri Nasıl Çalışıyor?

* Pottermore’dan Hayaletler Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Gerçek(!)