Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Wizarding School Map Ilvermorny

Ilvermorny adı duyulduğu andan beri hepimiz daha fazla detaya sahip olmak için yanıp tutuşuyoruz. Bugüne kadar farklı ülkelerde de Hogwarts benzeri sihir okulları olduğu bilinse de çoğu hakkında bilgimiz sınırlı. Bu nedenle Amerika’nın ünlü Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu hakkında biraz bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Bu Amerikan büyücülük okulunun esin kaynağı Hogwarts, peki bunun dışında Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu hakkında başka neler biliyoruz? İşte size işinize yarayacak bir rehber.

1. Kökenleri İrlanda’ya dayanır…

1960’ların ilk zamanlarında evde sihir eğitimi olarak kurulan Ilvermorny, adını kurucularından biri olan Isolt Sayre’nin ilk çocukluk yıllarını geçirdiği Kerry ilçesindeki bir kulübeden almıştır.

Her ne kadar mutlu bir çocukluk olmasa da-Isolt’un safkan takıntılı halası Gormlaith, onun Muggle yanlısı anne babasını öldürerek Isolt’u kaçırmıştır-en azından ilk yılları rüya gibi geçmiştir. Amerika’ya seyahati sonrası, Isolt, onları birçok şekilde hatırlamayı seçmiştir. Bunlardan biri, Ilvermorny ismi; diğeri, Pukwudgie arkadaşına babasının adını vermesi, ve üçüncüsü de Ilvermorny’nin sembolü-Kördüğüm. Isolt, annesinin eski bir broşuna dayanan Kördüğüm’ü Ilvermorny’nin Seçme Töreni’ne ve öğrencilerin cüppelerini ilikleyen tokaya işlemiştir.

2. … ancak Massachusetts’te bir yere gizlenmiştir

Ilvermorny, evde eğitimden dönüşümüne Isolt’un evlatlık oğulları, Webster ve Chadwich Boot’u eğitmeye başladığında Hogwarts’tan esinlenmesi ile başladı.  O ve kocası, James Steward, kendi emirleri için asalar da yaratmışlardı. İstikrarlı bir şekilde aile dersleri genişledi ve sihir yeteneği olan çocuklar bu küçük eve doğru çekilmeye başladılar.

Okulun ünü yayıldıkça bina da giderek büyümeye başladı. Zaman geçtikçe, Greylock Dağı’nın tepesinde, yatakhaneleri, öğretmenleri ve diğer personeli olan, sisler içinde ve çeşitli büyülerle gizlenmiş bir kale haline geldi. Yıllar içinde de Amerika’nın kendi Hogwarts’ı oldu.

Ilvermorny

3. Kurucularından biri No-Maj’di (Büyüdışı)…

Isolt’un kocası James, Ilvermorny’nin kuruluşunda yardımcı oldu. Evlerini tasarladı, kulübeyi bir eve çevirdi ve evlatlık oğulları ve Isolt’un diğer öğrencilerinin kullandığı asaları oydu.

Ancak, James Steward bir No-Maj’di –Boot ailesi ile birlikte Amerika’ya seyahat etmiş olan İngiltereli bir taş ustası. Sihir yeteneğinin olmaması, onun Bootlar ile arkadaşlık etmesine engel olmamıştı ve onu Isolt ile birbirlerine aşık olmaktan -ya da birlikte bir okul kurmaktan da- men etmemişti.

Her ne kadar bir büyücü okulunun kurucularından birinin No-Maj olması alışılagelmişin dışında olsa da, bu benzersiz başlangıçlar Ilvermorny’nin dünyanın en demokratik okullarından biri olması konusundaki ününü büyütmesine yardımcı oldu.

4. … diğeri ise Slytherin’in varislerinden bir cadı

Isolt’un geçmişi düşünüldüğünde bu daha da olağandışıydı. Hogwarts’ın kurucusu ve  saf kan konusunda takıntılı Salazar Slytherin’in varislerinden olarak Isolt’un akrabalarından bazıları o kadar Muggle karşıtıydılar ki büyücü kanını saf tutabilmek adına korkunç cinayetler işlemeye hazırlardı. Halası Gormlaith, Isolt’un anne babasını öldürdü ve sonradan Isolt’un Muggle James ile evlendiğini duyunca da onları da öldürmek amacıyla Amerika’ya doğru yola çıktı.

Fakat Isolt, ailesinin çataldili yeteneğine sahip olmasına ve halasının asasını -ki aslında bu asa (o her ne kadar bilmese de) Slytherin’in kendi asasıdır- çalmış olmasına rağmen, kendisine bambaşka bir yön çizmiştir. Isolt’un yılanlarla konuşabilme yeteneği, ona kulübelerinin yakınında yaşayan Horned Serpent (Boynuzlu Yılan) ile sohbet etme şansı vermiştir. Boynuzlu Yılan oğullarının asalarının yaratılmasına yardım etmiştir ki bu asalar sonradan Gormlaith, Greylock Dağı’na vardığında hayatlarını kurtarmıştır.

Isolt Gormlaith Gaunt

5. Ilvermorny’de de dört bina bulunur

Isolt, Hogwarts hikayeleri ile büyümüştür ve Gormlaith’in hor görmeleri bile Isolt’un büyülendiği gerçeğini değiştirmemiştir. Sonradan, bunları evlatlık oğullarına da anlatmıştır ve onlar da birbiriyle çekişen dört binadan oluşan bir sihir okulu düşüncesinden oldukça etkilenmiştir.

Bu sebeple, Ilvermorny’nin dört kurucusu-Isolt, James ve ilk öğrencileri, Webster ve Chawick-okulu kendi binalarına böldü. Her biri kendi binasını en sevdikleri sihirli hayvan üzerinden isimlendirdi: Horned Serpent (Isolt), Wampus (Webster), Thunderbird (Chadwick) ve Pukwudgie (James). J.K. Rowling’in açıklaması ise şu şekildedir:

“Ilvermorny binalarının bazen cadı ya da büyücünün bütününü temsil ettiği söylenir: zihin Horned Serpent, vücut Wampus, kalp Pukwudgie ve ruh da Thunderbird tarafından. Bazıları da Horned Serpent’in bilgelerin, Wampus’un savaşçıların, Pukwudgie’nin şifacıların ve Thunderbird’ün de maceracıların tarafını tuttuğunu söyler.”

Eğer siz de kendi Ilvermorny binanızı bulmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

6. Seçme Seremonisi Hogwarts’ınki kadar masalsıdır

J.K. Rowling şöyle der:

‘… öğrenciler birer birer, taş zeminin ortasına döşenmiş Kördüğüm sembolünün üzerinde durmaya çağrılır. Okul sessizlik içinde sihirli oymaların harekete geçmesini bekler. Eğer Horned Serpent öğrenciyi isterse, altına işlenmiş kristal ışıldamaya başlar. Wampus isterse, kükrer. Thunderbird onayını belli etmek için kanatlarını çırpar ve Pukwudgie ise okunu havaya kaldırır.

Eğer birden fazlası öğrenciyi kendi binasına katmak istediğini belirtirse, bu durumda seçimi öğrenci kendisi yapar.’

İnanılmaz-ancak biraz da göz korkutucu…

Ilvermorny arma 2

7. Öğrenciler asalarına biraz daha sonra kavuşurlar

Binalarına yerleşen Ilvermorny birinci sınıf öğrencileri, daha sonra asalarını kazanacakları salonda alırlar.

Hogwarts’ın birinci sınıfları okula başlamadan önce asalarını satın alabilirler, fakat Amerika’da ülke tarihinin karışık yapısı nedeniyle durum biraz daha farklıdır. 1965 yılına kadar Rappaport Yasası, okula başlamadan önce herhangi bir çocuğa asa verilmesini yasaklıyordu. Ancak feshinden sonra hala ilk kez okul salonunda asa sallama geleneği devam etmektedir.

8. İkonik bir marşı vardır

Ilvermorny’nin şarkısı Hogwarts’ın ‘Hoggy Wart Hogwarts’ şarkısından daha hürmetsiz değildir, okulun geçmişine dayanır. Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar’ın silinmiş sahnelerinden birinde, J.K.Rowling ve Queenie karakterini canlandıran Alison Sudol tarafından yazılan şarkı bulunmaktadır. Sözleri şu şekilde başlar:

Bir olarak duruyoruz, birleşmiş

Püritenlere karşı

Alıyoruz ilhamımızı

Morrigan adlı ak cadıdan

ilvermorny marsi

9. Pukwudgie çalışanları vardır

Hogwarts’ın Filch’i vardır. Ilvermorny’de ise Pukwudgieler vardır. Bu gelenek, Isolt’un Amerika’daki ilk arkadaşından gelir: Bir Hidebehind tarafından bağırsaklarının çıkarılmasından son anda kurtardığı huysuz bir Pukwudgie. Pukwudgieler ateşli bir şekilde bağımsızdır ve Isolt’a borçlu kalmak ona bir hakaret olmuştur. Ayrıca Isolt’a adını söylemeyi de reddetmiştir, bu nedenle Isolt ona babasının adı olan William ismini takmıştır. Aslında William Boot oğlanlarını umursamak yerine göz ardı etmeyi seçmiştir ancak yine de Gormlaith aileye saldırdığında, onları kurtaran da yine o olmuştur.

James’in kendi Ilvermorny binasına onun adını verdiği fark ettiğinden beri William kalmaya karar vermiştir ve o ve ailesi Ilvermorny’nin güvenlik ve bakımını sağlayan ilk canlılar olmuştur. O zamandan beri birçok Pukwudgie, bir kısmı kendilerinin adını taşıyan okulda çalışmaya devam etmektedir.

ilvermorny hogwarts

Tüm bu detaylar oldukça ilginç ve cezbedici dursa da Hogwarts çoğu kişi için hala daha cazip geliyor olabilir. Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Ilvermorny binalarınızı da öğrendiniz mi? Fikirlerinizi yorumlarınızda okumaya sabırsızlanıyoruz!

Bunları da beğenebilirsiniz:

Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu Hakkında Her Şey

Hogwarts ve Ilvermorny Arasındaki 5 Farklılık

Ilvermorny Hikâyesi Size de Bir Yerlerden Tanıdık Geliyor mu? Greylock’tan Godriclere: Aile Bağları

J.K. Rowling Seçildiği Ilvermorny Binasını Açıkladı

Ilvermony’yi Hogwarts’tan Daha İyi Yapan 7 Şey

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir