J.K. Rowling’in Kaleminden Bir Sır Gibi Saklanan “Hufflepuff Ortak Salonu”

Hufflepuff Commonroom background

Hogwarts’taki dört binanın üçünün ortak salonunu kitaplar boyunca ziyaret etme fırsatı bulduk. Gryffindor ortak salonunu gayet iyi bilirken Hufflepuff ortak salonunu ise maalesef hiçbir zaman göremedik. Ancak Rowling Hufflepuff ortak salonunun yerini ve ulaşım biçimini de diğer üç bina gibi gayet de hazırlamıştı. Gelin hep birlikte Hufflepuff ortak salonunda ufak bir gezintiye çıkalım!

Hufflepuff Ortak Salonu’na, Hogwarts mutfaklarına girilen koridordan ulaşılır. Büyük natürmort tabloyu geçtikten sonra bir varil yığını görürsünüz. Koridorun sağ tarafında gölgeli bir taşın üzerinde bulunan varillerin en alttan ikincisi, orta sıradaki, eğer “Helga Hufflepuff” ritmiyle tıklanırsa bir yol açar. Hufflepuff’lı olmayanlara geçit vermemek üzere bir güvenlik olarak, yanlış varili tıkırdatmak ya da az/çok kez vurmak, vuran kişinin sirkeyle yıkanmasına neden olur.

Varilin içindeli eğimli ve topraklı bir geçitten geçtikten sonra, rahat, yumuşak, alçak tavanlı bir oda görünür. Oda bir porsuğun setini andırır. Odanın renkleri cıvıl cıvıl sarı ve siyahlarla arı gibidir. Oda bol cilalı bal rengi tahta masalarla ve yatakhanelere açılan yuvarlak kapılarla donatılmıştır. Yatakhaneler ise komforlu karyolalar ve yamalı yorganlarla doludur.

Hufflepuff ortak salonunun atmosferini tazeleyen renkli bitki ve çiçek türleri vardır: çeşitli kaktüsler dairesel raflarda (duvarlara uyumlu olarak yontulmuş) dururken, birçoğu da geçenleri sallanıp dans ederek karşılar. Bakır altlıklı saksılar, altlarından geçerken tavanın ortasından sarkarak eğreltiotları ve sarmaşıklarla saçlarınızı tarar.

Dans eden porsuklarla süslenmiş tahta şöminenin üzerindeki portre Helga Hufflepuff‘ı gösterir. Hogwarts’ı kuran dört büyücüdenbiri olan Hufflepuf, iki saplı ufak ve altın kadehiyle öğrencilere kadeh kaldırır. Küçük, yuvarlak pencereler ise kalenin temellerinden hemen biraz yukarıdaki toprağa bakar. Filizlenen çimenler ve karahindibalarla ve sık sık yürüyen ayaklarla manzarayı gösterir. Bu alçak pencerelere rağmen oda kalıcı olarak güneşli gibidir.

Nymphadora fcTonks fc5

Her binanın ortak salonuna girmek için gerekli olan karmaşıklık ya da basitlik, o binanın entelektüel ününü yansıtır: Hufflepuff değişmeyen bir kapıya ve ritmik vuruşlar gerektirir; Slytherin ve Gryffindor girmek isteyenleri eşit olarak zorlar, belli belirsiz girişlere ve sürekli değişen  şifrelere sahiplerdir. Ayrıca sık sık değişen bu şifreler kaprisli birer bekçi tarafından korunur. Hogwarts’ın en çevik kıvrak zihinli binası olarak ününü koruyan Ravenclaw, ortak salonuna girmek isteyen kişiler için her seferinde yenilenen taze entelektüel ve felsefik sorular sorar.

Yine de, Hufflepuff’ların aptal veya beceriksiz olduğunu düşünmemek gerekir – genellikle bu yönde karikatürize edilmelerine rağmen -.  Birçok mükemmel zihin, yüzyıllar boyu Hufflepuff binasından çıkmıştır; bu mükemmel insanlar, Hufflepuff binasının geleneksel simgeleri olarak görülen sabır, güçlü iş ahlakı ve istikrarıyla tanınmıştır.

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Kitapları ilk planlama aşamasındayken, Harry‘nin Hogwarts’tayken dört ortak salonu da ziyaret etmesini istemiştim. Fakat öyle bir nokta geldi ki, Hufflepuff salonuna girmek için geçerli bir sebebi asla bulamayacaktım. Buna rağmen, bu oda da benim için diğer üçü kadar gerçek, ve ben daima Hufflepuff’ların derslerden sonra mutfaklara yönelerek nereye gittiklerini biliyordum.

Sizler Hufflepuff ortak salonu hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

hufflepuff flag

J.K. Rowling’in Kaleminden yazı dizimizin diğer bölümleri için buraya tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
2 Yorum