J.K. Rowling’in Kaleminden “Çatlak Kazan” Hakkında Her Şey

catlak kazan

Bazı insanlar Londra’daki en eski pub’ın Drury yolundaki Beyaz Geyik olduğunu söyleyedursun, bir kısım Bermondsey Duvarındaki Melek ya da Rose sokaktaki Kuzu ve Sancak olduğunda hemfikir. Tabii ki tüm bu insanlar Muggle ve hepsi de bu konuda haksız. Londra’daki en eski pub, tüm büyücülerin de size söyleyeceği üzere, Charing Cross Yolu üzerinde bulunan Çatlak Kazan‘dır. Hadi gelin burası hakkında daha geniş bilgiler nelermiş göz atalım!

Çatlak Kazan, Charing Cross yolu planlanmadan çok zaman önce bile oradaydı. Diagon Yolu ve büyülü sokağın geri kalanıyla birlikte 1500’lerin başında inşa edildiğine inanılıyor. Başlangıçta, yaklaşık iki yüzyıl önce kabul edilen Uluslararası Gizlilik Kararnamesi’nden önce, Muggle’lar tarafından görülür haldeydi. Çatlak Kazan ilk önce Londra’lı veya şehir dışından, son çıkan büyülü malzeme veya aletlerden satın almaya gelen cadı ve büyücülerin bir araya geldikleri bir mekan olmasına rağmen Muggle’lar da -ki zaman zaman bazı tedbirsiz sohbetler, içki içenlerin ballı likörlerini bitirmeden ayrılmasına sebep olduysa da- geri çevrilmez veya nahoş karşılanmazdı.

Gizlilik Kararnamesi yürürlüğe girdikten sonra, muhteşem bir İngiliz büyücülük kuruluşu haline gelen, büyücülerin başkentteki güvenli barınağı ve sığınacak limanı olan Çatlak Kazan’ın, özel izinle varlığına devam etmesine onay verildi. Güçlü gizlenme büyülerindeki ısrarına rağmen, Sihir Bakanı Ulick Gamp, büyücülerin yeni zorlu şartlar altındaki stres atma ihtiyaçlarını da anlayışla karşılıyordu. Sonrasında ise Diagon Yolu ve pub’ın ötesindeki, halihazırda büyülü korumaya ihtiyaç duyan dükkanlara, arka bahçesinden geçiş iznini o günün arazi sahibinin sorumluluğuna vermekte hemfikir oldu.

catlak kazan 2

Gamp’ın pub üzerindeki bu korumasını onurlandırmak amacıyla mülk sahibi, tadının iğrençliğinden kimsenin bitiremediği Gamp’s Old Gregarious adında bir bira markası yarattı. (Bitirmek isteyenlere ise 100 Galleon’luk bir ödül koyuldu ancak şu ana dek kimse bu ödülü almayı başaramadı.)

Charing Cross Yolu‘nun inşaasıyla birlikte tamamen yıkılması gündeme gelen Çatlak Kazan on dokuzuncu yüzyıl sonlarında büyük zorluklarla yüzyüze geldi. O günün Sihir Bakanı çenesi düşük Faris Spavin, Büyüceşura’da yaptığı kasvetli bir konuşmada, Çatlak Kazan’ın bu defa niçin kurtarılamayacağını açıkladı. Spavin yedi saatin sonunda konuşmasını bitirip yerine oturduğunda sekreteri, büyücü toplumunun, toplu bir hafıza büyüsü gerçekleştirmek üzere bir araya geldiğini (bazıları o gün Muggle şehir planlamacıları üzerinde Imperius Laneti kullanıldığını söyler ancak tabi ki bu iddia hiçbir zaman ispatlanamamıştır) ve bunun sonunda yenilenen yol planlarında Çatlak Kazan’ın yerinin korunduğunun yazılı olduğu bir not iletti. Elbette, olaya karışan Muggle mimarlar, o gün planlarında neden böyle bir boşluk bıraktıklarını ya da bu boşluğun ne için çıplak gözle görülemediğini bir türlü anlamadılar.

Çatlak Kazan yıllar içerisinde biraz değişti; Londra’dan uzakta yaşayan gezginler için barın hemen yukarısında birkaç yatak odası olan, küçük, köhne, samimi ve büyülü yerleşim yerlerinden uzakta yaşıyorsanız, büyücülük dünyasında ait dedikoduları öğrenmek için çok ideal bir yer.

DiagonAlley

J.K. Rowling’in Çatlak Kazan Hakkındaki Düşünceleri

Charing Cross Yolu, modern ve antik kitabevleriyle meşhurdur. Bunu bilenlerin farklı bir dünyaya adım atabileceği bir yer olması sebebiyle bu yeri seçtim.

Peki ya sizlerin Çatlak Kazan hakkındaki görüşleri nelerdir? Yorumlarınızla katkıda bulunmayı unutmayın!

Site Yorumları
2 Yorum