J.K. Rowling’in Kaleminden “İksirler” Hakkında Her Şey

snape iksirler 2

İksirler büyü dünyasının en önemli bileşenlerinden ve seri boyunca ne kadar önemli olduklarını çok kez gördük. Hadi gelin J.K. Rowling’in Kaleminden detaylara inelim!

Bir Muggle’a eğer iksir kitabı ve doğru malzemeler verilirse onun sihirli bir iksir yapıp yapamayacağı merak konusu olmuştur. Cevap ise ne yazık ki hayır. Bir iksir yapmak için her zaman bir miktar asa işi gerekir (yalnızca ölü sinek ve çirişotunu kazana ekleyip sürekli ateşte tutmak, size zehirli olması şöyle dursun iğrenç tadı olan bir çorbadan başka bir şey vermeyecektir).

Bazı iksirler büyü ve tılsımların etkilerini güçlendirirken birkaçı (mesela Çoközlü İksir ve Felix Felicis)  başka bir şekilde elde edilemeyecek etkilere sahiptir. Genelde cadı ve büyücüler amaçlarına ulaşmak için onlara en kolay veya tatminkâr gelen yöntemi seçerler.

İksirler sabırsız insanlar için değildir, ancak etkileri başka bir yetenekli iksir yapıcısının ortadan kaldıramayacağı kadar zordur. Bu sihir dalı, esrarlı bir hava ve dolayısıyla prestij taşır. Aynı zamanda son derece tehlikeli olan maddeleri kullanmada karanlık bir hususiyet söz konusudur. Büyücü toplumunda İksir Ustası’na dair genel algı karamsar ve çabuk sinirlenmeyen kişiliğe sahip olunduğudur: Snape sahiden de bu basmakalıba tam anlamıyla uymaktadır.

rowling sketches4

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Kimya okulda en sevmediğim dersti, ilk fırsatta onu bıraktım. Hangi dersi Harry’nin baş düşmanı Severus Snape’in öğretmesi gerektiğine karar verirken doğal olarak bu büyücü dünyasında eşdeğeri olmalı diye düşündüm. Snape’in dersini tanıtırken kullandığı sözleri hayli ilgi çekici bulmam tüm bu durumu daha da garip bir hale getiriyor (Size ünü şişelemeyi, zaferi imbiklemeyi, ölümü bile durdurmayı öğretebilirim…). Görünüşe göre bir parçam İksirler’i Snape’in bulduğu kadar ilgi çekici buldu ve doğrusu kitaplarda iksir oluşturmaktan ve onlar için malzeme araştırmaktan zevk aldım. Harry’nin Snape için hazırladığı çeşitli iksirlerin bileşenleri gerçekte varlar (veya bir zamanlar var oldukları düşünülüyordu) ve onlara verdiğim özelliklere sahipler (veya bir zamanlar böyle oldukları düşünülüyordu). Mesela geyikotunun gerçekten de iyileştirici özellikleri mevcut (iltihaplanmayı önleyici bir bitki gerçi bunu denemeniz için kendinizi septirmenizi tavsiye etmem); bezir ise bir hayvanın karnından çıkartılan kitle olup bir zamanlar içine bezir yerleştirilen bir sudan içmenin panzehir görevi göreceğine inanılıyordu.

* * *

Sizler İksirler ve İksir dersi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

J.K. Rowling’in Kaleminden diğer yazıları da okumak için buraya tıklayın!

Site Yorumları
3 Yorum