HARRY POTTER DİZİSİNE KALAN SÜRE

J.K. Rowling’in Kaleminden “Kurbağalar” Hakkında Her Şey

Neville Longbottom‘ın sürekli bir yerlerde aranıp durduğu karakurbağası Trevor Hogwarts’ta yaşayan kurbağalardan sadece biri. Gelin, J.K. Rowling‘in Kaleminden aktarılan bu yazıda büyücülük dünyasında kurbağaların yeri ve Hogwarts’taki olmayan popülaritesine bir göz atalım.

Hogwarts öğrencilerine izin verilmesi onaylanan üç evcil hayvandan biri olan kurbağalar, bu hayvanlar arasında senelerden beri en az popüler olanıdır. Yüzlerce yıl önce, şiddetin daha fazla olduğu, genç cadı ve büyücülerin iksir yapımında kullanılan semenderlerin gözlerini bizzat çıkartmaları gereken zamanlarda, iksir ve diğer büyülerde kullanılmak üzere, okula rutin olarak kutular dolusu kurbağa getirilirdi. Zaman içerisinde Sihir Bakanlığı hayvan zulmüne karşı çıkardığı yasalar ile (alt-kısım 13-29 iksir bileşen maddeleri ve üretim içeriğinin kapsamı) bu gibi uygulamalar gitgide yasa dışı sayıldı. Kurbağa, cazibesiyle hiçbir zaman pek tercih edilmedi, Hogwarts’ta doğal alanlarda hoplayıp yüzmesi dışında gittikçe daha az görülmeye devam etti.

Harry’nin Hogwarts’a başladığı döneme gelindiğinde ise, evcil kurbağa sahibi olmak havalı ya da prestijli değil; aksine mahcup edici bir tercihti. Neville’in kurbağası Trevor‘ın ise hiç takdir edilesi bir hali yoktu, sürekli bir kaçış eğilimi vardı. En sonunda sıvışıp Hogwarts gölündeki arkadaşlarına katıldığında ise hem sahibi hem de kendisi rahat bir nefes aldı.

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Kurbağa uzun yıllar boyunca cadılık ile ilişkilendirilmiş ve büyülü bir hayvan olduğuna inanılmıştır. Halk arasındaki eski tedavi yöntemlerinde özel bir yeri vardır. Özellikle de (homeopatik tedavi prensibindekine benzer şekilde) siğil tedavisinde. Karanlık çağlarda, bir İngiliz kurbağası doğal yollardan ölürse kendini şanslı sayabilirdi çünkü sürekli olarak kaynatılma, toz haline getirilme, derisinin yüzülmesi yada bir torba içinde hasta bir insanın boynuna bağlanma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Peki siz kurbağalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hogwarts‘a gitseydiniz hangi evcil hayvanı tercih ederdiniz? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Felsefe Taşı’nda Kurbağa Trevor’ın Aklından Geçen 35 Şey

⁠⁠⁠Evapsie!
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir