J.K. Rowling’in Kaleminden “Kurbağalar” Hakkında Her Şey

Trevor

Neville Longbottom‘ın sürekli bir yerlerde aranıp durduğu karakurbağası Trevor Hogwarts’ta yaşayan kurbağalardan sadece biri. Gelin, J.K. Rowling‘in Kaleminden aktarılan bu yazıda büyücülük dünyasında kurbağaların yeri ve Hogwarts’taki olmayan popülaritesine bir göz atalım.

Hogwarts öğrencilerine izin verilmesi onaylanan üç evcil hayvandan biri olan kurbağalar, bu hayvanlar arasında senelerden beri en az popüler olanıdır. Yüzlerce yıl önce, şiddetin daha fazla olduğu, genç cadı ve büyücülerin iksir yapımında kullanılan semenderlerin gözlerini bizzat çıkartmaları gereken zamanlarda, iksir ve diğer büyülerde kullanılmak üzere, okula rutin olarak kutular dolusu kurbağa getirilirdi. Zaman içerisinde Sihir Bakanlığı hayvan zulmüne karşı çıkardığı yasalar ile (alt-kısım 13-29 iksir bileşen maddeleri ve üretim içeriğinin kapsamı) bu gibi uygulamalar gitgide yasa dışı sayıldı. Kurbağa, cazibesiyle hiçbir zaman pek tercih edilmedi, Hogwarts’ta doğal alanlarda hoplayıp yüzmesi dışında gittikçe daha az görülmeye devam etti.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004 1080p BluRay x264 AAC.mp4 001483921 e1512642202101

Harry’nin Hogwarts’a başladığı döneme gelindiğinde ise, evcil kurbağa sahibi olmak havalı ya da prestijli değil; aksine mahcup edici bir tercihti. Neville’in kurbağası Trevor‘ın ise hiç takdir edilesi bir hali yoktu, sürekli bir kaçış eğilimi vardı. En sonunda sıvışıp Hogwarts gölündeki arkadaşlarına katıldığında ise hem sahibi hem de kendisi rahat bir nefes aldı.

z e1512642347346

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Kurbağa uzun yıllar boyunca cadılık ile ilişkilendirilmiş ve büyülü bir hayvan olduğuna inanılmıştır. Halk arasındaki eski tedavi yöntemlerinde özel bir yeri vardır. Özellikle de (homeopatik tedavi prensibindekine benzer şekilde) siğil tedavisinde. Karanlık çağlarda, bir İngiliz kurbağası doğal yollardan ölürse kendini şanslı sayabilirdi çünkü sürekli olarak kaynatılma, toz haline getirilme, derisinin yüzülmesi yada bir torba içinde hasta bir insanın boynuna bağlanma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

B3C4M2 e1512642410172

Peki siz kurbağalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hogwarts‘a gitseydiniz hangi evcil hayvanı tercih ederdiniz? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Felsefe Taşı’nda Kurbağa Trevor’ın Aklından Geçen 35 Şey

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir